Skip to content

HTC Vive: Pohled na produktovou řadu HTC pro virtuální realitu

31 de Červenec de 2021
VIVE Pro angle04 5a5677e7beba33003697c9d2

Vive je produktová řada HTC pro virtuální realitu (VR), která využívá displej umístěný na hlavě (HMD), základnové stanice pro sledování polohy a speciální ovladače, které poskytují VR zážitek na PC. Společnost HTC vydala několik verzí své lehké náhlavní soupravy Vive z původního Vive Pre do novější řady Vive Cosmos.

Co je HTC Vive?

Na základě SteamVR byl Vive vyvinut společností HTC ve spolupráci s Valve. Společnost Valve vytvořila SteamVR a spolupracovala také s LG na výrobě konkurenčních sluchátek VR. Hlavní konkurent HTC Vive, Oculus Rift, není založen na SteamVR. Vive se skládá ze tří hlavních komponent: displeje namontovaného na hlavě, ovladačů a senzorů (nazývaných majáky). Kromě těchto tří komponent vyžaduje Vive také herní počítač s podporou VR. Bez počítače, který splňuje minimální specifikace pro Vive, VR nefunguje.

Jak HTC Vive funguje?

Když připojíte Vive HMD ke kompatibilnímu počítači a položíte si ho na hlavu, pomocí dvou displejů a Fresnelových čoček bude každému oku představovat trochu jiný obraz. Displeje lze posunout blíže k sobě (nebo dále od sebe), aby odpovídaly konkrétní vzdálenosti mezi vašimi očima. To vytváří trojrozměrný efekt, který může v kombinaci s sledováním hlavy vypadat, jako byste byli ve virtuálním prostoru. Aby bylo možné dosáhnout sledování hlavy, používá Vive malé kostky zvané majáky. Tyto majáky vysílají neviditelné paprsky světla, které jsou detekovány senzory na HMD a ovladačích, což umožňuje hrám simulovat pohyby rukou ve virtuálním prostoru. Toho lze dosáhnout umístěním senzorů na stůl před vámi. Pokud umístíte senzory dále, můžete využít funkci známou jako roomcale.

Co je Roomscale VR?

HTC Vive byl první systém, který implementoval VR v pokojové velikosti. Konkurenti jako Oculus to však dohnali. Umístěním senzorů do rohů místnosti se můžete fyzicky pohybovat ve virtuálním světě. Když kráčíte v reálném životě, pohybujete se také uvnitř hry.

Co jsou to živé ovladače a trackery?

Ovladače Vive jsou zařízení, která držíte v rukou, abyste mohli komunikovat s hrami a dalšími zážitky s VR. Stejné senzory zodpovědné za sledování hlavy jsou také schopné sledovat ovladače, což umožňuje pohybovat rukama ve virtuálním prostoru. Některé hry vám umožňují dělat pěsti, ukazovat prstem a sbírat věci virtuálními rukama. Trackery jsou podobné ovladačům, ale jsou navrženy tak, aby byly umístěny na předměty nebo části těla jiné než vaše ruce. Pokud si například připnete trackery k nohám, Vive může sledovat polohu vašich nohou ve hře. Pokud umístíte tracker na fyzický předmět, může vám připadat, jako byste s nějakým předmětem manipulovali ve hře.

Bezdrátová VR HTC Vive

Vive používá kombinaci kabelu HDMI a USB, která napájí jednotku, přenáší data a poskytuje obraz na obrazovky uvnitř hlavní jednotky. Vedle Vive Pro byl oznámen bezdrátový adaptér. Nevyžaduje, aby Vive Pro fungoval. To znamená, že majitelé původního HTC Vive mohou jít bezdrátově se stejným adaptérem.

Prototyp VR: HTC Vive Pre

HTC Vive Pre

Výrobce: HTC
Řešení: 2160×1200 (1080×1200 na displej)
Obnovovací frekvence: 90 Hz
Jmenovité zorné pole: 110 stupňů
Hmotnost: 555 gramů
Plošina: SteamVR
Fotoaparát: Ano, jedna přední kamera
Stav výroby: Již nevyráběno. Vive Pre byl k dispozici od srpna 2015 do dubna 2016. HTC Vive Pre byl první iterací hardwaru Vive. Vyšlo asi osm měsíců před oficiálním spuštěním spotřebitelské verze. Byl určen vývojářům k tomu, aby získali náskok při tvorbě her, takže pokud jde o specifikace, je téměř totožný s HTC Vive. Rozlišení, obnovovací frekvence, zorné pole a další důležité statistiky jsou při porovnávání Vive a Vive Pre stejné. Existují určité kosmetické rozdíly, ale tyto rozdíly nemají vliv na provoz jednotky.

