V počítačových sítích technologie vzdáleného přístupu umožňuje někomu přihlásit se do systému jako autorizovaný uživatel, aniž by byl fyzicky přítomen na jeho klávesnici. Vzdálený přístup se běžně používá v podnikových počítačových sítích, ale lze jej použít i v domácích sítích.
Software pro vzdálenou plochu
Nejpropracovanější forma vzdáleného přístupu umožňuje uživatelům na jednom počítači vidět a komunikovat s desktopovým uživatelským rozhraním jiného počítače. Nastavení podpory vzdálené plochy zahrnuje konfiguraci softwaru jak na hostiteli (místní počítač ovládající připojení), tak na klientovi (vzdálený počítač, ke kterému se přistupuje). Po připojení tento software otevře na hostitelském počítači okno obsahující zobrazení pracovní plochy klienta. V závislosti na tom, jak fungují dva programy, a rozlišení obrazovky na obou obrazovkách může být klientský počítač schopen maximalizovat okno programu tak, aby zabíralo celou obrazovku. Aktuální verze systému Microsoft Windows obsahují software Vzdálená plocha. Je k dispozici pouze v počítačích s verzemi operačního systému Professional, Enterprise nebo Ultimate. Softwarový balíček Apple Remote Desktop pro počítače Mac je určen pro obchodní sítě a prodává se samostatně. Ekosystém Linux nabízí několik různých řešení vzdálené plochy. Existuje však mnoho programů pro vzdálený přístup, které můžete nainstalovat a použít místo vestavěných nástrojů pro vzdálenou plochu. Mnoho z nich funguje v systémech Windows, macOS a Linux a lze je použít na těchto platformách (například hostitel systému Windows může ovládat klienta Linuxu). Mnoho řešení vzdálené plochy je založeno na technologii Virtual Network Computing. Softwarové balíčky založené na VNC fungují napříč více operačními systémy. Rychlost VNC a jiného softwaru pro vzdálenou plochu se liší, někdy funguje stejně efektivně jako místní počítač, ale jindy vykazuje pomalou odezvu kvůli latenci sítě.
Vzdálený přístup k souborům
Základní vzdálený přístup k síti umožňuje čtení a zápis souborů do klientského počítače, a to i bez možnosti vzdálené plochy. Většina programů pro vzdálenou plochu však podporuje obojí. Technologie virtuální privátní sítě poskytuje funkce vzdáleného přihlášení a přístupu k souborům v rozsáhlých sítích.
VPN vyžaduje, aby byl klientský software přítomen na hostitelských systémech a serverové technologii VPN nainstalované na cílovém počítači. Jako alternativu k VPN lze pro vzdálený přístup k souborům použít také software klient/server založený na protokolu SSH zabezpečeného prostředí. SSH poskytuje cílovému systému rozhraní příkazového řádku. Sdílení souborů v domácí nebo jiné místní síti se obecně nepovažuje za prostředí vzdáleného přístupu, přestože vzdáleně přistupuje k druhému zařízení.
Je vzdálená plocha bezpečná?
Programy, které se vzdáleně připojují k vašemu počítači, jsou obvykle bezpečné. Ačkoli některé byly použity k hanebným účelům, včetně krádeže informací, mazání souborů z počítačů a instalace dalších programů bez souhlasu. Abyste předešli zneužití, odinstalujte programy pro vzdálenou plochu, které již nepoužíváte, nebo deaktivujte jejich funkce. V systému Windows je snadné zakázat vzdálenou plochu a podobné nástroje v systémech macOS a Linux lze také vypnout.