Skip to content

Jak fyzicky vyčistit notebook

9 de Srpen de 2021
GettyImages 588494537 57c392575f9b5855e5d8a87c

Kdy jste si naposledy čistili notebook? Tento jednoduchý úkol údržby počítače vás nejen zbaví nahromaděné špíny a prachu; udržuje váš notebook ve špičkovém stavu.

Části notebooku k čištění

Části notebooku, které byste měli udržovat v čistotě, jsou pouzdro, displej, klávesnice a touchpad, porty a větrací otvory. Pokud vám vyhovuje otevírání notebooku, můžete vyčistit jeho chladicí systém – ventilátor a chladič – ale nezkoušejte to, pokud jste nikdy předtím neotevřeli notebook. Čištění chladicího systému může pomoci vyřešit problémy s přehříváním notebooku a související příznaky, jako je neočekávané zamrzání nebo vypínání notebooku. Doporučený postup při čištění notebooku byste měli odložit v příručce výrobce vašeho notebooku, ale některé kroky jsou pro většinu notebooků zásadní.

Shromážděte materiály

K čištění notebooku potřebujete následující materiál:

  • Isopropylalkohol, k dostání v drogeriích a supermarketech. Protože se izopropylalkohol rychle odpařuje a nezanechává žádné zbytky, lze jej bezpečně používat na elektronických zařízeních a displejích. Nepoužívat: čpavek, voda z vodovodu, minerální voda nebo domácí čističe oken.
  • Destilovaná, čištěná nebo balená voda. Nepoužívat: voda z vodovodu, která může zanechat trvalé minerální skvrny.
  • Plechovka stlačeného vzduchu, k dispozici v mnoha typech obchodů.
  • Hadřík nepouštějící vlákna jako druh používaný k čištění brýlí. Ve špetce můžete použít měkký, 100% bavlněný hadřík. Nepoužívat papírové ručníky, ubrousky na obličej nebo škrábavé nebo brusné hadříky.

Připravte se na čištění

  • Vypněte počítač a odpojte jej. Pokud má váš notebook vyjímatelnou baterii, vyjměte ji.
  • Pomocí vody a alkoholu vytvořte čisticí roztok 1: 1.
  • Navlhčete hadřík, který nepouští vlákna, čisticím roztokem. Mělo by být mírně navlhčené, ne mokré.

Nikdy nic nestříkejte přímo na počítač; kapalina by měla nejprve přejít na hadřík, který nepouští vlákna.

Vyčistěte pouzdro notebooku

Vlhkým hadříkem otřete vnější povrch notebooku. Díky tomu vypadá znovu jako nový. Poté otevřete víko a vlhkým hadříkem otřete oblasti kolem klávesnice.

Vyčistěte displej

Pokud je originál příliš špinavý, vyčistěte displej stejným hadříkem, který nepouští vlákna, nebo nově navlhčeným (nestříkejte roztok přímo na obrazovku). Použijte jemné kruhové pohyby nebo otřete obrazovku zleva doprava, shora dolů.

Vyčistěte klávesnici a touchpad

Pomocí plechovky se stlačeným vzduchem uvolněte a odstraňte špínu, drobky a cokoli jiného, ​​co uvízlo v klíčích. Klávesnici můžete také vyčistit otočením notebooku a jemným setřením všech uvolněných nečistot, přičemž prsty přejíždějte po klávesách, abyste tomuto procesu napomohli.

Pokud máte zaseknuté klávesy nebo extra špinavou klávesnici (například kvůli rozlitému nápoji na klávesnici), můžete u některých klávesnic jednotlivé klávesy vyjmout a otřít je pod nimi vatovým tamponem namočeným v čisticím roztoku. Vraťte je správnou cestou. V příručce k notebooku zkontrolujte, zda lze klíče při čištění vyjmout. Ne všechny notebooky mají vyměnitelné klíče. Nakonec pomocí vlhkého hadříku otřete klávesy a touchpad.

Vyčistěte porty a chladicí otvory

Pomocí plechovky stlačeného vzduchu vyčistěte otvory skříně: porty a větrací otvory. Postřik provádějte z úhlu, aby byly nečistoty odfouknuty z počítače, nikoli do něj. Pokud jste otevřeli notebook, abyste dosáhli na chladicí systém, buďte při stříkání ventilátorů opatrní. Abyste zabránili přetočení ventilátorů, zatímco na ně foukáte vzduch, který může ventilátory poškodit, umístěte mezi lopatky ventilátoru vatový tampón nebo párátko, aby držely na místě.

V neposlední řadě

Před zapnutím se ujistěte, že je váš notebook zcela suchý.