Skip to content

Jak formátovat pevný disk

5 de Červenec de 2021
high angle view of hard disk drive over yellow background 928118772 5c65f98b4cedfd00014aa348

Naformátovat pevný disk znamená vymazat všechny informace na disku a nastavit souborový systém, aby váš operační systém mohl číst data za zapisovat data na, jízda. Pokud plánujete použití pevného disku v systému Windows, musíte jej naformátovat. Jakkoli to může znít komplikovaně, není to opravdu těžké udělat v žádné verzi systému Windows. Tuto schopnost nabízejí všechny operační systémy a Windows to usnadňují. Pokud pevný disk, který chcete formátovat, nebyl nikdy použit nebo byl pouze očištěn, musí být nejprve rozdělen na oddíly. Pokyny najdete v našem článku Jak rozdělit pevný disk v systému Windows. Po rozdělení na oddíl se vraťte na tuto stránku, kde získáte pomoc s formátováním jednotky.

Potřebný čas: Čas potřebný k formátování pevného disku v systému Windows závisí téměř výhradně na velikosti disku, ale svou roli hraje také celková rychlost vašeho počítače.

Jak formátovat pevný disk v systému Windows

Při formátování pevného disku ve Windows 10, Windows 8, Windows 7, Windows Vista nebo Windows XP postupujte podle těchto jednoduchých kroků:

 1. Otevřete Správa disků, správce pevného disku, který je součástí všech verzí systému Windows.

  Otevření správy disků lze provést mnoha způsoby v závislosti na verzi systému Windows, ale nejjednodušší je psát diskmgmt.msc v Běh dialogové okno nebo nabídka Start. Dalším způsobem, jak otevřít Správa disků, je Ovládací panely.

 2. Po otevření Správa disků, což může trvat několik sekund, vyhledejte v seznamu nahoře jednotku, kterou chcete formátovat. Ve správě disků je spousta informací, takže pokud nevidíte všechno, maximalizujte okno.

  Záložní jednotka (F :) v seznamu Správa disků

  Vyhledejte velikost úložiště na jednotce a také název jednotky. Například pokud to říká Hudba pro název jednotky a má 2 GB místa na pevném disku, pak jste pravděpodobně vybrali malou jednotku flash plnou hudby. Pokud máte jistotu, že budete formátovat správné zařízení, neváhejte jednotku otevřít a ujistěte se, že je to to, co chcete formátovat. Pokud nevidíte disk uvedený nahoře nebo Inicializovat disk Windows, pravděpodobně to znamená, že pevný disk je nový a dosud nebyl rozdělen na oddíly. Rozdělení je něco, co musí být hotov před pevný disk je naformátován. Pokyny najdete v našem článku Jak rozdělit pevný disk na oddíly a poté se vraťte k tomuto kroku a pokračujte v procesu formátování.

 3. Nyní, když jste našli jednotku, kterou chcete formátovat, klikněte na ni pravým tlačítkem a vyberte Formát otevřete průvodce formátováním disku.

  Podnabídka Formát v seznamu Správa disků

  Nyní je ten správný čas jako každý jiný, abychom vám připomněli, že opravdu, opravdu, opravdu potřebujete, abyste se ujistili, že je to správná jednotka. Určitě nechcete naformátovat špatný pevný disk.

  • Stávající disk: Pokud formátujete jednotku, kterou používáte a na které jsou data, zkontrolujte v Průzkumníku, že písmeno jednotky, které zde ve správě disků vyberete, je stejné jako písmeno, které vidíte v Průzkumníkovi informace na něm, které chcete vymazat. Po naformátování jsou stávající data na disku pravděpodobně pro většinu lidí neobnovitelná.
  • Nový disk: Pokud formátujete nový disk, skvělý způsob, jak zjistit, že je ten pravý, je podívat se na Souborový systém sloupec v horní části Správa disků. Vaše stávající jednotky budou zobrazovat souborové systémy NTFS nebo FAT32, ale nová, neformátovaná jednotka místo nich zobrazí RAW.

  V systému Windows nemůžete formátovat jednotku C ani jakoukoli jednotku, na které je nainstalován systém Windows. Ve skutečnosti Formát tato možnost není povolena ani pro jednotku se systémem Windows. Pokyny k formátování jednotky C najdete v části Jak formátovat C.

