Skip to content

Domácí audio systémy: Průvodce pro začátečníky

27 de Červen de 2021
McIntosh Soho III MT5 Stereo system a 9494141062104974a1820ee1e29bb019

Nemusíte být audiofilové, abyste měli vynikající domácí audio systém. Podívejme se, co potřebujete, abyste získali poslechový zážitek nad rámec smartphonu se sluchátky do uší, Bluetooth nebo jiného typu bezdrátového reproduktoru.

Proč Stereo?

Stereo poskytuje zážitek z poslechu, kdy jsou zvuky rozděleny do dvou kanálů a vytvářejí pódium. Míchání hudby umisťuje některé zvuky doleva a jiné napravo od primární poslechové polohy. Zvuky umístěné v levém i pravém kanálu (například vokály) pocházejí z fantomového středového kanálu mezi levým a pravým reproduktorem.

Co potřebujete pro domácí stereofonní systém

Domácí audio stereofonní systém lze předem zabalit nebo sestavit ze samostatných komponent s následujícími základními funkcemi:

  • Stereofonní zesilovač nebo přijímač: Slouží jako rozbočovač pro připojení a ovládání zdrojů obsahu a reproduktorů.
  • Řečníci: Stereo systémy vyžadují dva reproduktory, jeden pro levý kanál a druhý pro pravý.
  • Zdroje: Zdroje poskytují přístup k hudebnímu obsahu. U systémů s integrovaným zesilovačem jsou zdroje externí a je třeba je zapojit do zásuvky. Pokud má systém přijímač, bude mít vestavěný tuner a v některých případech i Bluetooth nebo internetové streamování. Je třeba připojit další zdroje.

Předem zabalené stereofonní systémy

Pokud jste příležitostným posluchačem, máte malou místnost nebo máte omezený rozpočet, kompaktní předem zabalený systém může být tou správnou volbou. Poskytuje vše, co potřebujete (včetně zesilovače, rádiového tuneru, přijímače a reproduktorů) pro poslech hudby.

Minisystém Denon DT-1

Mezi další funkce může patřit vestavěný přehrávač CD, další vstupy pro připojení jednoho nebo více externích zdrojových zařízení a Bluetooth pro bezdrátové streamování hudby ze smartphonu do systému. Nevýhodou tohoto systému však je, že tyto systémy nemusí mít dostatečný výkon nebo dostatečně dobré reproduktory, aby poskytovaly vysoce kvalitní zvuk pro velkou místnost.

Sestavte si svůj vlastní systém

Systém můžete sestavit pomocí samostatného přijímače nebo integrovaného zesilovače, reproduktorů a zdrojových zařízení. Tento typ systému poskytuje flexibilitu vašim preferencím a rozpočtu, protože si můžete vybrat požadované komponenty a reproduktory.

Stereo přijímač Onkyo TX-8220 zepředu a zezadu

Tato zvýšená flexibilita může mít za následek, že váš systém zabírá více místa než předem zabalený systém a také vám zvýší náklady při přizpůsobení a upgradu.

Základní funkce stereofonního přijímače

Stereofonní přijímač má tyto funkce:

  • Zesilovač: Podporuje nastavení dvoukanálového (stereofonního) reproduktoru.
  • AM / FM tuner: Pro poslech místních rozhlasových stanic.
  • Analogové audio vstupy: Pro připojení kompatibilních zdrojových zařízení.

Další možnosti připojení stereofonního přijímače

Možnosti připojení, které můžete najít na stereofonním přijímači, zahrnují:

  • Phono vstup: Tyto vstupy jsou součástí většiny stereofonních přijímačů pro připojení gramofonu.
  • Připojení digitálního zvuku: Digitální optické a koaxiální zvukové vstupy vám umožňují přístup ke zvuku z vybraných přehrávačů CD a většiny přehrávačů DVD a Blu-ray, kabelových a satelitních boxů a televizorů.
  • Připojení reproduktorů A / B: Umožňuje připojení čtyř reproduktorů. Poslech prostorového zvuku však není podporován. Reproduktory B zrcadlí hlavní reproduktory a odebírají energii ze stejných zesilovačů. Polovina energie jde na každý pár reproduktorů. Možnost A / B reproduktor umožňuje poslech stejného zdroje zvuku ve druhé místnosti nebo poskytuje větší pokrytí ve velké místnosti.
  • Zóna 2: Vybrané stereofonní přijímače zahrnují výstup zóny 2, který dodává stereofonní signál do druhého umístění a vyžaduje externí zesilovače. Zóna 2 umožňuje přehrávání různých zdrojů zvuku v primárním a druhém umístění.
  • Výstup subwooferu: Vybrané stereofonní přijímače umožňují připojení subwooferu.

Nastavení kanálu 2.1 je stereofonní systém se subwooferem.

  • Bezdrátový multiroom zvuk: Vybrané stereofonní přijímače zahrnují platformy jako MusicCast (Yamaha), DTS Play-Fi a Sonos (Onkyo / Integra), které umožňují bezdrátové odesílání hudby do kompatibilních reproduktorů.
  • Ethernet nebo Wi-Fi: Ethernet a Wi-Fi poskytují přístup ke službám streamování hudby a síťovým zařízením pro ukládání zvuku.
  • Bluetooth: Pokud je součástí dodávky, umožňuje bezdrátové streamování hudby z kompatibilních chytrých telefonů a tabletů.
  • USB: Port USB umožňuje poslech hudby z flash disků a přenosných pevných disků.
  • Video připojení: Vybrané přijímače mají video připojení. Mohou to být analogové (kompozitní) nebo HDMI, které poskytují pouze průchod signálu. Stereo přijímače neprovádějí zpracování videa ani upscaling.

