Duální bootování vám umožňuje nainstalovat dva operační systémy na jeden počítač a přepínat mezi nimi, kdykoli chcete. Je užitečné, pokud máte primární operační systém, ale potřebujete jiný pro konkrétní úkoly. Můžete například upřednostňovat svobodu spojenou s Linuxem, ale vaše práce vyžaduje, abyste používali aplikace, které běží pouze v systému Windows. V takovém případě byste chtěli spouštět Windows s distribucí Linuxu, jako je Ubuntu. Můžete také dual bootovat Linux s macOS a dokonce dual bootovat macOS s Windows. Nemůžete však nainstalovat macOS na žádný hardware, který Apple nevyrábí. Pokud tedy potřebujete Windows, Linux a macOS na jednom fyzickém stroji, budete si muset koupit Macintosh. Následující pokyny budou fungovat pro Windows 7, 8, 8.1 a 10 a týkají se konkrétně duálního bootování Ubuntu Linux 20.04.1.
Začínáme s duálním bootováním
Chcete-li spustit dva systémy, musíte nainstalovat jeden operační systém a poté nainstalovat druhý operační systém mírně upraveným způsobem, abyste mohli žít vedle originálu. Většina distribucí Linuxu to usnadňuje. Před duálním spuštěním byste měli důkladně zvážit zálohování souborů a původního operačního systému. K zálohování systému Windows můžete použít software jiného výrobce, jako je Macrium, nebo jej můžete provést ručně. Měli byste však mít zálohu, pokud se něco pokazí. Také musíte mít na pevném disku alespoň 10 GB volného místa. Pokud tak neučiníte, nebudete moci instalovat Linux vedle Windows.
Jak duální spuštění systému Windows s Ubuntu
Až budete připraveni, postupujte podle následujících pokynů a nainstalujte Ubuntu Linux vedle Windows, abyste mohli spouštět dva systémy:
-
Pomocí počítače se systémem Windows vytvořte zaváděcí jednotku USB s Linuxem.
-
Pokud je zaváděcí jednotka USB stále připojená, restartujte počítač.
-
Počkejte, až se počítač nabootuje do Ubuntu.
Pokud se váš počítač nespustí automaticky z Ubuntu, budete muset nejprve nastavit, aby se počítač zaváděl z USB.
-
Když se zobrazí instalační okno Ubuntu, klikněte na Nainstalujte Ubuntu.
-
Nastavte preferované rozložení klávesnice a klikněte Pokračovat.
-
Vybrat Normální instalace, poté klikněte na Pokračovat.
Pro optimální kompatibilitu klikněte na zaškrtávací políčko vedle Nainstalujte software třetí strany. To je volitelné, ale některé grafické karty, adaptéry Wi-Fi a další hardware nebudou fungovat jinak.
-
Vybrat Nainstalujte Ubuntu vedle Správce spouštění systému Windowsa klikněte na Pokračovat.
Tuto možnost musíte zvolit. Pokud tato možnost není k dispozici, zavřete instalační program, spusťte systém Windows a ujistěte se, že jste se odhlásili a vypnuli a nepřecházeli do režimu spánku. Pokud se vám tato možnost stále nezobrazuje, podívejte se po těchto pokynech na sekci s tipy pro řešení potíží.
-
V případě potřeby upravte přidělení místa na disku a poté klepněte na Nainstalovat nyní.
Oddíl Ubuntu musí mít alespoň 10 GB. Pokud máte místnost, dejte jí trochu víc, abyste předešli možným problémům s pamětí.
-
Klepněte na Pokračovat.
-
Klepněte na Pokračovat znovu.
-
Vyberte své časové pásmo a klikněte na Pokračovat.
-
Zadejte své jméno, název počítače, uživatelské jméno a heslo, poté klikněte na Pokračovat.
-
Počkejte na instalaci Ubuntu.
-
Po dokončení instalace klikněte na Restartovat nyní.
-
Po restartování počítače se automaticky otevře zavaděč GNU GRUB. Vyberte Ubuntu nebo Windows a stiskněte vstoupit na klávesnici.
Pokud nic nestisknete, Ubuntu se načte ve výchozím nastavení po několika sekundách.
-
Zavaděč se objeví při každém restartování počítače, takže si můžete pokaždé zvolit Windows nebo Ubuntu.
Jak funguje duální bootování?
