Skip to content

Jak čistit sluchátka a sluchátka

1 de Červenec de 2021
GettyImages 607019683 59aec9a5519de20010d17729

Pravidelná údržba je nedílnou součástí, pokud jde o životnost věcí. Jak již bylo řečeno, kdy jste se naposledy obtěžovali čistit sluchátka nebo (zvláště) sluchátka? Nepřehlédněte hygienické detaily, které se časem vytvářejí: bakterie, potit se, lupy, mrtvé kožní buňky, olej, prach, špína, a ušní maz.

Co potřebujete k čištění sluchátek a sluchátek

Sluchátka a špunty do uší jsou vyrobeny z různých materiálů. Při čištění tedy chcete zvolit bezpečná řešení a techniky. Jste připraveni dezinfikovat a dezinfikovat? Zde budete potřebovat:

  • Isopropylalkohol (91%)
  • Destilovaná voda
  • Mírný prací prostředek (např. Dawn mýdlo na nádobí)
  • Peroxid vodíku (3%)
  • Čisticí utěrky z měkké bavlny nebo mikrovlákna
  • Bavlněné tampony (např. Špičky Q)
  • zubní kartáček

Čištění plastů, silikonu a pěny

Většina sluchátek a špunty do uší jsou většinou vyrobena z plastu (např. Vnější tělo / kryt) a ze silikonu (např. Kabely, špičky do uší, polstrování čelenky). Nejlepším způsobem čištění těchto materiálů je použití roztoku isopropylalkoholu mírně zředěného destilovanou vodou. Použijte a šetřící částka kapaliny na čistý hadřík (nebo vatový tampon na malé štěrbiny), než ji přejedete po plastových a silikonových površích. Pokud potřebujete, přidejte další. Nezapomeňte vyjmout a důkladně očistit (zevnitř i zvenku) špičky silikonových špuntů vatovým tamponem namočeným v roztoku. Isopropylalkohol je dobrý, protože je to dezinfekční prostředek (ničí choroboplodné zárodky), rozpouští olej / špínu / lepivost, rychle se odpařuje bez zbytků / zápachu a je obecně nereaktivní s většinou druhů plastů a silikonu. Nepoužívejte bělidlo, protože bělidlo může u některých plastů a neplastických látek způsobit nežádoucí reakce (např. Rez, ovlivnění / zhoršení fyzikálních vlastností, vyblednutí barvy). Mnoho koncovek do uší a holé (tj. Bez textilního potahu) polstrování čelenky jsou vyrobeny z pěny (např. Comply Foam). K čištění používejte pouze hadřík navlhčený destilovanou vodou – žádný alkoholový roztok – a před použitím nechejte vše uschnout na vzduchu. Pokud jsou špičky do uší stále znatelně znečištěné, pak je pravděpodobně čas je vyměnit za novou sadu (špičky z pěny nejsou navždy).

Čištění kovů a dřeva

Dražší sluchátka a špunty do uší často obsahují jemnější a robustnější materiály. Při nastavování délky náušníků mohou čelenky odhalit ocel, hliník nebo titan. Samotné náušníky lze také vyrobit ze dřeva (např. Sluchátka do uší House of Marley Smile Jamaica) a z pevného kovu (např. Sluchátka do uší Master & Dynamic MW50). Pouzdra do uší mohou být odlita z hliníku; Master & Dynamic také nabízí sluchátka vyrobená z mosaz nebo palladium. V-Moda nabízí vlastní 3D potištěné kryty sluchátek vyrobené z bronz, stříbro, zlato nebo platina. U některého z těchto kovů se držte roztoku isopropylalkoholu a destilované vody. Chcete přidat nádherný lesk? Jakýkoli lesk, který byste použili na šperky, lze bezpečně použít na sluchátka / špunty do uší (příslušného typu materiálu). Co se týče dřeva, alkoholu se rozpustí povrchy / skvrny a rychle ničí vzhled. Nejlepší je tedy použít čistič specifický pro dřevo (např. Howard Orange Oil Wood Polish, Murphy’s Oil Soap). Pokud nemáte čisticí prostředek na dřevo, můžete místo toho nahradit směs teplé vody a jemného čisticího prostředku – efektivní také při čištění většiny stereofonních reproduktorových skříněk.

Čisticí látky

Čelenky a ušní košíčky – pokud jsou odnímatelné, udělejte to pro snazší čištění – obvykle se skládají z látky omotané kolem pěny / polštáře. Pokud je materiál peří (aka plastová kůže, proteinová kůže, umělá kůže, syntetická kůže) nebo vinylpokračujte a použijte roztok isopropylalkoholu a destilované vody. Pokud je polstrování sluchátek vyrobeno z Pravá kůže, použijte teplou vodu a jemný čisticí prostředek. Alkoholový roztok může být příliš tvrdý nebo může nakonec vysušit kůži. Pokud chcete, aby vaše kůže vydržela dlouho a zůstala měkká, můžete poté použít kondicionér na kůži (např. Leather Honey). Pokud je polstrování sluchátek vyrobeno z semišové kůže (např. Sennheiser Momentum 2.0 On-Ear) neboAlcantara (tj. syntetický semiš), nepoužívejte alkoholový roztok ani směs vody. Nejlepším řešením je koupit čisticí soupravu výslovně určenou pro semiš.

