Co je třeba vědět
- Dřevěné skříňky: Zkuste Howard Orange Oil Wood Polish, Murphy’s Oil Soap nebo podobné. Vinyl / jiné: teplá voda a jemný čisticí prostředek.
- Jemně vyčistěte vnější povrch měkkým čistým hadříkem. Mřížky reproduktorů: Jemně odstraňte a použijte vakuovou hadici s nástavcem na prachový kartáč.
- Kužel reproduktoru: Použijte plechovku stlačeného vzduchu a malý kartáč. Terminál: Odpojte všechny kabely; vysajte a pomocí Q-tipů odstraňte nečistoty.
Tento článek pojednává o vhodných materiálech a čisticích prostředcích, které se používají k bezpečnému čištění stereofonních reproduktorů, včetně skříněk, mřížek, kuželů reproduktorů a terminálů.
Nejlepší materiály pro čištění reproduktorů
Než začnete čistit, zjistěte, z čeho jsou skříňky vyrobeny, bez ohledu na typ nebo velikost reproduktoru. Reproduktorové skříně jsou vyrobeny z různých odrůd borovice, javoru, dubu, břízy, třešně, ořechu a dalších. Skříň může být natřená nebo mořená dřevem, což jí umožňuje vystavovat její přirozený vzhled. Nebo by to mohlo být ošetřeno lakem, lakem, polyuretanem nebo voskem, který má tendenci vykazovat lesklý nebo saténový lesk.
Vyčistěte vnější skříňky reproduktoru
Na reproduktory používejte čisté hadříky, které nepouštějí vlákna, například bavlněný nebo mikrovláknový ručník. Dobře funguje i staré bavlněné tričko (nakrájejte ho na použitelné kousky). Nepoužívejte papírové ručníky, protože na povrchu zanechávají drobná nežádoucí vlákna nebo částice. K očištění reproduktorů také použijte dva čisticí hadry (jeden pro mokré a druhý pro suché). Při utírání prachu by měl stačit pouze suchý hadřík. Ale pro cokoli mrzutějšího použijte obojí. Zde je efektivní a efektivní způsob čištění skříní reproduktorů:
-
Navlhčete vlhký hadřík tak, aby byl mírně navlhčený zvolenou čisticí kapalinou, a poté jej naneste na nenápadné místo (jako je zadní část skříně reproduktoru, směrem dolů) a vyzkoušejte jej. Pokud po několika minutách nedojde k žádným nežádoucím reakcím na povrch reproduktoru, je bezpečné pokračovat. Nejprve položte čisticí prostředek na hadřík a poté pomocí tkaniny otřete povrch. Tímto způsobem si udržíte kontrolu nad tím, kolik čisticího prostředku se používá (doporučuje se střídmě) a kde se aplikuje. Podle potřeby přidejte na hadřík čistič.
-
Začněte jednou stranou reproduktoru a povrch jemně očistěte vlhkým hadříkem. Otírejte ve směru vláken, ať už je vnější část skříně pravá nebo dřevěná dýha. Tím se zachová vzhled v průběhu času. Pokud reproduktor nevykazuje žádné zrno (například povrch je laminovaný nebo zabalený do vinylu), použijte dlouhé hladké tahy.
-
Po dokončení jedné strany setřete všechny zbývající zbytky. Pokud používáte vlastní mýdlovou směs, otřete povrch znovu čistou vodou. Poté stranu úplně osušte suchým hadříkem. Nenechte nadbytečné tekutiny vsáknout do dřeva, dýhy, překližky nebo MDF. Mohlo by dojít k deformaci a poškození skříně.
-
Pokračujte v práci na každé straně skříně reproduktoru, včetně horní a dolní. Dávejte pozor na švy nebo praskliny, protože tato místa mohou shromažďovat kapaliny a zbytky. Bavlněné tampony s hrotem Q jsou obecně bezpečné a užitečné pro malé prostory nebo těžko přístupná místa na vybavení.