Jak jste viděli v krocích 15 a 16 ve výše uvedených pokynech, instalace Ubuntu Linux vedle Windows 10 také nastaví zavaděč GNU GRUB, který se projeví jako jednoduchá nabídka, která se objeví při každém spuštění počítače. Přesné možnosti, které uvidíte, se budou lišit v závislosti na různých faktorech, ale vždy uvidíte možnost Ubuntu a možnost Správce spouštění systému Windows. Když se zobrazí tato obrazovka, musíte pomocí kláves se šipkami na klávesnici zvýraznit Ubuntu nebo Windows a poté stisknout klávesu Enter. Pokud tak učiníte, zvolený operační systém se spustí. Pokud nic neděláte, bootloader po uplynutí několika okamžiků automaticky vybere Ubuntu. Jakmile nabootujete do libovolného operačního systému, můžete jej používat obvyklým způsobem. Ve většině případů budou oba operační systémy moci zobrazit, otevřít a upravit soubory uložené ve vašem počítači. Chcete-li přepnout na jiný operační systém, musíte počítač vypnout, znovu jej zapnout a v nabídce zavaděče vybrat jiný operační systém.
Duální bootování jiných distribucí Linuxu
Zatímco naše pokyny pro vytvoření zaváděcí jednotky USB pro instalaci systému Linux se týkají Ubuntu a pokyny zde jsou také specifické pro Ubuntu, můžete použít stejnou metodu k dvojímu spuštění systému Windows a distribuce Linuxu podle vašeho výběru. Chcete-li použít něco jiného než Ubuntu, vytvořte zaváděcí instalační jednotku USB pro preferovanou distribuci a postupujte podle stejných základních kroků uvedených výše. Konkrétní kroky se mohou u jednotlivých distribucí lišit, ale důležitou součástí je, že jste se rozhodli nainstalovat Linux vedle Správce spouštění systému Windows.
Tipy pro řešení problémů
Instalační program Ubuntu usnadňuje instalaci systému Linux vedle systému Windows, takže můžete spouštět dva systémy. Nemůže to však udělat, pokud nevidí spouštěcí záznam systému Windows na pevném disku. Když k tomu dojde, okno, které uvidíte v kroku sedm předchozích pokynů, bude vypadat takto:
Pokud se vám toto okno zobrazí, musíte okamžitě zastavit proces instalace. Ani jedna z možností vám nedovolí dual bootovat Windows a Linux. První možnost zcela odstraní Windows a druhá možnost vám umožní vytvořit oddíl pro Linux. Windows zůstane nedotčen, pokud to uděláte správně, ale váš počítač se v budoucnu zavede do Ubuntu bez možnosti používat Windows. Pokud nevidíte možnost instalace Ubuntu vedle správce spouštění systému Windows, okamžitě zastavte proces instalace a vraťte se do systému Windows. Poté zkuste tyto kroky pro řešení potíží v pořadí a po každém kroku zkuste instalaci Ubuntu znovu:
-
Odhlaste se z Windows a vypněte jej. Ujistěte se, že se Windows vypne a nebude hibernace. Pokud se systém Windows nevypnul správně, jako by počítač ztratil energii nebo přešel do režimu hibernace, mohlo by to zabránit instalačnímu programu Ubuntu, aby jej viděl.
-
Zkontrolujte velikost oddílu Windows. Pokud oddíl Windows zabírá celý váš pevný disk a je tak plný, že jej Ubuntu nemůže zmenšit, aby vytvořil prostor pro Ubuntu, nebudete moci nainstalovat Ubuntu vedle Windows. Odstraňte soubory, abyste uvolnili místo v oddílu. Ubuntu potřebuje alespoň 10 GB.
-
Spusťte chkdsk. Pokud je váš oddíl Windows poškozen, může to Ubuntu zabránit v jeho zobrazení. Spuštěním nástroje chkdsk identifikujete poškozené oddíly a buď je opravíte, nebo dáte vědět, že nejsou opravitelné.
-
Zkuste defragmentovat oddíl systému Windows. Pokud je váš pevný disk extrémně fragmentovaný, může to bránit Ubuntu ve zmenšení oddílu Windows, aby vytvořil prostor pro sebe. Neprovádějte defragmentaci disku, pokud máte disk SSD (SSD). Nástroj Defrag použijte pouze v případě, že máte jednotku pevného disku (HDD). Pokud si nejste jisti, nevyužijte šanci. Použití nástroje pro defragmentaci na SSD jej může poškodit.
-
Ujistěte se, že vaše zaváděcí USB používá BIOS, pokud vaše instalace systému Windows funguje, nebo pomocí UEFI, pokud to používá Windows. Pokud jste použili naše pokyny pro vytvoření zaváděcí jednotky USB Ubuntu, měla by mít vaše jednotka schopnost pracovat s hardwarem založeným na UEFI i BIOS. Při bootování z jednotky USB Ubuntu zkuste vybrat ten správný ručně.