Skip to content

Jak aplikovat sépiový odstín na fotografii v aplikaci Corel Photo-Paint

4 de Červenec de 2021
GettyImages AB06236 5c12c59ac9e77c000180f58c

Co je třeba vědět

 • Pokud je obrázek barevný, přejděte na obraz > Upravit > Desaturovat. Pokud je obrázek ve stupních šedi, přejděte na obraz > Režim > RGB Barva.
 • Dále přejděte na obraz > Upravit > Barevný odstín. Zadejte krokovou hodnotu 15. Vybrat Více žluté jednou. Vybrat Více červené jednou> OK.

Tento článek vysvětluje, jak přidat sépiový tón k fotografii v aplikaci Corel Photo-Paint. Při aplikaci na fotografii dodává červenohnědý monochromatický odstín teplý, starožitný pocit.

Vytvoření efektu sépie v aplikaci Corel Photo-Paint

 1. Otevřete obrázek v programu Photo-Paint.
 2. Pokud je obrázek barevný, přejděte na Obrázek> Upravit> Desaturovat a přejděte ke kroku 4.
 3. Pokud je obrázek ve stupních šedi, přejděte na Obrázek> Režim> RGB Barva.
 4. Jít do Obrázek> Upravit> Barevný odstín.
 5. Zadejte krokovou hodnotu 15.
 6. Klikněte na Více žluté jednou.
 7. Klikněte na Více červené jednou.
 8. Klepněte na OK.

Tipy a návrhy

 1. Experimentujte v dialogu Barevný odstín a použijte na fotografie další barevné odstíny.
 2. Zkuste překrýt barvu přes fotografii a pomocí krytí ji do fotografie vložit.
 3. Umístěte fotografii na plnou nahnědlou barvu a pomocí režimu míchání promíchejte barvy na dvou obrázcích.

Historie procesu sépie

Sépiový tón je červenohnědý monochromatický odstín, který se aplikuje na digitální fotografii. Může to být také pigment, který se nanáší na tisk během procesu vývoje tisku v temné komoře. Abyste pochopili, jak sépiový proces funguje, musíte vědět, že nejde o aplikaci nebo manipulaci s odstíny na fotografii ve stupních šedi. Za touto technikou je historie. Pokroky v moderním zpracování filmu jsou takové, že výtisky v průběhu času netrpí tak silným efektem změny barvy, ale pokud pořídíte fotografii před 20–30 lety, pravděpodobně zjistíte, že barva vybledla. Může to být způsobeno barvivy použitými v inkoustu nebo způsobem, jakým byla fotografie zpracována.

Sépiové obrazy získávají svou charakteristickou hnědou povahu v temné komoře a jsou výsledkem chemické reakce, ke které dochází během zpracování. Ve skutečnosti jsou více barevně stálé než běžné barevné výtisky a neměly by časem příliš vyblednout.

Sépie se používá dnes

Efekt Sepia je v dnešní době stejně žádoucí jako vždy a je to běžná barevná technika nebo filtr používaný fotografickými aplikacemi na smartphonu. Původní sépiový tonizační proces zahrnoval přidání pigmentu vyrobeného z inkoustového sekrece sépie na fotografii během vývoje, ale od té doby byly vyvinuty jiné metody využívající umělé tonery. Pro ty z vás, kteří mají vědečtější sklon, pochází slovo „Sepia“ z rodu hlavonožců, což je skupina tvorů včetně sépií. I proto má velké písmeno. Pokud je obrázek skutečně sépiový (podle přísné definice sépie), musí být technicky zcela černobílý. To neznamená, že se jedná o černobílou fotografii nebo fotografii ve stupních šedi, na kterou byl aplikován filtr nebo efekt. To znamená, že obsahuje pouze odstíny hnědé, podobně jako černobílá fotografie obsahuje pouze odstíny šedé. Nástup osobních počítačů a digitální domácí fotografie vytvořil způsob, jak téměř kdokoli dosáhnout tónování sépiového obrazu. Digitální fotografie lze upravovat pomocí programů jako Photoshop a Corel Photo-Paint, aby získaly efekt sépie.