 4. První z několika podrobností o formátování, kterým se budeme v následujících několika krocích věnovat, je označení svazku, což je v podstatě název daného pevného disku. V Štítek svazku textové pole, zadejte libovolný název, který chcete disku pojmenovat.

  Formát F: dialogové okno jednotky ve správě disků

  Pokud měl disk předchozí název a to vám dává smysl, ve všech ohledech si ho ponechejte. Písmena jednotek jsou přiřazena během procesu dělení systému Windows, ale lze je snadno změnit po dokončení formátu. Pokud to chcete udělat, podívejte se, jak změnit písmena disku po dokončení procesu formátování.

 5. Další je volba systému souborů. V Souborový systém textové pole, vyberte NTFS.

  Rozbalovací nabídka NTFS ve správě disků

  NTFS je nejnovější dostupný systém souborů a je téměř vždy nejlepší volbou. FAT32 (FAT – což je ve skutečnosti FAT16 – není k dispozici, pokud má jednotka 2 GB nebo menší) vyberte pouze tehdy, pokud vám k tomu bylo výslovně řečeno podle pokynů programu, které na jednotce plánujete použít. Tohle je ne běžný.

 6. V Velikost alokační jednotky textové pole, vyberte Výchozí. Bude vybrána nejlepší velikost přidělení na základě velikosti pevného disku.

  Výchozí rozevírací nabídka v dialogovém okně Formát F:

  Při formátování pevného disku v systému Windows není vůbec běžné nastavit vlastní velikost alokační jednotky.

 7. Další je Proveďte rychlý formát zaškrtávací políčko. Systém Windows toto políčko ve výchozím nastavení zaškrtne, což navrhuje provést „rychlý formát“, ale doporučujeme vám zrušte zaškrtnutí toto políčko, aby se provedl „standardní formát“.

  Nezaškrtnutá možnost „Provést rychlý formát“ ve formátu F: ve správě disků

  V standardní formát, každá jednotlivá „část“ pevného disku, nazývaná sektor, je kontrolována na chyby a přepsána nulou – někdy bolestivě pomalý proces. Tento postup zajišťuje, že pevný disk fyzicky pracuje podle očekávání, že každý sektor je spolehlivým místem pro ukládání dat a že existující data jsou neobnovitelná. V rychlý formát, je toto hledání špatného sektoru a sanitace základních dat zcela přeskočeno a Windows předpokládají, že pevný disk neobsahuje chyby. Rychlý formát je velmi rychlý. Samozřejmě můžete dělat, co chcete – oběma metodám se disk naformátuje. Avšak zejména u starších a zbrusu nových disků bychom si raději nechali čas a hned teď provedli kontrolu chyb, místo abychom nechali testování našich důležitých dat provést později. Aspekt sanitizace dat v plném formátu je také pěkný, pokud plánujete prodej nebo likvidaci této jednotky.

 8. Poslední možností formátu je Povolit kompresi souborů a složek nastavení, které je nezaškrtnuto ve výchozím nastavení se držet.

  Nezaškrtnuto „Zaškrtávací políčko Povolit kompresi souborů a složek v dialogovém okně Formát F: Správa disků

  Funkce komprese souborů a složek vám umožňuje vybrat soubory nebo složky, které chcete komprimovat a dekomprimovat za běhu, což potenciálně nabízí značné úspory místa na pevném disku. Nevýhodou je, že výkon může být stejně ovlivněn, takže vaše každodenní používání systému Windows bude mnohem pomalejší, než by bylo bez povolené komprese. Komprese souborů a složek má v dnešním světě velmi velkých a velmi levných pevných disků jen malé využití. Ve všech, kromě nejvzácnějších příležitostech, je moderní počítač s velkým pevným diskem lepší chránit veškerý možný výpočetní výkon a přeskočit úspory místa na pevném disku.

 9. Zkontrolujte nastavení, která jste provedli v posledních několika krocích, a poté klikněte OK.

  Tlačítko OK v dialogovém okně Formát F: Správa disků

  Připomínáme, že zde byste měli vidět:

  • Štítek svazku: [label of your choosing]
  • Souborový systém: NTFS
  • Velikost alokační jednotky: Výchozí
  • Proveďte rychlý formát: nezaškrtnuto
  • Povolit kompresi souborů a složek: nezaškrtnuto

  Podívejte se zpět na jakékoli předchozí kroky, které potřebujete, pokud vás zajímá, proč jsou to ty nejlepší možnosti.