-
Po dokončení čištění naneste ochranný povlak z oleje nebo laku. Pokud ano, použijte samostatný čistý hadřík a postupujte podle pokynů k produktu.
Vyčistěte mřížky reproduktorů
Mřížky reproduktorů zakrývají ovladače (části ve tvaru kužele, které se pohybují a vytvářejí zvuk) a chrání před předměty a hromaděním prachu. Materiál pro grilování je často jemná látka, podobná punčochám a punčochám. Některé reproduktory mají kovové mřížky, které mohou být perforované ve tvaru vafle, šachovnice nebo tečky. Látkové grily lze připevnit k rámům, které obvykle vyskočí jemným zatažením. Při manipulaci s grily a jejich čištění buďte opatrní, zejména pokud si nejste jisti, jak jsou připevněny nebo pokud nejsou odnímatelné. V příručce k produktu najdete nejlepší způsob čištění mřížek. Mřížky reproduktorů čistíte takto:
-
Začněte v horních rozích a konečky prstů uvolněte hroty. Jakmile se horní část uvolní, postupujte dolů a proveďte totéž se spodními rohy. Pokud je rám zajištěn šrouby, odstraňte šrouby a poté rám vypáčte z reproduktoru. Nepoškozujte žádná silikonová nebo pryžová těsnění (pokud existují) a po uvolnění příliš neotahujte ani nekruťte rámem. Je snadné ohýbat nebo deformovat plastové grily.
-
Položte gril nebo rám na rovný povrch a odstraňte prach pomocí vakuové hadice s nástavcem na prachový kartáč. Tím zajistíte, že vakuum (zejména silné vakuum) látku nevytahuje a neroztahuje. Pokud nemáte nástavec na prachový kartáč, držte jeden prst přes otevřený konec hadice a rovnoměrně jej vysávejte.
-
Pokud má materiál tvrdé nečistoty nebo špínu, namočte bavlněný nebo mikrovláknový hadřík směsí teplé vody a jemného čisticího prostředku. Poté nečistoty krouživými pohyby vydrhněte a za jízdy jemně pracujte. Opláchněte oblast hadříkem a čistou vodou a poté ji nechejte zaschnout.
-
Pokud má reproduktor odnímatelnou kovovou nebo plastovou mřížku, vyčistěte jej (přední a zadní) mýdlovou houbou v umyvadle nebo vaně. Poté jej opláchněte vodou a úplně osušte měkkým bavlněným ručníkem.
-
Jakmile je gril důkladně vyčištěn a vysušen, vložte jej zpět na reproduktor. Nezapomeňte vyměnit všechny šrouby.
Někdy grily nejsou navrženy tak, aby byly bezpečně a efektivně odstraněny. Pokud se textilní mřížky reproduktoru neodlepí, očistěte materiál válečkem na vlákna nebo plechovkou stlačeného vzduchu. Pokud jste opatrní, můžete použít vakuum s hadicovým připojením. U neodnímatelných kovových nebo plastových mřížek by se měl podtlak a stlačený vzduch postarat o uvolněný prach a nečistoty. Pokud potřebujete povrchy grilu otřít vlhkým hadříkem, použijte tekutinu mírně a důkladně ji osušte.
