Skip to content

Defragmentujte počítač se systémem Windows 7

8 de Červenec de 2021
hard drive 607461 1920 ecedd7351b514dae88eae9ccf6c452a4

Defragmentace pevného disku je jednou z nejlepších věcí, které můžete udělat pro zrychlení počítače se systémem Windows. Představte si svůj pevný disk jako kartotéku. Pokud jste jako většina lidí, máte své papíry uložené v abecedně uspořádaných složkách, abyste věci snadno našli.

Představte si však, že pokud někdo odstranil štítky ze složek, přepnul umístění všech složek, náhodně přesunul dokumenty do a ze složek. Trvalo by vám mnohem déle, než byste něco našli, protože byste nevěděli, kde jsou vaše dokumenty. To je něco, co se stane, když se váš pevný disk fragmentuje: Vyhledání souborů, které jsou rozptýleny sem, tam a všude, trvá počítači mnohem déle. Defragmentace disku obnoví pořádek v tomto chaosu a zrychlí váš počítač – někdy hodně. Od ledna 2020 společnost Microsoft již nepodporuje Windows 7. Doporučujeme upgradovat na Windows 10, abyste mohli i nadále dostávat aktualizace zabezpečení a technickou podporu. Pokyny v tomto článku platí pro Windows 7.

Najděte defragmentátor Windows 7

Defragmentace je k dispozici od Windows XP, i když mezi různými verzemi Windows existují určité rozdíly. Nejdůležitějším rozdílem je, že Windows 10, 8, 7 a Vista umožňují plánování defragmentace: můžete jej nastavit tak, aby defragmentoval váš pevný disk každé úterý ve 3 ráno, pokud chcete – i když je to pravděpodobně přehnané a mohlo by to způsobit více škody než užitku . V XP jste museli defragmentovat ručně. Je stejně důležité pravidelně defragmentovat novější počítač se systémem Windows, ale existují některé nové možnosti a nový vzhled. Chcete-li se dostat k defraggeru, postupujte takto:

 1. Vyberte Windows Start.

  Je zvýrazněno tlačítko Start systému Windows 7

 2. Vybrat Všechny programy.

  Nabídka Programy v systému Windows 7 se zvýrazněnými Všechny programy

 3. Jít do Příslušenství > Systémové nástroje a vyberte Defragmentace disku.

  Nabídka programu Windows 7 s vybraným nástrojem Defragmentace disku

Hlavní obrazovka defragmentace

Pokud jste defragger použili ve Windows Vista a XP, první věcí, které si všimnete, je grafické uživatelské rozhraní neboli GUI, které bylo zcela přepracováno. Toto je hlavní obrazovka, na které spravujete všechny úkoly defragmentace. Uprostřed grafického uživatelského rozhraní je obrazovka se seznamem všech pevných disků připojených k vašemu systému, které lze defragmentovat. Zde také můžete naplánovat automatickou defragmentaci nebo spustit proces ručně.

Jak naplánovat defragmentaci ve Windows 7

 1. Chcete-li automatizovat defragmentaci, vyberte Nakonfigurujte plán v okně Defragmentace disku.

  Hlavní nástroj Defragmentace disku se zvýrazněným plánem Konfigurovat

 2. V dialogovém okně Upravit program Defragmentace disku vyberte rozevírací nabídku vedle Frekvence, Den, a Čas nastavit plán, jak často defragmentovat.

  Obrazovka plánovače Defragmentace disku

  Nejlepší je noc, protože defragmentace disku může vysát spoustu zdrojů, což může zpomalit váš počítač

 3. Vybrat Vyberte disky vybrat, které pevné disky chcete defragmentovat.

  Vyberte disky vybrané v diagnostice disku Degragmentace Upravit plán

 4. V Vyberte disky k rozvrhu V dialogovém okně vyberte jednotky, které chcete naplánovat pro defragmentaci, a vyberte OK.

  Disky vybrané k zahrnutí do plánu defragmentace

 5. Vybrat OK ještě jednou, abyste se vrátili na hlavní obrazovku Defragmentace disku. Naplánovaná úloha by se měla zobrazit v souboru Plán sekce.

  Plánovaná defragmentace ve Windows 7

 6. Vybrat Zavřít dokončit.

Doporučujeme nastavit tyto možnosti a provést defragmentaci automaticky; je snadné zapomenout na to ručně, a pak strávíte hodiny defragmentací, když potřebujete udělat něco jiného.

Jak analyzovat pevné disky v systému Windows 7

Hlavní program Defragmentace disku obsahuje seznam všech pevných disků vhodných k defragmentaci. Chcete-li analyzovat pevný disk, postupujte takto:

 1. V Aktuální stav části hlavní obrazovky Defragmentace disku, vyberte jednu z jednotek a poté zvolte Analyzujte disk.

  Defragmentace disku s vybraným diskem a zvýrazněním položky Analyzovat disk

 2. Úroveň fragmentace vybraného disku je uvedena v souboru Poslední běh sloupec.

  Stav fragmentace pevného disku

Společnost Microsoft doporučuje defragmentovat jakýkoli disk, který má více než 10 procent fragmentace. Jednou z výhod defragmentátoru systému Windows 7 je, že dokáže defragmentovat více pevných disků současně. V předchozích verzích musela být jedna jednotka defragmentována, než mohla být jiná. Nyní lze disky defragmentovat paralelně. To může být velká úspora času, pokud máte například interní pevný disk, externí disk a jednotku USB a všechny je třeba defragmentovat.

Sledujte svůj pokrok

Pokud vás baví nudit se nebo jste od přírody jen geek, můžete sledovat stav vaší defragmentace. Po výběru Defragmentujte disk (za předpokladu, že provádíte ruční defragmentaci, kterou byste mohli chtít provést při první defragmentaci v systému Windows 7), se ve sloupci Průběh zobrazí podrobné informace o tom, jak probíhá defragmentace v reálném čase.

Stav probíhající defragmentace zobrazený ve sloupci Průběh

Dalším rozdílem mezi defragmentací v systému Windows 7 a staršími verzemi systému Windows je množství informací poskytovaných během relace defragmentace. Windows 7 je mnohem podrobnější v tom, co vám říká o jeho postupu. Ve Windows 7 můžete defragmentaci kdykoli zastavit, aniž byste jakýmkoli způsobem poškodili disky, výběrem Zastavte provoz.