Skip to content

Jak by Mac mohl těžit z automatizace podobné iOS

8 de Červenec de 2021
CloseupofmanwithiPhoneX d309e21fffdf41bf93b642561a05816b

Klíčové jídlo

  • Zkratky umožňují automatizovat téměř cokoli na iPhonu a iPadu.
  • Mac má výkonnější automatizaci, ale umírá a těžko se používá.
  • Mac by mohl spouštět zkratky, ale aplikace by to musely podporovat.
Proč na Macu není nic tak dobrého jako iOS zkratky? IPhone neměl ani dva roky po spuštění kopírování a vkládání, a přesto má nyní lepší automatizaci než Mac středního věku. Shortcuts je integrovaný systém iOS pro automatizaci vašeho iPhonu nebo iPadu. Jeho použití je intuitivní, výkonné, snadné a zábavné a je propojeno hluboko do vnitřního fungování iOS. Na počítačích Mac není nic tak snadného nebo stejně dobře podporovaného. AppleScript a Automator podporují život, skriptování prostředí je pro běžné lidi příliš náročné a dokonce i automatizační aplikace třetích stran jsou matoucí. Co se děje? „Myslím, že měřítko – iOS je pravděpodobně prioritou Apple vzhledem k velikosti relevantních trhů,“ veterán Vývojář pro iOS a Mac James Thomson řekl Lifewire prostřednictvím přímé zprávy.

Klávesové zkratky

iOS je pevně uzamčen. Aplikace nemohou navzájem komunikovat a vnitřní fungování operačního systému iPhone a iPad je daleko od vyzývání aplikací třetích stran. Což je o to zázračnější, že Zkratky začínají jako taková aplikace třetích stran. Volal se Workflow a Apple se mu tolik líbil, koupil společnost, napálil aplikaci do iOS a přejmenoval ji. Klávesové zkratky vám umožňují spojit dohromady mnoho akcí, abyste mohli na svém iPhonu nebo iPadu automatizovat téměř cokoli. Je to forma vizuálního programování, jen je mnohem jednodušší.

Stačí přetáhnout předem připravené bloky na plátno a ty běží jeden po druhém. Zkratky mohou být stejně jednoduché jako změna velikosti obrázku a jeho uložení do Dropboxu, nebo stejně složité jako běžná aplikace. Mnoho aplikací třetích stran obsahuje akce zkratek ve svých aplikacích a umožňuje vám je automatizovat. Ale většina akcí je integrována. Můžete přistupovat ke kameře, nahrávat zvuk, ořezávat video a mnohem více. Můžete si vytvořit zástupce pro překlad textu, přehrávání hudby a rozsvícení světel po příjezdu domů a mnoho dalšího. V aplikaci je dokonce galerie pro procházení ukázkových zkratek. Zkratky také můžete spouštět automaticky. Připojení k určitému reproduktoru může spustit vaši oblíbenou aplikaci pro sledování filmů a například zapnout režim Nerušit. Síla zkratek vychází z kombinace snadného použití, výkonných funkcí a trvalé podpory – jak Apple, tak vývojáři neustále přidávají nové akce. Je to aktivní, vzrušující a živé.

Automatizace na počítačích Mac

Automatizace v systému Mac je mnohem výkonnější než v systému iOS. Můžete psát skripty Apple, používat Automator (starší sourozenec zkratek) nebo otevřít okno Terminálu a začít vytvářet skripty prostředí. „Zdá se, že Apple upustil od automatizace na počítačích Mac, ale skutečnost, že aktivně vyvíjí zkratky pro iOS, ukazuje, že tento koncept úplně nezrušil.“ Existuje také několik aplikací třetích stran, které vám umožňují vytvářet automatizace pomocí bloků krok za krokem, podobně jako Automator i Shortcuts. A přesto je automatizace na počítačích Mac umírající. Zdá se, že Automator měl v posledních letech jen velmi málo aktualizací, pokud vůbec nějaké. Jen minulý týden jsem se pokusil vytvořit automatizaci, která by přijímala nové e-maily od určitého odesílatele a převáděla je do formátu PDF. Zní to jednoduše, že? To není. Musíte nainstalovat nástroje do příkazového řádku a poté napsat skript, který chcete použít.

Klávesové zkratky pro Mac?

Mohlo by to být obecné zanedbávání, které Mac utrpěl od chvíle, kdy přišel iOS. Mac strávil poslední desetiletí jen velmi málo vzrušujícími změnami a alespoň jedním katastrofickým problémem, který Apple roky ignoroval. Díky novým Apple Silicon Mac se to mění a doufejme, že software bude následovat.

Jedna osoba sedí s MacBookem na klíně, zatímco druhá přihlíží.

Jednou z možností je, aby Apple přivedl zástupce na Mac. Vývojář Steve Troughton-Smith již spustil zkratky na počítačích Mac poté, co objevil beta kód Apple v beta verzi macOS 10.15 Catalina. Největší překážkou je, že Klávesové zkratky mohou fungovat s aplikacemi přenesenými ze systému iOS (tzv. Aplikace Catalyst), ale ne s aplikacemi nativně vytvořenými pro Mac (aplikace AppKit). „Chápu, že většina z těch částí, které dělají zkratky na počítačích Mac s aplikacemi Catalyst,“ řekl Thomson. „Ale bylo by třeba udělat více práce, aby tyto fungovaly s aplikacemi AppKit (je možné, že vývojáři budou muset věci přepsat, protože systémy jsou zcela odlišné).“ Zdá se, že Apple upustil od automatizace na počítačích Mac, ale skutečnost, že aktivně vyvíjí zkratky pro iOS, ukazuje, že tento koncept úplně nezrušil. Může tedy existovat naděje, že se Klávesové zkratky nebo něco podobného konečně vrátí zpět na Mac.