Skip to content

Index Windows Experience: Hodnocení výkonu počítače

4 de Říjen de 2021
BD0282 001 56a104325f9b58eba4b6a5f9

Index Windows Experience Index by měl být vaší první zastávkou na cestě k rychlejšímu počítači. Windows Experience Index je systém hodnocení, který měří různé části vašeho počítače, které ovlivňují výkon; zahrnují procesor, RAM, grafické možnosti a pevný disk. Porozumění rejstříku vám pomůže určit, jaké akce je třeba provést pro zrychlení počítače. Pokyny v tomto článku platí pro Windows 7. Od ledna 2020 již společnost Microsoft nepodporuje systém Windows 7. Doporučujeme upgradovat na Windows 10, abyste mohli nadále dostávat aktualizace zabezpečení a technickou podporu.

Jak získat přístup k Windows Experience Index

Chcete -li se dostat do Windows Experience Index, postupujte takto:

 1. Vybrat Start.

 2. Vybrat Kontrolní panel.

  Ovládací panely ve Windows 7

 3. Vybrat Systém a zabezpečení.

  "Systém a zabezpečení" v nastavení Windows 7

 4. Pod Systém, vyberte Zkontrolujte Windows Experience Index.

  Příkaz „Zkontrolovat Windows Experience Index“ ve Windows 7

 5. Windows Experience by mělo začít běžet, pokud ne, vyberte Znovu spusťte hodnocení vpravo dole. Po provedení jakýchkoli upgradů hardwaru je vhodné znovu spustit hodnocení.

  Příkaz „Znovu spustit hodnocení“

 6. Jakmile je hodnocení dokončeno, uvidíte skóre pro Procesor, Paměť, Grafika, Herní grafika, a Primární pevný disk.

  Hodnocení běží.

Jak se vypočítává skóre prostředí Windows

Windows Experience Index zobrazuje dvě sady čísel: celkově Základní skóre, a pět Subscores. The Základní skóre, na rozdíl od toho, co byste si mohli myslet, není průměrem dílčích skóre. Je to prostě přepočet vašeho nejnižšího celkového skóre. Je to minimální výkonnost vašeho počítače.

Co znamená vaše základní skóre

Pokud je vaše základní skóre 2,0 nebo méně, máte sotva dost energie na běh systému Windows 7. Skóre 3,0 stačí k tomu, abyste mohli dokončit základní práci a spustit desktop Aero, ale ne natolik, abyste mohli provádět špičkové hry, úpravy videa a další intenzivní práce. Skóre v rozsahu 4,0–5,0 jsou dostatečně dobrá pro silný multitasking a práci na vyšší úrovni. Cokoli 6.0 nebo vyšší je výkon vyšší úrovně, což vám do značné míry umožňuje dělat s počítačem cokoli, co potřebujete. Microsoft říká, že základní skóre je dobrým ukazatelem toho, jak bude váš počítač fungovat obecně, ale to je trochu zavádějící. Řekněme například, že základní skóre počítače je 4,8, ale je to proto, že nemá nainstalovanou špičkovou grafickou kartu herního typu. Je to v pořádku, pokud to není pro hráče. Věci, ke kterým by člověk mohl používat svůj počítač, což zahrnuje hlavně ostatní kategorie, je více než schopný. Protože je Windows 7 poměrně starým operačním systémem, mnoho moderních aplikací nemusí fungovat tak dobře, jak naznačuje toto skóre.

Kategorie zkušeností se systémem Windows

Zde je rychlý popis kategorií a to, co můžete udělat, aby váš počítač v každé z nich fungoval lépe

Procesor

Jak rychle váš procesor, mozek vašeho počítače, dokáže dělat věci, se měří ve výpočtech za sekundu; čím více tím lépe. Můžete upgradovat procesor svého počítače, ale nedoporučujeme to. Není to snadné ani levné a může to mít nezamýšlené důsledky. Pokud nejste skuteční profesionálové, žijte s tím, co zde máte.

Paměť (RAM)

RAM je vysokorychlostní, dočasné úložiště. Pro systémy Windows 7 doporučujeme minimálně 2 GB RAM. Toto je nejjednodušší a nejlevnější upgrade. Pokud máte 1–2 GB, váš systém by se výrazně zrychlil, kdyby se posunul na 4 GB nebo více.

Grafika

Windows zde vypočítává dvě kategorie: výkon Windows Aero a herní grafiku. Herní a 3D grafika je pro běžného uživatele mnohem extrémnější, než je potřeba, takže pokud neprovádíte špičkové (tj. Profesionální) úpravy videa, počítačem podporovaný design, seriózní lámání čísel nebo živé hraní her, číslo výkonu Aero je pro vás důležitější. Toto je druhý nejjednodušší upgrade. K dispozici je mnoho grafických karet pro PC v mnoha cenových relacích a výkonnostních možnostech; jejich instalace také není obtížná, i když to obecně vyžaduje trochu více práce, než vložit RAM.

Primární pevný disk

Toto je měřítko toho, jak rychle váš pevný disk přenáší data (není měřítkem toho, jak velký je váš disk). Opět platí, že rychlejší je lepší, zejména proto, že pevné disky jsou v dnešní době obvykle nejpomalejší součástí výkonu. Interní pevné disky lze vyměnit, ale není to zdaleka tak snadné jako výměna paměti RAM nebo grafické karty a může to zahrnovat popletení propojek, změnu písmen jednotek a další věci, které nejsou pro slabé povahy. Vložit nový pevný disk jako primární disk také znamená přeinstalovat operační systém, aplikace a data, takže je to také časově náročné.

Pokud váš počítač funguje špatně

Pokud váš počítač funguje špatně ve třech nebo čtyřech oblastech indexu Windows Experience Index, možná budete muset zvážit pořízení nového počítače, než provádět mnoho upgradů. Nakonec to možná nebude stát mnohem víc a získáte počítač se všemi nejnovějšími technologiemi.