Skip to content

Hertz (Hz, MHz, GHz) v bezdrátové komunikaci

22 de Červenec de 2021
hertz 78d07e7b30114cbeb91431e1697ff8bb

V bezdrátové komunikaci zkratka Hz – což znamená hertz, po vědci z 19. století Heinrichovi Hertzovi – označuje přenosovou frekvenci rádiových signálů v cyklech za sekundu:

  • 1 Hz se rovná jednomu cyklu za sekundu.
  • 1 MHz (megahertz) se rovná 1 milionu cyklů za sekundu (nebo 1 milion Hz).
  • 1 GHz (gigahertz) se rovná 1 miliardě cyklů za sekundu (nebo 1 000 MHz).

Bezdrátové počítačové sítě pracují na různých přenosových frekvencích v závislosti na technologii, kterou používají. Bezdrátové sítě také fungují na řadě frekvencí (tzv kapel) spíše než jedna přesná frekvence. Síť, která využívá vysokofrekvenční bezdrátovou rádiovou komunikaci, nemusí nutně nabízet vyšší rychlost než bezdrátové sítě s nižší frekvencí.

Hz v sítích Wi-Fi

Sítě Wi-Fi fungují v pásmech 2,4 GHz nebo 5 GHz. Jedná se o rozsahy rádiových frekvencí otevřené pro veřejnou komunikaci (tj. Neregulované) ve většině zemí. Pásma Wi-Fi 2,4 GHz se pohybují od 2,412 GHz na dolním konci do 2,472 GHz na vysokém konci (s jedním dalším pásmem využívajícím omezenou podporu v Japonsku). Počínaje standardem 802.11ba nejnovějšími standardy 802.11ac, sítě Wi-Fi 2,4 GHz, všechny sdílejí stejná signální pásma a jsou navzájem kompatibilní. Wi-Fi začalo používat rádia 5 GHz počínaje standardem 802.11a, ačkoli jejich běžné použití v domácnostech začalo až u standardu 802.11n. Pásma Wi-Fi v pásmu 5 GHz se pohybují od 5 170 do 5 825 GHz, přičemž některá další nižší pásma jsou podporována pouze v Japonsku.

Další typy bezdrátové signalizace měřené v Hz

Kromě Wi-Fi zvažte i další příklady bezdrátové komunikace:

  • Bezdrátové telefony pracují v rozsahu 900 MHz, stejně jako novější standard 802.11ah
  • Síťová připojení Bluetooth používají signál 2,4 GHz, podobně jako Wi-FI, ale Bluetooth a Wi-Fi jsou nekompatibilní.
  • Bylo vyvinuto několik 60 GHz bezdrátových síťových protokolů pro speciální aplikace, které zahrnují velmi velké množství dat cestujících na velmi krátké vzdálenosti.

Proč tolik různých variací? Pro jednoho musí různé typy komunikace používat oddělené frekvence, aby se zabránilo vzájemnému střetu. Kromě toho mohou vysokofrekvenční signály, jako je 5 GHz, přenášet větší množství dat (ale na oplátku mají větší omezení vzdálenosti a vyžadují více energie k pronikání překážek).