Skip to content

Jak 8 GB RAM překonává výkon v počítačích M1 Mac

8 de Červenec de 2021
ScreenShot2020 12 11at11.20.36AM c642cf9adcd54035a71bee1e80e41e22

Klíčové jídlo

  • 8 GB je dost pro téměř všechny případy použití.
  • Zdá se, že 16GB RAM těží pouze z úloh s extrémní saturací RAM, jako je vykreslování videa 4K.
  • Vážně, je rychle.
Macy M1 jsou nejen rychlejší, chladnější a mají lepší výdrž baterie než téměř jakýkoli srovnatelný soupeř, dokáží to s polovinou standardního množství paměti RAM. Jak je tohle možné? Nové M1 Apple Silicon Mac jsou standardně dodávány pouze s 8 GB RAM a zdá se, že fungují stejně dobře jako Intel Mac s 16 GB RAM nebo více. Co se děje? Opravdu můžete spustit Lightroom nebo Logic Pro nebo Final Cut nebo dokonce neoptimalizované aplikace jako Ableton Live v 8 GB? Je Apple nejlevnější Mac, MacBook Air, opravdu schopný profesionální profesionální práce? To je. A hodně z toho spočívá v extrémně chytrém využití paměti. „Snažím se s tím udělat ještě několik testů, protože se to zdá divné, ale paměť se tak rychle nezaplní,“ Andrea Nepori, technologická spisovatelka pro italskou La Stampařekl Záchranný drát prostřednictvím rychlé zprávy. „Je to, jako by dokázali využít úroveň optimalizace iPadů, ale na počítačích Mac.“

RAM vs SSD

Za prvé, co je to RAM, přesně ve srovnání s úložištěm SSD? Představte si, že pracujete na úkolu u svého malého stolu a že vedle něj máte velkou kartotéku. Registrační skříň je SSD. Při zahájení úkolu vytáhnete věci, které potřebujete, a rozložíte je na stůl. Stůl je RAM. Je to ve srovnání s kartotékou malé, ale můžete vidět všechno a máte to hned po ruce, takže to můžete okamžitě chytit.

Infografika M1 Mac podrobně popisující čip M1, úložiště SSD a zabezpečení

Z počítačového hlediska je mít více RAM jako mít více místa na stole. Váš počítač může pracovat na více otevřených aplikacích a dokumentech najednou, aniž by zpomalil. Když je deska stolu plná, může počítač „vyměnit“ data zpět na SSD. To obvykle značně zpomaluje, protože SSD je obvykle 10krát pomalejší než RAM. Proč prostě nepřidáme více RAM? Protože to stojí víc a po vypnutí nemůže nic ukládat.

Jak funguje M1 RAM

Obvyklá moudrost spočívá v tom, že byste si měli koupit počítač s co největší pamětí RAM, takže před zpomalením může provádět mnohem více úkolů současně. Počítače M1 Mac to zvládají trochu jinak. Chcete-li rozšířit naši analogii, představte si, že necháte horní zásuvku vaší registrační skříně otevřenou a nad ní stojí asistent, osoba, která vždy ví, co budete dělat dál. Mohou odložit papíry, na které jste se už chvíli nedívali, a vložit je do té horní zásuvky. A také mohou předvídat, kdy se budete muset na tuto fotografii podívat, a včas ji vrátit na stůl. „Je to, jako by dokázali využít úroveň optimalizace iPadů, ale na počítačích Mac.“ Jinými slovy, proč si nechat šálek kávy na stole, když ho můžete kouzelně objevit na stole, kdykoli se chcete napít? Tak fungují počítače M1 Mac. Liberálně využívají své úložiště SSD k výměně dat, ale dělají to tak chytře a prediktivně, že si to téměř nikdy nevšimnete. Například k otestování nové verze Adobe Lightroom od společnosti Apple Silicon jsem ji otevřel a pomocí kláves se šipkami rychle procházel fotografiemi na celé obrazovce. Poté jsem přešel na aplikaci Activity Monitor pro Mac, která sleduje věci jako využití RAM a CPU:

Mac s Apple M1 s technologií Lightroom, který využívá více než 8 GB RAM

To je Lightroom s více než 8 GB RAM, když má počítač pouze 8 GB. Poznamenejte si velikost „swapu“. Navíc 9 GB! A přesto Lightroom zůstal zcela citlivý, s nulovým zpomalením. To, co zde nevidíte, je, že jsem měl spuštěnou také spoustu dalších aplikací, některé prováděly své vlastní intenzivní úkoly.

Budete někdy potřebovat 16 GB?

Ve všech recenzích, které jsem četl, a videích na YouTube, která jsem sledoval, budete jednou potřebovat více než 8 GB RAM, když aplikace, kterou používáte, skutečně potřebuje vložit co nejvíce dat do paměti RAM. Například při vykreslování a exportu velkých video souborů. V tomto testu vedle sebe od Max Tech, v 9:41, uvidíte, že 16GB MacBook Pro vykresluje 4K video mnohem rychleji než 8GB model.

Zajímavé je, že oba Macy v tomto testu stále reagovaly a mohli jste je i nadále používat pro procházení webu a další úkoly, přestože běhali pod velkým zatížením. Na závěr tedy bude většina lidí se základním 8GB modelem v pohodě. Získejte 16 GB, pokud vykreslíte video nebo použijete jiné aplikace, které opravdu vyžadují hodně RAM. Ale pokud jste v pozici, kdy potřebujete velmi špičkový stroj, můžete zvážit počkání, než Apple aktualizuje své profesionální počítače Mac na Apple Silicon. Tyto počáteční M1 Macy jsou tak působivé, že je snadné zapomenout, že se jedná o nejzákladnější základní stroje. Na druhou stranu jsou natolik schopní, že mohou předefinovat, co vlastně „pro“ stroj je.