Skip to content

Dolby Pro Logic IIz – Co potřebujete vědět

5 de Červenec de 2021
dolby prologic iiz example alt bbb d1ba8dfef3da4a719a2df74de843b650

Dolby Pro Logic IIz je vylepšení zpracování zvuku implementované v některých přijímačích domácího kina, které vertikálně rozšiřuje prostorový zvuk a vyplňuje prostor nad a před posluchačem. To přidává režijní zvukové pole, které je skvělé pro efekty počasí, helikoptéry a nadlety letadel.

Co je Dolby Pro Logic IIz?

Dolby Prologic IIz lze přidat do nastavení kanálu 5.1 / 5.2 nebo 7.1 / 7.2 připojením dvou předních reproduktorů nad levým a pravým hlavním reproduktorem. Dolby ProLogic IIz je také kompatibilní s dvoukanálovými a vícekanálovými zdroji prostorového zvuku, včetně Dolby TrueHD a DTS-HD Master Audio. Po přidání do nastavení kanálu 7,1 nebo 7,2 (celkem 9 kanálů) máte prostorové zadní i přední reproduktory. Potřebujete však zesílení pro všech 9 kanálů. Protože většina přijímačů domácího kina poskytuje zesílení pro kanály 7,1 / 7,2, musíte se při použití Pro Logic IIz vzdát zadních prostorových kanálů. To znamená, že nakonec použijete nastavení kanálu 5.1 / 5.2 a přidáte výškové kanály Dolby Pro Logic IIz, abyste získali nastavení kanálu 7.1 / 7.2.

Umístění reproduktorů Dolby Pro Logic IIz

Přední výškové reproduktory by měly být namontovány přibližně tři stopy přímo nad levými a pravými předními hlavními reproduktory. Aby se zachoval charakter původního mixu prostorového zvuku, mělo by být nastavení úrovně reproduktorů pro výškové kanály nastaveno o něco nižší než u hlavního levého a pravého předního reproduktoru.

Motivace za Dolby Pro Logic IIz

Lidé slyší více zepředu, shora a ze stran než zezadu. To znamená, že je výhodnější zdůraznit zvuk přicházející zepředu, ze stran a nad posluchačem. Ve většině případů poskytuje 5.1kanálový prostorový zvuk dostatek zadních zvukových informací pro posluchače a přidání jednoho nebo dvou dalších zadních prostorových kanálů (jak je propagováno u 7.1kanálových přijímačů domácího kina) nemusí posluchači vždy poskytnout mnohem více zážitek z prostorového zvuku. V menších místnostech může být přidání jednoho nebo dvou zadních prostorových kanálů fyzicky nepraktické.

Související technologie s Dolby Pro Logic IIz

Ačkoli známá značka Dolby upozorňuje na Dolby Pro Logic IIz, existují i ​​jiné formáty od Dolby a dalších společností, které poskytují podobný zážitek z poslechu:

  • Audyssey DSX přidává přední vertikální výškové reproduktory, ale také poskytuje levý / pravý širokoúhlý reproduktor umístěný mezi předním levým / pravým a prostorovým levým / pravým reproduktorem.
  • DTS Neo: X je 11,1kanálový formát prostorového zvuku navržený k hledání podnětů, které jsou již k dispozici ve stereofonních, 5.1 nebo 7.1kanálových zvukových stopách. Umístí tyto narážky do předních a širokých kanálů a distribuuje je do předních a zadních reproduktorů a vytváří tak obklopující zvukové prostředí.
  • Dolby Atmos je systém kódování / dekódování, který umožňuje umístění zvukových komponent s vertikální výškou na více místech v rámci zvukové stopy během procesu nahrávání a míchání, čímž je zpřesněn.
  • DTS: X je pohlcující objektový formát prostorového zvuku, který konkuruje Dolby Atmos.
  • DTS Virtual: X je formát pro zpracování prostorového zvuku, který promítá zvukové / výškové zvukové pole bez přidání dalších reproduktorů. Díky složitým algoritmům podvádí vaše uši do výšky sluchu, nad hlavou a dokonce do zadního prostorového zvuku v závislosti na tom, jak je implementován.
  • Auro 3D je kanálový systém prostorového zvuku, ve kterém lze zvuk zaznamenávat, míchat a reprodukovat ve třech vrstvách. K dispozici je tradiční vrstva 5.1 kanálu, vrstva výšky 5 kanálů (umístěná mírně nad poslechovou pozicí) a jedna horní vrstva. Tento systém lze přizpůsobit pro použití ve sluchátkách nebo ve vozidle.

Potřebujete upgradovat?

Nevyměňujte přijímač domácího kina, abyste přidali další dva přední nebo boční reproduktory. Pokud máte 5.1kanálový systém, dobré reproduktory a dobré umístění reproduktorů přispívají k zajištění optimálního zážitku z prostorového zvuku domácího kina. Pokud hledáte nový přijímač, který má Dolby Pro Logic IIz nebo některou z výše zmíněných technologií, zvažte přidané požadavky na rozložení reproduktorů.