Sítě 3G již nejsou nejrychleji dostupné, ale stále je používá mnoho lidí a většina poskytovatelů mobilních služeb. Vysokorychlostní paketový přístup je standardem pro bezdrátovou síťovou komunikaci v rodině 3G. Rodina síťových protokolů HSPA zahrnuje HSDPA a HSUPA. Vylepšená verze HSPA s názvem HSPA + dále vyvinula tento standard.
HSDPA
HSPA využívá pro přenos dat protokol High-Speed Downlink Packet Access. HSDPA podporuje teoretické maximální rychlosti dat mezi 1,8 Mbps a 14,4 Mbps (ve srovnání s maximální rychlostí 384 Kbps původní 3G). Když byl představen, poskytoval tak výrazné zlepšení rychlosti oproti starším běžným 3G, že sítě založené na HSDPA byly označovány jako 3,5G nebo Super-3G. Standard HSDPA byl ratifikován v roce 2002. Využívá technologii AM, která dynamicky upravuje přenosy podle celkového zatížení sítě.
HSUPA
Vysokorychlostní paketový přístup uplink poskytuje zvýšení rychlosti pro nahrávání dat z mobilních zařízení v sítích 3G podobně jako HSDPA pro stahování. HSUPA podporuje datové rychlosti až 5,7 Mbps. Podle návrhu HSUPA nenabízí stejné datové rychlosti jako HSPDA, protože poskytovatelé poskytují většinu své kapacity mobilní sítě pro downlinky, aby odpovídaly vzorům využití uživatelů mobilních telefonů. HSUPA byl představen v roce 2004, po HSDPA. Sítě, které nakonec podporovaly obě, se staly známými jako sítě HSPA.
HSPA a HSPA + v sítích 3G
Byla vyvinuta vylepšená verze HSPA s názvem HSPA + nebo Evolved HSPA, která byla nasazena mnoha dopravci, aby lépe podporovala obrovský růst mobilních širokopásmových služeb. HSPA + je nejrychlejší protokol 3G, který podporuje rychlost přenosu dat 42, 84 a někdy 168 Mb / s pro stahování a až 22 Mb / s pro nahrávání. Když byla tato technologie poprvé představena, uživatelé v některých sítích 3G hlásili problémy s mobilním připojením, které často přepínaly mezi HSPA a staršími režimy 3G. Spolehlivost sítě HSPA a HSPA + už není problém. S výjimkou příležitostných technických závad nemusí uživatelé sítí 3G speciálně konfigurovat svá zařízení pro použití HSPA nebo HSPA +, pokud to jejich poskytovatel správně podporuje. Stejně jako u jiných celulárních protokolů je skutečná rychlost dat, kterou může člověk dosáhnout na svém telefonu pomocí HSPA nebo HSPA +, mnohem nižší než jmenovité maxima definované v průmyslových specifikacích. Typické rychlosti stahování HSPA v živých sítích jsou 10 Mbps nebo nižší s HSPA + a tak nízké jako 1 Mbps pro HSPA.
HSPA + vs. LTE
Relativně vysoká datová rychlost HSPA + způsobila, že někteří v tomto odvětví ji považovali za technologii 4G. Zatímco HSPA + nabízí některé stejné výhody z pohledu uživatele, odborníci se shodují, že pokročilejší technologie LTE se jasně kvalifikuje jako 4G, zatímco HSPA + nikoli. Klíčovým rozlišovacím faktorem v mnoha sítích je znatelně nižší latence sítě, kterou připojení LTE nabízejí přes HSPA +.