 10. Windows obvykle dobře varují, než uděláte něco škodlivého, a formát pevného disku není výjimkou. Klepněte na OK na varovnou zprávu o formátování jednotky.

  Tlačítko OK v dialogovém okně Varování formátování

  Jak říká varování, všechny informace na této jednotce budou vymazány, pokud kliknete OK. Nelze zrušit proces formátování v polovině a očekávat, že budete mít polovinu svých dat zpět. Jakmile to začne, není cesty zpět. Není důvod, aby to bylo děsivé, ale chceme, abyste pochopili konečnost formátu.

 11. Formát pevného disku začal! Pokrok můžete zkontrolovat sledováním Formátování: xx% indikátor pod Postavení sloupci v horní části Správa disků nebo v grafickém zobrazení pevného disku ve spodní části.

  Formátování: 72% ve správě disků

  Pokud jste zvolili a rychlý formát, formátování pevného disku by mělo trvat jen několik sekund. Pokud jste zvolili standardní formát, což jsme navrhli, doba potřebná k formátování disku bude téměř úplně záviset na velikosti disku. Formátování malé jednotky zabere malé množství času a formátování velmi velké jednotky bude trvat velmi dlouho. Rychlost vašeho pevného disku i celková rychlost vašeho počítače hrají určitou roli, ale velikost je největší proměnnou. V dalším kroku se podíváme, zda byl formát dokončen podle plánu.

 12. Správa disků v systému Windows nebude příliš blikat „Váš formát je dokončen!“ poté, co dosáhne procentuální indikátor formátu 100%, počkejte několik sekund a poté zkontrolujte znovu pod Postavení a ujistěte se, že je uveden jako Zdravý jako vaše ostatní disky.

  Zdravá (primární) nová jednotka ve správě disků

  Můžete si všimnout, že nyní, když je formát dokončen, se štítek svazku změnil na to, na co jste jej nastavili ((Nový disk v našem případě) a % Volný, uvolnit je uveden na 100%. Je tu trochu režie, takže se nemusíte bát, pokud váš disk není úplně prázdný.

 13. A je to! Váš pevný disk byl naformátován a je připraven k použití ve Windows. Nový disk můžete použít, jakkoli chcete – zálohujte soubory, ukládejte hudbu a videa atd.

  New Drive (F :) in Windows 10 File Explorer

 14. Pokud chcete změnit písmeno jednotky přiřazené této jednotce, je nejlepší čas to udělat. Nápovědu najdete v části Jak změnit písmeno jednotky.

Formátování odstraní data – ale ne vždy je vymaže

Když formátujete disk v systému Windows, data mohou, ale nemusí skutečně být vymazán. V závislosti na vaší verzi systému Windows a typu formátu je možné, že data stále existují, skrytá před Windows a jinými operačními systémy, ale v určitých situacích stále přístupná. Pokyny, jak skutečně odstranit všechny informace na pevném disku, najdete v části Jak vymazat pevný disk a Vymazat vs Skartovat vs Odstranit vs Vymazat: Jaký je rozdíl? pro některé užitečné vysvětlení. Pokud pevný disk, který přeformátujete, už nikdy nebudete muset znovu použít, můžete formát přeskočit a utěrku a místo toho ji fyzicky nebo magneticky zničte. Další informace o těchto dalších metodách najdete v článku Jak zcela vymazat pevný disk.

Více informací o formátování pevných disků v systému Windows

Pokud chcete naformátovat pevný disk, abyste mohli znovu nainstalovat systém Windows od začátku, bude váš pevný disk automaticky formátován jako součást tohoto procesu. Další informace najdete v části Jak čistit instalaci systému Windows. Nejste spokojeni s písmenem jednotky, které systém Windows přidělil během procesu rozdělení disku? Můžete to kdykoli změnit! Postup se dozvíte v článku Jak změnit písmena jednotky v systému Windows. Pevný disk můžete také naformátovat pomocí příkazového řádku pomocí formát příkaz. Podrobnosti o tom, jak to provést, najdete v části Formátovací příkaz: Příklady, přepínače a další.