Skip to content

iPhone může brzy přijímat platby kartou, takže hotovost bude zastaralá

8 de Květen de 2023
iPhone muze brzy prijimat platby kartou takze hotovost bude zastarala

Klíčové věci

  • Pověsti říkají, že iPhone bude brzy přijímat bezkontaktní platby z kreditních karet.
  • iPhone může také přijímat přímé platby iPhone-to-iPhone.
  • V roce 2020 Apple koupil startup Mobeewave pro mobilní platby.

Apple se chystá otřást světem plateb chytrými telefony. Jak? S přímými platbami z iPhone na iPhone pomocí stejných čipů NFC, které umožňují Apple Pay. Podle zpravodaje Marka Gurmana společnosti Bloomberg z Applu tyto přímé platby také lidem umožní přijímat bezkontaktní platby z běžných kreditních karet, a to pouhým přiložením nebo mávnutím poblíž iPhonu. Představte si, že nakupujete na bleším trhu a můžete platit kartou. Teoreticky by kdokoli s iPhonem mohl přijímat platby kreditní kartou, od náklaďáků s jídlem až po prodejce časopisů pro bezdomovce. Ale na rozdíl od nyní téměř univerzálního Apple Pay má toto nové schéma již určitou konkurenci. „Apple Pay není jediná hra ve městě,“ řekl Lifewire e-mailem japonský právník Matthew Carter. „V Japonsku jsou také možnosti NFC, ale velmi oblíbené jsou také aplikace jako PayPay, které nabízejí skenovatelné kódy.“

Další Apple Pay

Apple Pay způsobil revoluci v placení telefonem. Nebyla to první možnost platby telefonem, ale byla to první, která se stala plně běžnou. Je to také bezpečnější a soukromější než použití vaší skutečné karty, a to díky biometrickému ověření a uchování skutečného čísla karty v tajnosti. I když je váš iPhone ukraden, zloděj stále potřebuje přístupový kód vašeho telefonu, aby mohl provést platbu. Nyní může Apple přinést stejné snadné použití pro přijímání plateb. Neexistují žádné podrobnosti o této neohlášené službě, ale lze si představit, že by fungovala s Apple Cash. Apple Cash, který je v současnosti dostupný pouze v USA, umožňuje lidem provádět platby přímo mezi sebou pomocí aplikace Zprávy. Není těžké předpokládat, že platby kartou by mohly jít přímo na váš zůstatek Apple Cash, aby byly použity pro další platby nebo převedeny na bankovní účet. Pak je tu nákup platebního startupu Mobeewave od společnosti Apple v roce 2020, což je služba, která umožňuje kupujícím platit přiložením jejich karty na čip NFC smartphonu. V rámci akvizice Apple najal celý tým Mobeewave, což rozhodně vypadá, že plánuje přidat takovou funkci do iPhone.

Čtvercový zabiják?

Jedním z nejoblíbenějších způsobů, jak jednotlivci a malé podniky přijímat kreditní karty, je použití Square, které jako součást služby poskytuje dongle pro čtení karet. Platební systém společnosti Apple by tomu nemusel nutně konkurovat. „Sekce Block’s Square dodává software pro provoz virtuálního registru – uchovává vše od položek menu přes ceny až po inventář, účtování daně z obratu a spropitné a vydávání potvrzení – a také různé služby, jako je bankovnictví, mzdy, půjčky a faktury. Micro -obchodníci tvoří pouze třetinu hrubého objemu plateb společnosti Block,“ řekl Lifewire e-mailem Sergey Nikonenko, COO ve společnosti pro vývoj mobilních zařízení Purrweb.

Čtečka Square NFC v bílé barvě

To nezní jako typický model Apple. Pravděpodobnější je, že se jedná o jednoduchou nabídku pro malé firmy a jednotlivce. A ve skutečnosti by přítomnost Applu na tomto trhu mohla dokonce pomoci lidem jako Square. „Služba by mohla mít prospěch [Square’s parent company] Blokujte a další poskytovatele plateb, jako je PayPal, tím, že umožníte menším prodejcům přijímat platby jednodušeji bez nutnosti samostatného kusu hardwaru,“ říká Nikonenko. To předpokládá, že Apple poskytne způsob, jak mohou ostatní prodejci využít NFC čip iPhonu k příjmu Již víme, že Apple rád omezuje jakékoli platby, které se byť jen okrajově týkají jeho App Store, takže si možná Square a PayPal raději ponechají své vlastní hardwarové klíče, aby se vyhnuly další možné Apple dani. Ale samozřejmě to vyžaduje od uživatele mnohem více práce, než se nastaví.“ „Apple Pay není jediná hra ve městě.“ Pokud Apple zpřístupní svou službu založenou na Mobeewave komukoli a nastavení bude stejně snadné jako nastavení až Apple Pay, výrazně sníží bariéru pro přijímání plateb kartou. A to by mohlo skutečně otřást zbytkem odvětví. Ať už se to při spuštění otřese, největšími krátkodobými vítězi budete vy a já, lidé, kteří Nepřineste si dost peněz, abyste si mohli koupit kousek pouliční pizzy. Bezkontaktní platby pomocí telefonů, karet nebo hodinek jsou již obrovské v místech, jako je Spojené království a Švédsko. Odtud je to malý skok k úplnému odstranění hotovosti, alespoň při běžném každodenním používání. To může být docela velký problém.