Skip to content

Jak Google může učinit záležitost omezeného režimu sítě

24 de Červen de 2021
GettyImages 1291207961 41ff7e3e8e47418c9abb82b28252d049

Klíčové jídlo

  • Kód pro novou funkci nazvanou Restricted Networking Mode byl nalezen v projektu Android Open Source pro Android verze 12.
  • Pokud je povoleno, režim omezeného síťového připojení by deaktivoval většinu, ne-li všechny, aplikace třetích stran.
  • Omezený režim sítě je slibný, ale odborníci se obávají, že by to mohlo vést k tomu, že více uživatelů bude zmateno a frustrováno, když jejich oblíbené aplikace přestanou fungovat.
V kódu Android Open Source Project (AOSP) pro Android 12 byla objevena nová funkce s názvem Restricted Networking Mode a mohla by omezit používání aplikací třetích stran, pokud je povolena na zařízeních. Vzhledem k tomu, že se Android 11 aktuálně zavádí na velké telefony poháněné operačním systémem Google, vývojáři očekávají, že v únoru dorazí náhledy další významné aktualizace OS společnosti Android 12. Jak čekají, někteří vývojáři pokračují v prohledávání položek kódu AOSP. To vedlo k objevu omezeného síťového režimu, firewallu na úrovni systému, který vyvolal v komunitě Android určité kontroverze. „Restricted Networking Mode is a new firewall chain that includes a set of rules the Android iptable utility follows when the decision which network traffic should be Block or Allow,“ Chris Haulk, a consumer privacy expert at PixelPrivacy, explains in an email interview with Záchranný drát. „To znamená, že síť budou moci používat pouze aplikace se správnými oprávněními.“

Důvod k obavám

I když se myšlenka režimu, který omezuje přístup k určitým aplikacím, je-li povolen, jeví jako praktická věc – zejména pro společnosti, které chtějí zvýšit zabezpečení na zařízeních, která poskytují zaměstnancům -, v režimu omezeného síťového provozu je třeba vzít v úvahu i další důsledky. „S některými vylepšeními by se omezený síťový režim mohl stát velmi silným doplňkem řady dalších funkcí ochrany soukromí, které Android již nabízí.“ Podle Mishaala Rahmana, šéfredaktora vývojářů XDA, aktuální oprávnění pro režim omezeného síťového připojení ukazují, že přístup lze udělit pouze určitým systémovým aplikacím nebo aplikacím podepsaným původním výrobcem zařízení (OEM). To znamená, že jakékoli aplikace třetích stran by byly při aktivaci režimu k ničemu. Pro mnohé je to velké znepokojení, zčásti kvůli tomu, jak „nafouknuté“ jsou některé přístroje dodávány. Samsung je jedním z předních výrobců smartphonů na světě. Bohužel má společnost ve zvyku načítat svá nová zařízení tzv. „Bloatwarem“ – předinstalovanými aplikacemi, které mohou zabírat spoustu místa a zpomalit výkon. „Právě jsem viděl komentář k dalšímu příspěvku, který říká, že někdo s Galaxy S9 nemohl odinstalovat Facebook,“ napsal na Redditu uživatel s názvem chrismiles94. „Jak je bloatware stále věcí v roce 2019?“ I když tyto výchozí aplikace mohou být pro některé dost užitečné, pro jiné je nepříjemné. Obchod Google Play nabízí uživatelům stovky – ne-li tisíce – různých aplikací, které si uživatelé mohou stáhnout a použít. Jistě, existují hry a další časově náročné aplikace, ale na digitálním trhu Google najdete také nové vytáčené telefony, aplikace pro zasílání zpráv a dokonce i různé aplikace.

Někdo, kdo používá smartphone s ikonou komunikační technologie a internet věcí (IOT).

Jiní se rádi úplně zbaví omezení OEM zakořeněním svého zařízení. Rootování vám poskytuje nejvyšší úroveň přístupu k softwaru telefonu, který vám poté umožňuje instalovat alternativní verze operačního systému. Je to jako útěk z vězení iPhone, který vám uděluje rozšířenou úroveň povolení.

Stříbrná podšívka

Omezený režim sítě však má některá pozitiva, zvláště pokud se Google rozhodne dát uživateli určitou úroveň kontroly. „Je-li povoleno, posílí zabezpečení telefonu tím, že neumožní nepodepsaným aplikacím odesílat nebo přijímat data,“ řekl Paul Bischoff, advokát pro ochranu osobních údajů ve společnosti Comparitech. Záchranný drát v e-mailovém rozhovoru. „Ačkoli není jasné, zda si koncoví uživatelé budou moci vytvářet vlastní seznamy povolených, taková funkce by mohla organizacím umožnit odfiltrovat nežádoucí provoz a zvýšit celkové zabezpečení na zařízeních Android vydaných společností.“ „Jak je bloatware stále věcí …“ Systém oprávnění pro jednotlivé aplikace, který vám umožňuje určit, které aplikace by měly mít přístup k síti, je již roky na seznamu přání komunity Android. A potřeba funkce, jako je tato, se postupem času jen rozrostla. Vzhledem k tomu, že stále více aplikací vyžaduje připojení online a ochrana soukromí online se stává stále více znepokojující, je nutná určitá úroveň kontroly nad tím, jak se aplikace mohou připojit. Aktuální systém předvedený v AOSP je začátek, ale chybí mu množství přístupu uživatelů, který od něj komunita chce. Ano, nabízí větší bezpečnost, ale stojí to za cenu, kterou by mnozí nebyli ochotni platit v současném stavu. S některými vylepšeními by se omezený síťový režim mohl stát velmi silným doplňkem řady dalších funkcí ochrany soukromí, které Android již nabízí. Beze změny se však stane dalším nastavením, kterému uživatelé nerozumí nebo jej nehodlají používat.