Kabel Ethernet je běžný typ síťového kabelu používaného u kabelových sítí. Kabely Ethernet připojují zařízení, jako jsou počítače, směrovače a přepínače v místní síti. Tyto fyzické kabely jsou omezeny délkou a trvanlivostí. Pokud je síťový kabel příliš dlouhý nebo špatné kvality, nebude přenášet dobrý síťový signál. Tyto limity jsou jedním z důvodů, proč existují různé typy ethernetových kabelů, které jsou optimalizovány k provádění určitých úkolů v konkrétních situacích.
Jak vypadá ethernetový kabel
Kabel Ethernet připomíná tradiční telefonní kabel, je však větší a má více vodičů. Oba kabely mají podobný tvar a zástrčku, ale ethernetový kabel má osm vodičů, zatímco telefonní kabely čtyři. Konektory ethernetového kabelu jsou také větší.
Co je ethernetový kabel?
Typy ethernetových kabelů
Kabely Ethernet podporují jeden nebo více průmyslových standardů včetně kategorie 5 a kategorie 6. Většina techniků tyto standardy označuje jako CAT5 a CAT6. Z tohoto důvodu mnoho online obchodů, které prodávají síťové kabely, používá také tento zkrácený jazyk. Ethernetové kabely se vyrábějí ve dvou základních formách:
- Pevné ethernetové kabely nabízejí o něco lepší výkon a lepší ochranu před elektrickým rušením. Rovněž se běžně používají v podnikových sítích, kabeláží uvnitř kancelářských stěn nebo pod podlahami laboratoří na pevná místa.
- Splétané ethernetové kabely jsou méně náchylné k fyzickým prasklinám a zlomům, takže jsou vhodnější pro cestovatele nebo domácí domácí sítě.
Křížený kabel je typ kabelu Ethernet, který spojuje dva počítače navzájem. Naproti tomu většina ethernetových kabelů spojuje jeden počítač se směrovačem nebo přepínačem.
Omezení ethernetových kabelů
Jeden ethernetový kabel má maximální kapacitu vzdálenosti, což znamená, že kabel má horní limit, pokud jde o to, jak dlouho může trvat, než dojde ke ztrátě signálu (tzv. Útlum). K tomuto problému dochází, protože elektrický odpor dlouhého kabelu ovlivňuje výkon. Oba konce kabelu by měly být dostatečně blízko u sebe, aby přijímaly signály rychle, a dostatečně daleko od vnějšího elektrického rušení, aby nedošlo k přerušení. Toto opatření však neomezuje velikost sítě, protože hardware, jako jsou směrovače nebo rozbočovače, se může ve stejné síti připojit k více ethernetovým kabelům. Tato vzdálenost mezi dvěma zařízeními se nazývá průměr sítě. Maximální délka kabelu CAT5, než dojde k útlumu, je 100 m (328 stop). CAT6 může dosáhnout až 700 stop. Kabely Ethernet mohou být delší, ale mohou trpět ztrátou signálu, zejména pokud procházejí poblíž velkých elektrických spotřebičů. Krátký kabel může trpět odrazem. Někteří lidé však nezaznamenali žádné problémy s délkou kabelu jen 4 palce. Různé typy konektorů RJ-45 slouží různým účelům. Jeden typ, navržený pro použití s lankovými kabely, je nekompatibilní s pevnými kabely. Jiné typy konektorů RJ-45 mohou pracovat s lankovými i plnými kabely.
Alternativy k ethernetovým kabelům pro počítačové sítě
Bezdrátové technologie jako Wi-Fi a Bluetooth nahradily Ethernet v mnoha domácích a podnikových sítích. Většina tabletů a dalších mobilních zařízení nemá síťový port. Tyto bezdrátové technologie jsou výhodné, pokud kabel vede venku nebo na místech se zvýšeným rizikem poškození drátu.
Často kladené otázky
- Jak připojím ethernetový kabel? Vyhledejte na svém zařízení ethernetový port. Má čtvercovou konstrukci, která odpovídá standardnímu konektoru RJ45. Jeden konec kabelu zapojte do volného portu v počítači a druhý konec připojte k routeru nebo jinému síťovému zařízení.
- Jaký typ ethernetového kabelu potřebuji? Pokud vaše síť podporuje Gigabit Ethernet, možná budete chtít zvolit kabely Cat5e nebo Cat6 před kabely Cat5 předchozí generace.
- Mohu vést ethernetové kabely venku? Ano, ethernetové kabely můžete vést venku mezi budovami nebo přes vnější stěny. Vyberte si kabely s ochranným povlakem nebo vodiče odolné proti povětrnostním vlivům, které jsou výslovně navrženy tak, aby poskytovaly větší odolnost proti živlům.