Odnímatelné polstrování sluchátek

Pokud je polstrování sluchátek je odnímatelný a vyrobené s velur / samet (např. Shure SRH1440) nebo síťovina / syntetika textilie (např. Urbanears Hellas), použijte čistý kartáč (kartáček na zuby může fungovat) nebo váleček na vlákna, abyste odstranili veškeré vnější nečistoty. Poté polštářky namočte do misky naplněné směsí teplé vody a jemného čisticího prostředku. Jemně ručně vydrhněte a poté vytlačte veškerou kapalinu. Tento postup opakujte v samostatné misce naplněné pouze destilovanou vodou (tj. Proplachovací cyklus). Naposledy vytlačte veškerou kapalinu, než polštáře pověsíte na vzduch.

Nevyjímatelné polstrování sluchátek

Pokud je polstrování sluchátek je neodstranitelný a vyrobené s velur / samet (pravděpodobně imitace, pokud není odnímatelná) nebo síťovina / syntetika tkanina (např. Libratone Q Adapt On-Ear). V takovém případě budete muset provést ruční chemické čištění druhů. Nechte jednu misku naplnit směsí teplé vody a jemného čisticího prostředku (mytí), druhou pouze destilovanou vodou (opláchněte). Místo namáčení dílů však pomocí hadříku velmi opatrně naneste dostatečné množství kapaliny pouze na látky. Ručně masírujte a umyjte a poté postup opakujte s destilovanou vodou pro opláchnutí. Poklepejte čistým hadříkem a nechejte uschnout na vzduchu.

Čištění otvorů pro sluchátka a mikrofon

Sluchátka (tj. Spočívají mimo zvukovod), sluchátka / IEM (tj. Vkládají se do zvukovodu) a otvory mikrofonu vyžadují při čištění zvláštní péči – vždy nejprve odstraňte špičky. Držte každé sluchátko tak, aby jeho otvor směřoval dolů – chcete, aby uvolněné částice vypadaly, místo aby byly zasunuty – a pomocí jemného suchého zubního kartáčku oblast jemně vydrhněte. Pro tvrdší nahromadění namočte vatový tampon do trochu peroxidu vodíku (funguje to k rozpuštění ušního vosku). Lehce jej otřete – nechcete, aby přebytečná kapalina proudila dovnitř – proti povrchům. Dejte peroxidu asi minutu, aby se uvolnil nános. Při dalším čištění zubním kartáčkem poklepejte na zadní stranu sluchátek (stále směrem dolů). Ačkoli možná budete chtít použít párátko nebo jehlu k vystrčení nečistot ze síťových sít nebo otvorů, obecně to není dobrý nápad. Je větší pravděpodobnost, že částice vtlačíte hlouběji dovnitř. Místo toho můžete zkusit použít netoxický lepicí tmel nebo gel (např. Blu Tack, Super / Cyber ​​Clean). Netlačte příliš silně, aby se samotný tmel / gel nezasekl. K odstranění otvorů můžete také použít plechovky se stlačeným vzduchem (nefoukejte ústy kvůli vlhkosti / plivání) – držte je dostatečně daleko, abyste nevystřelili částice hlouběji dovnitř. Vakuum naslouchátka dokáže při čištění sluchátek a otvorů mikrofonu zázraky. Můžete také vyzkoušet použití standardního vakua s připojením hadice. Pokud je tryska příliš velká, potřebujete jen malý papírový kelímek, plastovou slámku na pití a nějakou lepicí pásku (tmel by také mohl fungovat, ale musíte počkat, až se vytvrdí). Na dně šálku vystrkujte otvor dostatečně velký, aby se do něj vešla sláma. Zatlačte slámu dovnitř tak, aby byla v polovině dna šálku, a poté lepicí páskou (zevnitř i zvenčí), kde se sláma dotkne šálku, aby došlo k úplnému utěsnění. Nyní máte malý vysavač velikosti slámy!

Tipy pro údržbu

  • Pokud sluchátka nepoužíváte, uschovejte je v ochranném pouzdře.
  • Do pouzder na sluchátka / sluchátka vložte nějaké balíčky silikagelu. Budou absorbovat vlhkost a zabrání růstu plísní (a doprovodných pachů).
  • Před a po použití otřete vnější povrch sluchátek / sluchátek čistým hadříkem; to pomůže zabránit hromadění.
  • Snažte se sdílet sluchátka / špunty s ostatními (kvůli choroboplodným zárodkům).
  • Nenahrazujte dezinfekci rukou jemným mýdlem. Může zanechat nežádoucí zbytky, které mohou ztěžovat budoucí čištění.