Skip to content

Hodinové vs. paušální sazby pro projekty grafického designu

4 de Říjen de 2021
GettyImages 530909030 58e7c70c5f9b58ef7e13d853

Společné rozhodnutí, které je třeba učinit při zahájení projektu grafického designu, je, zda účtovat paušál nebo hodinovou sazbu. Každá metoda má svá pro a proti, stejně jako způsoby, jak se dopracovat k férové ​​nabídce jak pro vás, tak pro vašeho klienta.

Hodinové sazby

Co se nám líbí

 • Poplatek závisí na skutečně odpracovaných hodinách, takže jste chráněni před „dotvarováním oboru“.
 • Stejně tak klient platí za skutečnou pracovní dobu, nikoli za polstrování zabudované do paušálu.

Co se nám nelíbí

 • Nemáte zaručenou minimální platbu za projekt.
 • Klient neví, co přesně bude projekt stát.
 • Sazba vychází spíše z hodin než z hodnoty. Například návrh loga může trvat 15 hodin, ale jeho hodnota pro společnost může být mnohem vyšší.

Obecně platí, že za práci, která je považována za aktualizaci, je nejlepší účtovat hodinovou sazbu, například za změny webu po spuštění nebo revize stávajícího tiskového designu pro další použití. Může to být také správná volba pro malý projekt, zejména pro ten, který je obzvláště obtížné odhadnout. Založte svůj odhad na rozsahu. Svému klientovi například můžete říci: „Účtuji si XX $ za hodinu a odhaduji, že práce bude trvat pět až sedm hodin.“ Pokud nemůžete zpočátku omezit malý rozsah, poskytněte širší rozsah (například pět až 10 hodin) a vysvětlete proč. To dává vašemu klientovi rozumné očekávání výdajů a zároveň umožňuje variabilitu.

Paušální sazby

Co se nám líbí

 • Klient od začátku ví, co platí (pokud nedojde ke změnám v rozsahu projektu).
 • Projektantovi je zaručena částka, i když je práce rychle hotová.

Co se nám nelíbí

 • Úloha může trvat déle, než se očekávalo (možnost, kterou by měla řešit vaše smlouva).
 • Klienti někdy požadují dodatečné revize atd., Aniž by očekávali, že zaplatí více (opět to zakryjte ve své smlouvě).

Účtování paušální sazby je běžné u velkých designových projektů a u opakujících se projektů, u nichž může designér přesně odhadnout hodiny. Paušální sazba často vychází z odhadu hodin, které bude trvat dokončení projektu, vynásobeného hodinovou sazbou projektanta. V ostatních případech je hodnota hotového projektu vyšší než jen vaše odhadované hodiny. Například návrhy log jsou často oceňovány bez ohledu na skutečné odpracované hodiny kvůli jejich častému používání a viditelnosti. Mezi další faktory, které mohou ovlivnit cenu, patří počet kusů vytištěných nebo prodaných a to, zda bude kus použit jednou nebo vícekrát. V závislosti na typu projektu můžete přidat procento na pokrytí schůzek s klienty, nepředvídaných změn, e -mailové korespondence a dalších aktivit, které hodinový odhad neodráží. Kolik si účtujete a jak k tomu přistupujete s klientem, je na vás.

Kombinace hodinových a paušálních sazeb

Často je nejlepším řešením kombinace těchto přístupů. Pokud máte pocit, že by práce mohla překročit váš odhad, proberte to s klientem co nejdříve, než budete pokračovat, a řekněte mu, proč se váš odhad mění. Možná, že projekt nabral nečekané obrátky, nebo klient požaduje více změn, než byste čekali. Stalo se to. Každopádně poslední věc, kterou chcete udělat, je dát klientovi na poslední chvíli facku a pak to musíte vysvětlit. Řešením je komunikace: Diskutujte o tom se svými klienty co nejdříve. Pokud se rozhodnete účtovat za projekt paušální sazbu, neznamená to, že pro svého klienta pracujete neomezený počet hodin, než bude projekt dokončen. I když může existovat trochu větší flexibilita než při hodinové práci, vaše smlouva by měla stanovit rozsah a podmínky projektu. Abyste se vyhnuli nekonečnému projektu, můžete:

 • Zahrňte podrobný obrys projektu, abyste mohli upravit sazbu, pokud se obrys změní. Pokud se například oboustranná brožura náročná na text změní na čtyřpanelový skládaný kus s vlastními ilustracemi, cena by se měla změnit.
 • Jasně vysvětlete, kolik kol změn nebo úprav je zahrnuto ve vašem paušálu.

I když uvádíte paušální sazbu, zahrňte hodinovou sazbu, kterou budete účtovat, pokud je zapotřebí práce navíc, která přesahuje rámec dohody. Nakonec vám zkušenosti pomohou rozhodnout, jak účtovat poplatky za své projekty. Jakmile dokončíte řadu zakázek, budete schopni přesněji poskytovat paušální sazby, řídit své projekty prostřednictvím smluv a komunikovat se svými klienty o problémech s rozpočtem.