Originální náhlavní souprava VR: HTC Vive

HTC Vive

Výrobce: HTC
Řešení: 2160×1200 (1080×1200 na displej)
Obnovovací frekvence: 90 Hz
Jmenovité zorné pole: 110 stupňů
Hmotnost: 470 gramů (555 gramů pro odpalovací jednotky)
Plošina: SteamVR
Fotoaparát: Ano, připněte přední kameru
Stav výroby: Již nevyráběno. Vive byl k dispozici od dubna 2016 do září 2019. Vive byl první VR headset HTC, který byl prodán přímo veřejnosti. Když byl headset Vive uveden na trh v roce 2016, vážil 555 gramů. Vylepšení designu vyústila v mírně lehčí verzi v dubnu 2017. Další drobné změny byly provedeny také na Vive po celou dobu jeho životnosti, včetně přepracovaných komponent hlavových popruhů, přepracovaných sledovacích jednotek a přepracovaného kabelu tři v jednom. Může být obtížné zjistit, na kterou verzi původního Vive se díváte, protože HTC nezměnilo název produktu ani neoznámilo vylepšení. Pokud však máte přístup k krabici, do které přišel Vive, můžete se podívat na nálepku verze na zadní straně. Pokud tam stojí Rev.D, pak je to jedna z lehčích jednotek. Pokud štítek na hlavní jednotce uvádí, že byl vyroben v prosinci 2016 nebo později, je to pravděpodobně také lehčí verze.

První upgrade: HTC Vive Pro Series

HTC Vive Pro

Výrobce: HTC
Řešení: 2880×1600 (1440×1600 na displej)
Obnovovací frekvence: 90 Hz
Jmenovité zorné pole: 110 stupňů
Hmotnost: 803 gramů
Plošina: SteamVR
Fotoaparát: Ano, duální přední kamery
Stav výroby: Původní model Vive Pro byl ukončen a nahrazen Vive Pro Eye v roce 2020. Ačkoli původní Vive prošel během svého života malými změnami, základní hardware zůstal stejný. Vive Pro byla první oficiální aktualizací produktové řady HTC VR. Nejnápadnějším upgradem je displej, který zaznamenal velký nárůst hustoty pixelů. Jednou z největších stížností na VR je efekt obrazovky. Tento efekt vyplývá z umístění displeje tak blízko očí, že rozeznáte jednotlivé pixely. Efekt dveří obrazovky byl problém s původním HTC Vive. Displej Vive Pro s rozlišením 2880 x 1600 tento efekt eliminuje. Vive Pro je kompatibilní s původními základními stanicemi a ovladači Vive. Je také vybaven přepracovaným hlavovým popruhem pro snížení namáhání krku, lepšími vestavěnými sluchátky a dvěma předními kamerami pro zlepšení zážitků z rozšířené reality. Vylepšená verze s názvem Vive Pro Eye obsahuje technologii sledování očí.

All-in-One VR Headset: Vive Focus

Náhlavní souprava Vive Focus Plus

Výrobce: HTC
Řešení: 2880×1600 (1440×1600 na displej)
Obnovovací frekvence: 75 Hz
Jmenovité zorné pole: 110 stupňů
Hmotnost: 695 gramů
Plošina: SteamVR
Fotoaparát: Ano, duální přední kamery
Stav výroby: Původní model Vive Focus byl ukončen a nahrazen Vive Focus Plus v roce 2020. Vive Focus je samostatný systém VR, který nevyžaduje použití počítače. Obsahuje vestavěný mikrofon a reproduktory. Má také zvukový konektor pro případ, že chcete použít externí zdroj zvuku. Díky dvěma předním kamerám a ultrazvukovým ovladačům podporuje novější Vive Focus Plus šest stupňů volnosti, aniž by vyžadoval externí senzory nebo majáky, což umožňuje hlubší ponoření. Je také vybaven odnímatelným obličejovým polštářem, který se snadno čistí.

Horní police VR: HTC Vive Cosmos

Náhlavní souprava Vive Cosmos

Výrobce: HTC
Řešení: 2880×1700 (1440×1700 na displej)
Obnovovací frekvence: 90 Hz
Jmenovité zorné pole: 110 stupňů
Hmotnost: 998 gramů
Plošina: SteamVR
Fotoaparát: Ano, duální přední kamery
Stav výroby: Všechny modely jsou ve výrobě v roce 2020. Nejnovějším produktem HTC VR je řada Vive Cosmos. Kromě vylepšeného sledování, vynikajícího displeje a vestavěných sluchátek má Cosmos výklopnou obrazovku, která vám umožní vidět skutečný svět před vámi, aniž byste museli sundávat náhlavní soupravu. Vive Cosmos přichází v několika variantách. Například Vive Cosmos Play stojí méně než standardní Cosmos, ale postrádá přední kamery a vestavěná sluchátka. Vive Cosmos XR je samostatný model jako Vive Focus. Vive Cosmos Elite podporuje SteamVR 2.0 a je dodáván se dvěma ovladači a základnami.