Skip to content

Double Take: Alternativní čtečky inkoustů E ke Kindle od Amazonu

4 de Srpen de 2021
Kobo Aura H20 57acaa583df78cf459b3fed5

Při procházení podlahy veletrhu spotřební elektroniky v roce 2010 nebylo možné minout čtečky elektronických inkoustů. Tato zařízení byla k vidění prakticky všude, přičemž řada výrobců hrdě prosazovala svůj gadget pro potenciální kupce a členy technologického tisku. Jednalo se o nabídky, které sahaly od zavedených značek, jako je Sony, až po začínající od méně známých společností, jako jsou Aluratek a iRiver. Z dalšího vývoje zařízení-technologie barevného elektronického inkoustu-bylo dokonce spousta vzrušení. V dubnu toho roku pak vyšel Apple iPad. Nejen, že Steve Jobs převzal břidlici na trhu tabletů, prakticky zredukoval prskající sektor E-čtečky na nápad, který najednou vypadal stejně kuriózně jako černobílý displej e-ink. Stejně jako 3D televizory, které byly ve stejném roce na CES také velké, i v následujících letech se segment čteček elektronických inkoustů rychle změnil z horkého na ne. Rychle vpřed do roku 2020 a tento kdysi hrdý segment technologického trhu je posetý hroby neúspěšných snah. Společnost Sony a několik dalších společností se z podnikání s elektronickými čtečkami úplně stáhlo. Barnes a Noble mezitím své kdysi ambiciózní plány omezili. Amazon dnes vládne prostoru čteček elektronických inkoustů, a to i přes svůj proprietární formát, díky uznání značky Kindle a dobře udržovanému obchodu s elektronickými knihami. Navzdory dominanci Amazonu u různých čtenářů však stále existují nějaké alternativy – i když méně – k řadě Kindle.

Kobo Forma

Kobo už nějakou dobu bojuje proti dobrému boji s lídrem trhu na Amazonu. Je pravda, že značka bojovala proti náskoku Amazonu v prostoru digitálního knihkupectví. Ale zatímco Kobo nemá tak rozsáhlé sdílené myšlení, jaké má řada Amazon Kindle, jeho zařízení se v oblasti hardwaru pěkně vyrovnávají s konkurencí. Společnost Kobo, která byla nejvíce úzce spojena s dnes již zaniklým řetězcem knihkupectví Borders, je nyní ve vlastnictví japonského konglomerátu Rakuten, který se značně značí spolu s názvem Kobo. Zařízení Kobo – v řadě jich je několik – procházejí několika různými cenovými body. Stěžejním zařízením je Kobo Forma, který je dodáván ve variantách 8 GB a 32 GB. Forma se může pochlubit 8palcovou obrazovkou s rozlišením 300 PPI a je vodotěsná podle standardu IPX8, což znamená, že vydrží až hodinu v 6 stopách vody. Obrazovka e-ink podporuje rozlišení 1 440 x 1 920 pixelů. Váží jen o chloupek méně než 200 gramů a na baterii 1200 mAh vydrží několik týdnů používání. Řada produktů Kobo však nabízí výhody nad rámec Kindle. Pro začátek je to otevřenější a podporuje více formátů souborů, včetně EPUB a dokonce i formátu Amazon MOBI. Pokud si ceníte svobody, může to být atraktivní prodejní místo.

Barnes & Noble Nook Glowlight Plus

Nook Glowlight Plus

Stejně jako elektronické čtečky Sony byl i Nook jedním z předních vyzyvatelů koruny Kindle. A ačkoli společnost Barnes & Noble neměla technické kotlety společnosti Sony, měla tu výhodu, že měla vlastní online knihkupectví, které ji podporovalo. Když se podívám zpět, původní Nook měl docela dobrý zvuk, když vyšel jako první. Společnost Barnes & Noble vydala několik čteček v řadě Nook, včetně Simple Touch a Glowlight na bázi E Ink, stejně jako některé tablety založené na řadě Android od Googlu. Stejně jako Sony však Nook nakonec podlehl tržní poptávce, která byla menší, než se očekávalo, což způsobilo, že se mu nepodařilo splnit svůj počáteční slib na přední straně čtečky elektronických inkoustů. Mezitím byly tablety Nook smeteny tsunami iPadu stejným způsobem jako mnoho jiných aspirujících břidlic. Rychle vpřed k dnešku a řada Barnes & Noble Nook je v podstatě výběrem různých tabletů Samsung. Společnost Barnes & Noble se rozhodla aktualizovat řadu čteček E Ink vydáním Nook Glowlight Plus v říjnu 2015. Na jaře 2020 je tento model stále nejaktuálnější v nabídce. Stejně jako Kindle Voyage a Kobo Glo HD používá Nook Glowlight Plus pro svůj dotykový displej technologii Carta E Ink. Je také vybaven 6palcovým displejem s rozlišením 300 bodů na palec. Stejně jako jeho konkurence má osvětlení, takže můžete pokračovat ve čtení i v noci. Navzdory podobnostem má Glowlight Plus jeden klíčový prodejní bod. Tato čtečka inkoustů E je ve skutečnosti vodotěsná. To znamená, že si jej můžete vzít s sebou na pláž nebo k bazénu a mít méně starostí se zničením zařízení, pokud ho náhodou postříká voda. Na rozdíl od řady Amazon Kindle může také zobrazovat soubory EPUB. Tato konkrétní čtečka však není kompatibilní s formátem e-knihy Amazon MOBI, jako je Kobo.

Čtení na tabletu

Kromě vnitřní dynamiky trhu s e-knihami se další důvod, proč trh vyhrazených tabletů s e-inkousty klesl, týká-no, tablety. Vzhledem k tomu, že Nook a Kindle zůstávají k dispozici jako aplikace pro Android a iOS/iPadOS, získává čtenář výhodu softwaru, aniž by si musel kupovat vyhrazené zařízení.