Skip to content

Jak funguje HTTP: Vysvětlení protokolu Hypertext Transfer Protocol

18 de Červenec de 2021
word http carved in blocks 670877393 593c747d3df78c537b489156

Hypertext Transfer Protocol poskytuje standard síťového protokolu, který webové prohlížeče a servery používají ke komunikaci. Když navštívíte web, uvidíte protokol HTTP, protože se protokol objeví v adrese URL (například https://www.zivotdivny.com). Tento protokol je podobný ostatním, například protokol pro přenos souborů, protože je používán klientským programem k vyžádání souborů ze vzdáleného serveru. V případě protokolu HTTP vyžaduje webový prohlížeč soubory HTML z webového serveru, které se poté v prohlížeči zobrazí s textem, obrázky, hypertextovými odkazy a souvisejícími prostředky. Protože prohlížeče komunikují pomocí protokolu HTTP, můžete protokol z adresy URL obvykle vypustit, když jej zadáte do adresního řádku prohlížeče.

Historie protokolu HTTP

Tim Berners-Lee vytvořil počáteční standard HTTP na počátku 90. let jako součást své práce při definování původní World Wide Web. Během 90. let byly nasazeny tři primární verze:

  • HTTP 0.9: Podpora základních hypertextových dokumentů.
  • HTTP 1.0: Rozšíření na podporu bohatých webů.
  • HTTP 1.1: Vyvinuto s cílem řešit omezení výkonu protokolu HTTP 1.0, uvedené v internetovém RFC 2068.

Nejnovější verze, HTTP 2.0, se stala schváleným standardem v roce 2015. Udržuje zpětnou kompatibilitu s HTTP 1.1, ale nabízí další vylepšení výkonu. Zatímco standardní HTTP nešifruje provoz odesílaný přes síť, standard HTTPS přidává šifrování k HTTP pomocí Secure Secure Sockets Layer nebo později Transport Layer Security.

Jak funguje HTTP

HTTP je protokol aplikační vrstvy postavený na TCP, který používá komunikační model klient-server. Klienti a servery HTTP komunikují prostřednictvím zpráv s požadavkem a odpovědí. Tři hlavní typy zpráv HTTP jsou GET, POST a HEAD.

  • HTTP ZÍSKAT: Zprávy odesílané na server obsahují pouze adresu URL. Na konec adresy URL lze přidat nulu nebo více volitelných datových parametrů. Server zpracovává volitelnou datovou část adresy URL, pokud je k dispozici, a vrátí výsledek (webovou stránku nebo prvek webové stránky) do prohlížeče.
  • HTTP POST: Zprávy umisťují všechny volitelné datové parametry do těla zprávy požadavku, místo aby je přidávaly na konec adresy URL.
  • HLAVA HTTP: Žádosti fungují stejně jako požadavky GET. Místo odpovědi s úplným obsahem adresy URL server odešle zpět pouze informace o záhlaví (obsažené v sekci HTML).

Prohlížeč zahájí komunikaci se serverem HTTP zahájením připojení TCP k serveru. Relace procházení webu používají ve výchozím nastavení port serveru 80, i když místo toho se někdy používají jiné porty, například 8080. Po navázání relace spustíte odesílání a přijímání zpráv HTTP návštěvou webové stránky. HTTP se nazývá a systém bez státní příslušnosti. To znamená, že na rozdíl od jiných protokolů pro přenos souborů, jako je FTP, je připojení HTTP po dokončení požadavku zrušeno. Poté, co váš webový prohlížeč odešle požadavek a server odpoví stránkou, připojení se uzavře.

Odstraňování problémů s HTTP

Zprávy přenášené přes HTTP mohou selhat z několika důvodů:

  • Chyba uživatele.
  • Porucha webového prohlížeče nebo webového serveru.
  • Chyby při vytváření webových stránek.
  • Dočasné závady v síti.

Když dojde k těmto selháním, protokol zachytí příčinu selhání a ohlásí chybový kód prohlížeči, který se nazývá stavový řádek / kód HTTP. Chyby začínají určitým číslem, které označuje, o jakou chybu jde. Například chyby s kódem selhání začínající čtyřkou označují, že požadavek na stránku nelze správně dokončit, nebo že požadavek obsahuje nesprávnou syntaxi. Například 404 chyb znamená, že webovou stránku nelze najít; některé weby dokonce nabízejí zábavné vlastní chybové stránky 404.