2kanálový síťový stereofonní přijímač Onkyo TX-8270

Typy a umístění reproduktorů

Reproduktory se dodávají v různých typech a velikostech a jejich umístění je zásadní. Pokud máte omezený prostor, reproduktory na polici mohou být nejlepší. Zvažte stojací reproduktory pro velkou místnost, zvláště pokud přijímač nemá výstup pro subwoofer.

Řada Cerwin Vega VE a reproduktory LG Tall Boy

Nejlepší je umístit reproduktory asi šest až osm stop od sebe (asi tři až čtyři stopy od středu přední stěny) nebo do předního rohu. Neumisťujte však reproduktory naplocho ke zdi nebo rohu. Potřebujete prostor mezi reproduktorem a stěnou nebo rohem. Reproduktory by neměly směřovat přímo dopředu. Reproduktory by měly být natočeny směrem k primárnímu poslechovému místu (sweet spot), aby bylo zajištěno nejlepší vyvážení směru zvuku.

Možnosti zdroje pouze zvuku

Některé zdroje zvuku, které můžete připojit ke stereofonnímu přijímači nebo zesilovači, zahrnují:

  • Gramofon: Může být poskytnuto phono spojení se zemním nebo analogovým připojením.

Pokud gramofon obsahuje výstup USB, je to pro připojení k počítači, podporované dalším softwarem.

  • CD přehrávač: Přehrávače CD poskytují analogové zvukové připojení a některé poskytují analogové, digitální optické a koaxiální zvukové připojení.
  • Páska: Zvuková kazeta se může připojit ke stereofonnímu přijímači pomocí analogových zvukových připojení.
  • televize: Pokud má váš televizor zvukový výstup, můžete jej připojit ke stereofonnímu přijímači pro zvuk televizoru.
  • Síťový audio přehrávač: Síťový audiopřehrávač může přistupovat k hudbě ze streamovacích služeb a hudby uložené na PC a mediálních serverech. Bluetooth a USB jsou praktické pro přijímače, které tyto funkce nemají. K dispozici je analogové a digitální zvukové připojení.
  • Mediální server: Pokud má stereofonní přijímač připojení k síti, může přehrávat hudbu z mediálního serveru (NAS nebo PC) bez připojení k externímu síťovému audio přehrávači.

Možnosti zdroje zvuku / videa

Stereofonní přijímač s analogovým nebo HDMI video průchodem umožňuje připojení zdrojů videa, například:

  • Přehrávače DVD, Blu-ray a Ultra HD
  • Mediální streamery (Roku, Chromecast, Fire TV a Apple TV)
  • Kabelové a satelitní boxy
  • Videorekordéry

Ujistěte se, že všechna připojení videa na stereofonním přijímači jsou kompatibilní s připojeními videa zdroje.

Stereo systém vs. prostorový zvuk

Někteří lidé mají stereofonní systém pro hudbu a samostatný systém prostorového zvuku pro sledování televize a filmů. Můžete však také použít přijímače domácího kina pro poslech stereofonní hudby, protože téměř všechny mají dvoukanálový (stereofonní) režim poslechu. Tím se vypnou všechny reproduktory kromě předních levých a pravých reproduktorů.

Umístění reproduktorů 2,1 vs 5,1 kanálu - Dolby Labs

Přijímače domácího kina mohou také zpracovávat stereofonní signály pro distribuci na pět nebo více kanálů pomocí Dolby ProLogic II, IIx, DTS Neo: 6 nebo jiného zpracování zvuku. Poskytuje více pohlcující poslech hudby, ale mění charakter původní hudební směsi.

Sečteno a podtrženo

Než sáhnete do peněženky, zvažte následující:

  • Kritický vs. neformální poslech: Ať už jste kritickým nebo příležitostným posluchačem, vyzkoušejte ukázku systému nebo komponent, které zvažujete. Pokud to nezní skvěle u prodejce, nebude to znít dobře doma.
  • Malý nebo velký pokoj: Pokud máte malou místnost, může stačit kompaktní systém. Pokud máte velkou místnost, ujistěte se, že váš výběr vyplní prostor uspokojivým zvukem.
  • Hudba vs. televize a poslech filmů: Pokud chcete kromě poslechu hudby použít i stereofonní systém pro TV a filmový zvuk, zvažte systém, který vám umožní připojit subwoofer a zajistit průchozí připojení videa.

Pokud primárně sledujete televizi a filmy a hudbu posloucháte jen příležitostně, zvažte soundbar nebo přijímač domácího kina a sadu prostorových reproduktorů.

Náklady na stereofonní systém vs. výkon

Vyrovnejte to, co chcete, s rozpočtem. Nemusíte kupovat špičkový stereofonní přijímač. Přesto se ujistěte, že ten, který si koupíte, má všechny funkce a možnosti připojení, které potřebujete nebo plánujete použít v budoucnu. Stereo přijímače začínají na pouhých 120 $ a dosahují až 1 000 $. Mějte také na paměti tyto tipy:

  • Nenechte se svést specifikacemi výstupního výkonu zesilovače.
  • Nemusíte utrácet peníze za kabely a vodiče. Dejte si pozor na 6 stop dlouhé kabely reproduktorů, které stojí 100 USD nebo více.
  • Nepředpokládejte, že reproduktory v hodnotě 2 000 $ budou znít dvakrát tak dobře jako reproduktory v hodnotě 1 000 $. Jak se ceny zvyšují, často dochází pouze k postupnému zvyšování kvality. Existují vynikající a drahé reproduktory. Některé reproduktory se střední cenou však nabízejí za cenu vynikající výkon.