Vyčistěte kužele reproduktorů
Kužel reproduktoru (výškové reproduktory, středový rozsah a basové reproduktory) jsou jemné a snadno se poškodí. K vyražení díry papírovým kuželem není zapotřebí velké síly. Kužele vyrobené z kovu, dřeva, kevlaru nebo polymeru jsou silnější, ale náraz může poškodit citlivé řidiče, kteří odpočívají za kužely. Místo vysavače nebo hadříku použijte plechovku se stlačeným vzduchem (nebo prachovku se žárovkou, jako jsou ty, které se používají k čištění objektivů fotoaparátu) a malý kartáč s dlouhými měkkými štětinami. Mezi dobré štětce patří štětce na make-up, štětce na otisky prstů, štětce a štětce na čištění čoček fotoaparátu. Prachová hůlka (například Swiffer) může fungovat, ale výsledky se liší a riskujete, že při zametání hrotem kónus ušpiníte. Pomocí kartáče opatrně uvolněte veškerý prach nebo nečistoty, které ulpívají na jakékoli části kuželu reproduktoru a připojeném těsnění. Držte kartáč pevně, ale při pohybu používejte jemné tahy s minimálním potřebným tlakem. Pomocí trysky na stlačený vzduch nebo žárovku vyfoukejte kužel čistým a bez částic. Při stříkání držte plechovku se vzduchem ve svislé poloze a několik palců od boku. Odfoukněte prach z kužele, ne do něj. Při kartáčování výškových reproduktorů buďte dvakrát tak něžní, protože jsou mimořádně jemné (oproti středním nebo basovým reproduktorům). Někdy je bezpečnější vynechat kartáčování výškových reproduktorů a místo toho stříkat výškové reproduktory konzervovaným vzduchem. Při čištění kuželů reproduktorů nepoužívejte tekutiny, mohlo by to vést k neúmyslnému absorpci nebo poškození. V situacích s hluboce znečištěnými nebo znečištěnými kužely se obraťte na výrobce ohledně pokynů k čištění.
Vyčistěte konektory reproduktorů
Svorky na zadní straně reproduktorů jsou poměrně robustní, ale na svorkách se časem hromadí prach a nečistoty. Zde je návod, jak udržovat terminály čisté:
-
Odpojte všechny připojené kabely (například RCA, vodič reproduktoru a Optical / TOSLINK) a vypněte napájení reproduktorů.
-
K čištění spojů a švů použijte podtlak s úzkým hadicovým připojením. Nepoužívejte stlačený vzduch, protože by to mohlo způsobit prach do hardwaru reproduktoru.
-
Čistým, suchým hrotem Q se zbavíte jemnějších částic, které se shromažďují v pružinových sponách, vázacích sloupcích, malých mezerách, štěrbinách a dělech.
-
Pokud potřebujete čisticí kapalinu pro svorky a připojení reproduktorů, použijte isopropylalkohol (99%). Ačkoli tření alkoholu může fungovat, je známo, že po odpařování zanechává určité zbytky. Nikdy nepoužívejte vodu ani žádné čisticí roztoky na bázi vody s koncovkami reproduktorů.
-
Úplně vysušte svorky a znovu připojte kabely.
Co můžete dělat a nedělat při čištění reproduktoru
Postupujte podle těchto tipů, abyste zabránili poškození, když budete udržovat reproduktory čisté:
- V příručce k reproduktoru najdete užitečné tipy k čištění. To vám může ušetřit spoustu času.
- K čištění reproduktorů nepoužívejte agresivní mýdla ani chemikálie, protože by mohly poškodit skříň nebo elektroniku.
- Nejprve vyzkoušejte jakýkoli nový čisticí roztok nebo olej na nenápadné části skříně reproduktoru. Pokud povrch na testovací ploše vypadá dobře, je bezpečné pokračovat se zbytkem reproduktoru.
- Při čištění nepoužívejte příliš mnoho tekutiny najednou; trochu jde dlouhá cesta. Nenamáčejte vnějšek a nenechávejte zbytky materiálu, aby je absorbovaly.
- Před zakoupením si pečlivě přečtěte štítky všech produktů. Ujistěte se, že to, co plánujete použít, bude pro materiály reproduktoru bezpečné.
- Na dřevěnou dýhu nepoužívejte nic, co obsahuje rozpouštědlo. V průběhu času může roztok rozpustit lepidlo, které drží dýhu na základně.
- Při čištění reproduktorů si udělejte čas. Spěchající nebo příliš rychlý pohyb může vést k nehodám.
- Nestříhejte rohy. Správná péče o zvukové zařízení pomůže zajistit dobře vypadající a dlouhotrvající výkon.