Skip to content

Geofencing: co to je a jak to funguje

14 de Červen de 2021
FenceHillside 5abfe1990e23d9003661d0ea

Geofencing je schopnost vytvořit na mapě virtuální plot nebo imaginární hranici. Může obsahovat výstrahy, které vás upozorní, když se zařízení přesune do nebo z hranice definované virtuálním plotem. Technologie a aplikace geofencingu mohou dělat například:

  • Upozorní vás, až vaše dítě opustí školu.
  • Nastavte oblasti, do kterých má váš teenager povolený příjezd, nebo určete oblasti, kam nesmí.
  • V kombinaci s inteligentními domácími systémy můžete rozsvítit světla po příjezdu domů, odemknout nebo zamknout zámky nebo zahřátí nebo ztlumení vytápění nebo chlazení.

Geofencing je výsledkem lokalizačních služeb, běžného systému, který je součástí většiny smartphonů, počítačů, hodinek a některých specializovaných sledovacích zařízení.

Co je to Geofencing?

Geofencing je služba založená na poloze, která k určení polohy sledovaného zařízení využívá GPS (Global Positioning System), RFID (Radio Frequency Identification), Wi-Fi, mobilní data nebo jejich kombinace. Ve většině případů je sledovacím zařízením smartphone, počítač nebo hodinky. Může to být také zařízení navržené speciálně pro velmi širokou škálu situací. Některé další příklady mohou zahrnovat obojky pro psy s vestavěným GPS trackerem, RFID tagy používané ke sledování zásob ve skladu a navigační systémy zabudované do automobilů, nákladních automobilů nebo jiných vozidel. Umístění sledovaného zařízení se porovnává s virtuální geografickou hranicí, která se obvykle vytváří na mapě v aplikaci geofence. Když sledované zařízení překročí hranici geofence, spustí událost definovanou aplikací. Událostí může být zaslání upozornění nebo provedení funkce, jako je zapnutí nebo vypnutí světel, vytápění nebo chlazení v určené zóně s ohraničením.

Geofencing dokáže zjistit, na které straně plotu jste.

Jak funguje Geofencing

Geofencing se používá v pokročilých službách založených na poloze k určení, kdy je sledované zařízení v geografické hranici nebo ji opustilo. K provedení této funkce musí mít aplikace geofencing přístup k datům o poloze v reálném čase odesílaným sledovaným zařízením. Ve většině případů jsou informace ve formě souřadnic zeměpisné šířky a délky odvozených ze zařízení s podporou GPS. Souřadnice se porovná s hranicí definovanou geofence a generuje spouštěcí událost buď uvnitř, nebo vně hranice.

Příklady geofencingu

Geofencing má velké množství použití, některé docela překvapivé a jiné docela pozemské, ale všechny jsou příklady toho, jak lze tuto technologii použít:

  • Monitorování hospodářských zvířat – Jedno z prvních použití geofencingu bylo v živočišném průmyslu. Malé procento skotu ve stádě by bylo vybaveno sledovacími zařízeními GPS. Pokud sledovaný dobytek opustil oblast definovanou geofence, byla odeslána výstraha, aby farmář nyní stádo přesunulo za hranici, kterou farmář s geofence vytvořil.
  • Monitorování dospívajícího řidiče Monitorovací systémy pro dospívající řidiče vám umožňují nastavit oblasti, do kterých má váš dospívající povoleno řídit, nebo oblasti, do kterých váš dospívající nesmí chodit. Některé z těchto systémů umožňují plánování, například nechat vaše dítě jezdit na pláž například o víkendech, ale ne během školních dnů. Většina z těchto systémů je nainstalována na smartphonu řidiče, ale několik z nich může také používat vestavěný navigační systém automobilu nebo jeho port OBDII (On-Board Diagnostic).
  • Chytrý domov Technologie geofencingu může být kombinována s inteligentními domácími systémy, které umožňují rozsvícení světel, když přijedete domů, zámky pro odemknutí nebo zamknutí, vytápění nebo chlazení, aby se rozběhly nebo ztlumily. Jedním z příkladů je HomeKit, který zahrnuje sadu automatizačních maker Leaving Home a Arriving Home spuštěných geofence kolem vašeho domu. Po příjezdu se mohou rozsvítit domácí světla, mohly by se odemknout vnější dveře a stereo může být naladěno na vaši oblíbenou stanici. Když fyzicky odejdete, mohou proběhnout automatické akce: garážová vrata se mohou zavřít, dveře se zamknou, světla ztlumí a úroveň tepla nebo chlazení se může snížit.
  • Autodoprava – Manažeři flotily použili geofencing k vytvoření tras pro řidiče. Pokud by se kamion pohyboval mimo trasu definovanou geofence, mohlo by být zasláno upozornění správci vozového parku nebo řidiči, aby jim oznámil, že se odchýlili od předepsané trasy. Používá se primárně jako bezpečnostní nástroj k ochraně vozového parku před krádeží nebo jako pomůcka pro efektivitu k udržení nízkých nákladů vynucením používání preferovaných tras.
  • Obchodní marketing Snad jedním z prvních použití bylo vytvoření mobilních reklam založených na poloze, které fungovaly na smartphonech s lokalizačními službami. Tyto typy aplikací mohou poskytovat tipy nebo informace o položkách, které se prodávají, když byl smartphone v blízkosti obchodu nebo služby. Podobné aplikace se používají v turistickém průmyslu a využívají geofencing k poskytování informací o výstavě nebo historickém místě, které vám je blízké.
  • Služba lokalizace domácích zvířat – Podobně jako v případě monitorování hospodářských zvířat používal systém pro lokalizaci zvířete obojek s povoleným GPS ke sledování polohy zvířete. Když se mazlíček přesunul za virtuální hranici, možná vaše hranice nemovitostí, majiteli bude zasláno upozornění. Některé systémy pro domácí mazlíčky umožňovaly více geofences, každý s jiným upozorněním, které by bylo možné odeslat, jako je váš pes znovu v růžích, nebo o něco horší, váš pes je znovu v sousedních růžích. Systémy pro lokalizaci domácích mazlíčků také obvykle nabízejí sledování GPS, které pomáhá obnovit vašeho mazlíčka, pokud se ztratí.
  • Produktivita – Geofencing se používá v různých aplikacích, které vám pomohou v produktivitě. Geofencing lze použít k tomu, aby aplikace produktivity věděla, kdy opustíte nebo vstoupíte do oblasti. Například když odcházíte z práce, než vyjdete z parkoviště, můžete obdržet zprávu, která vám připomene, abyste si po cestě domů vyzvedli nějaké potraviny. Když přijedete domů, můžete si připomenout, že dnes večer musíte vynést odpadky.