Skip to content

INDEX-MATCH vs. VLOOKUP v aplikaci Excel

11 de Srpen de 2021
5365Womanworkingonlaptop 910466acc2db47d2a992197805c8942b

Funkce INDEX a MATCH Excel, jako VLOOKUP, slouží k nalezení něčeho z datové sady. První zahrnuje vnoření jednoho vzorce do druhého, zatímco VLOOKUP je jediná funkce, která funguje nezávisle. Oba mají jasné výhody a podporují aproximační vyhledávání. Jakým způsobem plánujete aktualizaci tabulky, ochota naučit se pravidla syntaxe a jak chcete data vyhledávat, by však mělo určit, které z nich použijete. Tyto funkce jsou k dispozici v Office 365 a je potvrzeno, že fungují v Excelu 2016 a novějších.

Celková zjištění

INDEX-ZÁPAS

 • Naučit se používat trvá déle.
 • Neovlivněno změnami sloupců.
 • Podporuje velké velikosti hodnot vyhledávání.
 • Hledejte v obou směrech.

VLOOKUP

 • Jednoduché na pochopení; snadné provedení.
 • Neprovádí vyhledávání zprava doleva.
 • Vyhledávání velikosti hodnoty je omezeno na 255 znaků.

INDEX-MATCH a VLOOKUP jsou užitečné z různých důvodů. Většina lidí, kteří se zabývají jednoduchými tabulkami, které vyžadují několik změn, bude s funkcí VLOOKUP v pořádku. Nejvýznamnější výhodou VLOOKUP je, že se snadno používá a pamatuje si, jak jej používat. Většina lidí pravděpodobně nepotřebuje opakovaně se vracet k pravidlům syntaxe, aby to fungovalo. Když však porovnáte VLOOKUP a INDEX-MATCH, je celkem jasné, který z nich je pokročilejší, a tedy schopnější. VLOOKUP nemůže dělat vše, co INDEX-MATCH může, ale v oddělení snadného použití vyhrává.

Snadné použití: VLOOKUP je snadno pochopitelný

INDEX-ZÁPAS

 • Strmá křivka učení.
 • Tři těžko zapamatovatelné argumenty.

VLOOKUP

 • Intuitivní; snadno rychle uchopitelné.
 • Dva jednoduché argumenty: PRAVDA nebo NEPRAVDA.

Vnořování funkcí do sebe je bezpochyby matoucí než používání pouze jedné. Je snadné vynechat závorku nebo čárku a pochopit, jak to opravit, může být rychle frustrující. VLOOKUP je snadno pochopitelný. Zde je jeden způsob, jak to vyjádřit: Použití tuto hodnotu, najděte vše, co je ve stejném řádku pod tento sloupec. Jeho účel je jasný, má spoustu využití a můžete ho formulovat poměrně rychle. Pro většinu lidí vytvoření vzorce pomocí INDEX-MATCH s největší pravděpodobností vyžaduje opakované vyladění, aby bylo správné, aniž by došlo k chybě. Možná je dokonce budete muset napsat samostatně a pak se k nim velmi opatrně připojit. K dispozici jsou také tři možnosti pro typ_ shody argument, a nemusí nutně dávat smysl intuitivně, což zvyšuje složitost funkce.

Dynamický: INDEX-MATCH se přizpůsobí změnám sloupců

INDEX-ZÁPAS

 • Vzorec zůstává pravdivý, i když se počet sloupců změní.
 • Skvělé pro velké datové sady.

VLOOKUP

 • Při přidávání nebo odebírání sloupců může přerušit vzorec.
 • Může to vyžadovat spoustu aktualizací.

VLOOKUP vyžaduje číslo odkazující na sloupec, což je v pořádku a bude fungovat navždy … dokud se tabulka nezmění. Když přidáte nebo odeberete sloupec, toto číslo se s ním automaticky nezmění. Hodnota, kterou získává, tedy již nemusí držet toho, co jste původně zamýšleli. Váš vzorec může například stahovat data z 2. sloupce. Pokud přidáte nový sloupec mezi 1 a 2, původní sloupec je nyní na 3. pozici, čímž dojde ke změně výsledků. Pokud máte spoustu vzorců, které používají VLOOKUP, aktualizace každého z nich tak, aby odrážely nový sloupec, se rychle stává únavným a zapomenout ani na jeden způsobí výsledky. Funkce se v zásadě rozpadá, protože se mění čísla sloupců. INDEX by mohl narazit na stejný problém, protože může také odkazovat na číslo sloupce, ale kombinace MATCH to neguje. Zde je jasný příklad: můžete přidat nové sloupce a vzorec se aktualizuje spolu se změnami, což znamená, že můžete přidat tolik sloupců, kolik chcete, a vzorec stále najde to, co potřebuje.

Flexibilita vyhledávání: VLOOKUP odmítá vyhledávání zprava doleva

INDEX-ZÁPAS

 • Hledejte zleva doprava nebo zprava doleva.
 • Najděte hodnoty větší než 255 znaků.

VLOOKUP

 • Tabulka musí být nastavena velmi specifickým způsobem.
 • Aby to fungovalo, bude možná nutné přeskupit data.

VLOOKUP má omezení INDEX-MATCH nikoli, což je search_value (to, co hledáte) musí být vždy úplně vlevo lookup_table (data, která procházíte). Jinými slovy, nemůže se dívat doleva, což omezuje to, co můžete dělat. Jako příklad zvažte dva sloupce. V levém sloupci jsou barvy červená a modrá a v pravém jsou slova jablko a obloha. INDEX-MATCH vám umožňuje určit, jak se jablko hodí k červené, hledáním jablka a vrácením červené, nebo naopak. VLOOKUP to může provést pouze v případě, že vyhledávací hodnota (jablko, v tomto případě) je na vlevo, odjet, což omezuje způsob vyhledávání informací. Dalším způsobem, jak je INDEX-MATCH flexibilnější, je, že se nemusíte starat o limit 255 znaků. VLOOKUP funguje ve většině případů dobře, ale pokud hodnota vyhledávání překročí, zobrazí chybu.

Konečný verdikt

Neexistuje jednotný přístup k používání těchto funkcí k vyhledávání dat. To, co se rozhodnete použít, by mělo záviset na několika faktorech, včetně úrovně pohodlí v aplikaci Excel, jak vypadá vaše datová sada a jak tato data hodláte používat. VLOOKUP je vhodný pro jednoduché tabulky, které ve sloupcích nevyžadují mnoho změn. Syntaxi je také snadné se naučit a zapamatovat si. Doporučujeme pro začínající uživatele, kteří potřebují provádět jednoduché vyhledávání. Pokud však plánujete provádět mnoho změn ve sloupcích a vaše datová sada je velká nebo existují desítky vzorců, které potřebují dotazovat informace ze stejné tabulky, učení, jak používat INDEX a MATCH společně, stojí za to.