Skip to content

Historie Sonic the Hedgehog od Sega Genesis

16 de Srpen de 2021
Sonic the Hedgehog Coverart 4 5b958f8ac9e77c0082ee596c

Když Sega Genesis byla uvedena na trh v roce 1989, byl to jen začátek. Zatímco Genesis mohla být první skutečnou 16bitovou konzolí, její přímý konkurent, 8bitový Nintendo Entertainment System, ji ve válkách s konzolami porazil díky megahitu společnosti Nintendo Super Mario Bros.3. Jakmile přišla zpráva, že Nintendo vyjde s vlastním 16bitovým systémem, bylo načase, aby Sega přijala drastická opatření, která vedla ke zrodu jedné z nejpopulárnějších postav videoher všech dob …

Základy hry

  • Titul: Sonic the Hedgehog
  • Platforma: Sega Genesis
  • Vydavatel: SEGA
  • Vývojář: Sonic Team
  • Datum vydání: červen 1991

Smutná předzvuková Sega

V roce 1990 byly věci pro druhý vpád arkádového obra Sega na trh domácích videoher méně než hvězdné. Samozřejmě, že Sega Genesis byla konzolí číslo jedna v Brazílii, ale v Japonsku to vzalo zadní sedadlo na Turbografx-16 a v Severní Americe tomuto odvětví stále dominovala NES. Zatímco uvedení Genesis na trh začalo s konzolovými válkami, neprovádělo to dostatečně velký krok, aby ovládlo průmysl. Poté Nintendo oznámilo plány na vlastní 16bitovou konzoli, Super Nintendo, se severoamerickým datem vydání 23. srpna 1991. I když měl Sega náskok v této 4. generaci videoher, potřebovali udělat nějaké drastické změny pokud by měli soutěžit s velmocí Nintendo.

Sega mění herní plán

Prvním krokem, který Sega učinila, bylo nahrazení generálního ředitele jejich severoamerické divize bývalým šéfem společnosti Mattel Tomem Kalinským. Do té doby se marketingové zaměření společnosti Sega soustředilo na hry s celebritami, protože Nintendo mělo většinu hlavních arkádových portů svázaných exkluzivními nabídkami. Kalinske se snažilo změnit tento směr tím, že se zaměřilo na povědomí o značce, a k tomu potřebovali nejen hitovou videohru, ale také vlajkovou loď, která byla tak populární, že by byla neustále spojována se jménem Sega. Sega se obrátila na svůj interní 5členný vývojový tým Sega AM8, aby vytvořila velkou hitovou videohru, která by dala Mario běh pro jeho peníze. Snadný úkol … ne?

Ježek … Opravdu?

AM8 začal nabízet nejrůznější nápady od legračních zvířat po praštěné starce. Nakonec se koncepce zasekla. Náčrt ježka člena týmu Naoto Oshimy, který předtím navrhl Hvězda fantazie a Hvězda fantazie 2, vystupoval z davu. Původně označován jako pan Needlemouse. Samotná hra byla navržena tak, aby byla platformou s bočním rolováním s inovativním twistem. Zatímco ježek nebyl nejrychlejším zvířetem na Zemi, ježek AM8 by byl nejrychlejší postavou videohry vůbec, s hratelností navrženou tak, aby ho udržel v pohybu. Aby jméno lépe odpovídalo charakteru a pojmu rychlosti, byl přejmenován na „Sonic“ – přídavné jméno popisující dosahování rychlosti zvuku. Sonic the Hedgehog byl narozen. Sonic věděl, že budou mít hit na ruce, a stal se neslavným v kancelářích Sega dlouho předtím, než byla hra vůbec vydána, přičemž vývojový tým AM8 se stal laskavě známým jako Sonic Team, přezdívka, kterou stále chodí dodnes. Kromě Naoto Oshima se Sonic Team skládal z programátora Yuji Naka, herní ředitel Hirokazu Yasuhara, designéři Jinya Itoh a Rieko Kodama.

Čím je Sonic tak výjimečný

Zatímco průmysl viděl spoustu plošinovek s bočním rolováním, většina se modelovala podle základní struktury Super Mario Bros., s rychlými skoky, šplháním po žebříku, propastnými skoky a nepřátelskou hlavou, ale Zvukový rozšířil koncept a posunul žánr zcela novým směrem. Úrovně v Zvukový byly navrženy s ohledem na rychlost. Nebylo to tak snadné, aby hráči mohli běžet nepřetržitě od začátku do konce, ale s rovnováhou rychlého i tempa pohybu, aby byly věci intenzivní a náročné. Jelikož Sonic dokázal nabrat vysoké rychlosti, několik plošin bylo zakřivených, aby mu umožnilo vyběhnout po stěnách, projet smyčky d-smyčky a v některých případech odrazit pružinu a letět nahoru nebo zpět směrem, odkud přišel . Zatímco mnoho úrovní pohybovalo hráčem po jediné cestě, pro Sonic jich bylo navrženo několik, aby dokončili libovolný počet kombinací. Od pobytu na úrovni země nebo rychlosti přes vertikálně vyvýšené plošiny do nebe až po podzemní jeskyně. Při tolika variacích se žádné dvě opakování těchto úrovní nikdy necítily stejně.

Den, kdy Sonic zachránil Segu

Sonic vyšel 23. června 1991 a byl okamžitým hitem. Tato hra byla tak populární, že se stala první „zabijáckou aplikací“ konzoly Genesis. hráči si kupují systém jen pro příležitost hrát Zvukový. Tom Kalinske využil příležitosti a vypnul aktuální in-pack hru, která přišla s Genesis, Změněné zvíře, a nahradil jej Sonic the Hedgehog, což ještě více zvyšuje prodej systému. Populární byla nejen Sonicova inovativní hratelnost, ale jeho nervózní, přesto přátelská osobnost byla pro mnoho mladých hráčů osvěžující změnou, což z něj udělalo hrdinu, se kterým si mohli lépe rozumět. Prodeje Genesis vystřelily na vrchol tak rychle, jak je Sonic dokázal unést a v následujících letech předběhly 60% trhu s videohrami.

Sonic Legacy

Sonic The Hedgehog zůstal nejprodávanější hrou Sega Genesis po celou dobu životnosti konzoly. Aby uspokojila požadavky veřejnosti, Sega také vydala 8bitovou verzi pro Sega Master System a rychle dala Sonic Team do výroby na pokračování. Monumentální úspěch Sonic se vyvinul do velké franšízy, která přežila nejen Sega Genesis, ale všechny konzoly Sega. Zatímco Sega nakonec prohrála válku s konzolami a po svém finálním systému, Sega Dreamcast, opustila podnikání s konzolovým hardwarem, našli nový život jako vývojáři třetích stran a vytvářeli hry pro stejné společnosti, se kterými kdysi soutěžili, Nintendo, Xbox a PlayStation . Dnes s knihovnou s více než 75 tituly, hrami téměř na každé herní platformě, hračkami, karikaturami, komiksy a živě hraným fanouškovským filmem, který vyvíjí společnost Blue Core Studios. Sonic dokonce hrál po boku svého bývalého obchodního rivala Maria v sérii videoher s olympijskou tématikou.