Skip to content

eBay 101: Základy nákupu a prodeje

7 de Říjen de 2021
134419068 56a6a4673df78cf7728f8b2b

eBay byl spuštěn v roce 1995 v San Jose v Kalifornii. V tu chvíli se počítačový programátor Pierre Omidyar a jeho manželka rozhodli obchodovat se sběratelským zbožím online pomocí World Wide Web. Na základě svých zkušeností se softwarem Pierre navrhl a spustil webovou stránku „Auctionweb“, kde se obchodníci mohli setkávat a prodávat své zboží jiným sběratelům, to vše v prostředí profesionální důvěry. Přestože byl Auctionweb omezen rozsahem a velikostí, setkal se s úspěchem a Pierre později službu přejmenoval na eBay (s malým písmenem „e“). eBay.com se stal největším a nejúspěšnějším online obchodním modelem v historii. Dnes se na eBay.com a eBaymotors.com denně shromažďují desítky milionů lidí, aby hledali, nakupovali a prodávali miliony dolarů v novém i použitém zboží. Od jednoduchých produktů, jako jsou staré hry Monopoly a použité záznamy Elvis, přes velkoobchod s elektronikou a digitálními fotoaparáty, až po exotická motorová vozidla, špičková umělecká díla a drahé nemovitosti, se eBay stala globální obchodní platformou pro každého člověka.

Jednoduchý model

Obchodní model eBay je úžasně jednoduchý: poskytuje bezpečné a motivující online tržiště, kde se kdokoli může shromažďovat a s důvěrou obchodovat s produkty. Účtujte lidem malý poplatek za prodej jejich zboží, usnadněte důvěrné obchodování s penězi a zajistěte bezpečnost a důvěru pro všechny. Na základní úrovni funguje eBay přesně jako elektronický „bleší trh“:

 1. Prodejci eBay platí společnosti eBay malý paušální poplatek plus 1,5% procentní poplatek za uvedení jejich zboží na trh.
 2. Kupující na eBay navštěvují a používají tržiště bez jakýchkoli příplatků.
 3. Všechny strany, které zneužívají systém nebo navzájem, budou disciplinárně nebo vyloučeny.

Na vyšší úrovni se eBay liší od běžného blešího trhu z několika důvodů:

 1. Trh eBay je mezinárodní a překračuje jazykové a národní hranice.
 2. Obrovský výběr zboží budí úžas.
 3. Prodeje mohou mít buď aukční formát (soutěže mezi uchazeči), nebo tradiční formát pevné ceny. Prodejci si vybírají formát, který upřednostňují.
 4. Kupující a prodávající se pravděpodobně nikdy nesetkají osobně.
 5. Kupující si produkt nemusí před koupí osobně prohlédnout, ale jsou mu poskytnuty různé záruky po nákupu, aby byla zajištěna spokojenost.
 6. Jsou implementována velmi sofistikovaná počítačová opatření, která minimalizují elektronickou nepoctivost na všech stranách.
 7. K zajištění bezpečnosti a spravedlnosti v celém systému jsou zaměstnáni zaměstnanci na plný úvazek.
 8. K motivaci kupujících a prodávajících k bezúhonnému obchodování se používá model motivace upřímnosti nazvaný „pozitivní zpětná vazba“.
 9. K zajištění bezpečné a důvěryhodné platby mezi eBayery jsou zavedeny profesionální platební služby třetích stran, jako jsou Paypal, Bidpay a Escrow.
 10. eBay je jednodušší než bleší trh.

Jaké jsou stinné stránky?

Jistě, žádný systém není dokonalý. eBay má svůj spravedlivý podíl na frustracích. Zde jsou negativní aspekty eBay, se kterými se můžete setkat:

 1. Pomalost dodání: to je nejčastější spor mezi eBayers. Zatímco většina kupujících na eBay expeduje produkty do několika dnů od nákupu, někteří eBayers čekají týdny, než dostanou své produkty poštou.
 2. Příplatky pro prodejce se mohou sčítat, pokud jste pravidelný prodejce. Zvláště pokud jste velmi seriózní prodejce, který chce z eBay udělat váš plný příjem, příplatky za eBay vám začnou připadat jako franšízové ​​poplatky za restauraci.
 3. Zkreslené výrobky: Někteří amatérští prodejci odvedou špatnou práci při přesném popisu svých produktů online a některé kupující zklamou, až bude produkt konečně dodán.
 4. Kontrola kvality může být velmi amatérská, v závislosti na prodejci: Ze samotné podstaty formátu blešího trhu může na eBay prodávat téměř každý. Někteří amatérští prodejci jsou sužováni špatnou kontrolou kvality, balením a přepravou: budou odesílat rozbité výrobky, špatné výrobky nebo špatnou velikost produktu.

Naštěstí na eBay dobré prvky daleko převažují nad špatnými. eBay funguje dobře, protože motivuje své prodejce, aby se ke svým zákazníkům chovali poctivě a bezúhonně. Velká většina prodejců eBay poskytuje poctivé a spolehlivé služby a podle vysoké zpětné vazby od veřejnosti poznáte, kdo jsou tito lidé.