Skip to content

Jak mediální server sdílí fotografie, hudbu a filmy

7 de Červenec de 2021
buffalo ls500 link station nas 5999ff3f0d327a00119163ad

Přehrávání disků Blu-ray, DVD a CD a streamování z internetu jsou některé ze způsobů, jak si můžete vychutnat hudbu a video na televizoru a nastavení domácího kina, ale můžete využít i jiné zdroje obsahu, například uložené mediální soubory na kompatibilních zařízeních v domácí síti. Chcete-li přistupovat k uloženým fotografiím, filmům a hudbě a streamovat je do kompatibilních zařízení pro přehrávání, jako je síťový přehrávač médií, streamer médií, smart TV nebo většina přehrávačů disků Blu-ray, musíte mít úložné zařízení, které může fungovat jako mediální server.

Co je server médií

Na mediálním serveru jsou uloženy vaše mediální soubory. Mediálním serverem může být počítač PC nebo MAC (stolní nebo přenosný počítač), jednotka NAS nebo jiné kompatibilní úložné zařízení. Jednotky úložiště připojené k síti (NAS) jsou nejběžnější zařízení externích mediálních serverů. K těmto velkým síťovým pevným diskům lze přistupovat pomocí chytré televize, streameru médií nebo počítače připojeného ke stejné domácí síti. V některých případech lze k jednotce NAS přistupovat vzdáleně pomocí smartphonu nebo tabletu. Aby přehrávací zařízení mohlo komunikovat se serverem médií, musí být obvykle kompatibilní s jedním ze dvou standardů:

  • DLNA. Certifikace DLNA zajišťuje, že zařízení domácí sítě mohou komunikovat a sdílet média. Server médií i média musí mít certifikaci DLNA.
  • UPnP (Universal Plug and Play). Toto je obecnější řešení sdílení mezi mediálním serverem a kompatibilním přehrávacím zařízením.

DLNA je výsledkem UPnP a je univerzálnější a snadněji použitelný.

Servery uzavřeného systému médií

Kromě standardů DLNA a UPnP existují také některé uzavřené (proprietární) systémy mediálních serverů, jako jsou TIVO Bolt, The Hopper (Dish) a Kaleidescape, které ukládají filmy a televizní programy a distribuují tento obsah prostřednictvím satelitních přehrávačů, které lze zapojit do televizoru podobným způsobem jako tradiční streamingový box nebo stick, ale veškerý potřebný hardware a software je zabudován do serveru i do přehrávací jednotky plug-in – není vyžadován žádný další hardware nebo software – jiný než jakékoli požadované poplatky za předplatné.

Vyhledání a přehrávání souborů pomocí mediálního serveru

Ať už pomocí DLNA, UPnP nebo uzavřeného systému serveru médií, aby se snáze vyhledaly uložené soubory médií, server médií shromažďuje (agreguje) soubory a organizuje je do virtuálních složek. Chcete-li přehrávat média na kompatibilním přehrávači, musíte najít soubory na mediálním serveru („zdroj“), kde jsou uloženy. Při pohledu na nabídku přehrávání fotografií, hudby nebo videa na zařízení pro přehrávání médií by zařízení mělo obsahovat seznam všech dostupných zdrojů ve vaší domácí síti (identifikovaných podle názvu), jako je počítač, jednotka NAS nebo jiné zařízení na serveru médií. Kliknutím na každé označené zařízení přehrávací zařízení zobrazí seznam všech mediálních složek a souborů zdroje. Často si vyberete zdroj, který obsahuje požadované soubory, a poté procházejte složky a soubory stejným způsobem, jakým soubory najdete v počítači. Server médií ve skutečnosti nepřesune žádný z vašich souborů. Místo toho umístí všechny vaše mediální soubory do virtuálních složek, které spojují typy mediální hudby, filmů nebo fotografií. U fotografií se může dále uspořádat podle použitého fotoaparátu (digitální fotoaparáty poskytují identifikátory jeho souborů) nebo podle roku pro fotografie, podle žánru pro hudbu – nebo podle data, alba, osobních hodnocení nebo jiných kategorií.

Softwarový konec mediálních serverů

Dedikované servery médií mají zabudovaný software pro zpřístupnění mediálních souborů vašemu přehrávači nebo zobrazovacímu zařízení. Pro přístup k médiím uloženým v počítačích připojených k domácí síti můžete potřebovat software serveru médií. Software mediálního serveru vyhledá média v počítači a na připojených pevných discích a agreguje a organizuje soubory médií do složek, které vaše kompatibilní zařízení pro přehrávání médií v síti (smart TV, přehrávač disků Blu-ray, přehrávač médií / streamer) najde. Poté můžete vybrat mediální soubor nebo složku uloženou v počítači stejným způsobem, jako byste vybrali jiné zařízení mediálního serveru. Windows 7 s Windows Media Player 11 (a vyšší), Windows 8 a Windows 10 mají integrovaný software mediálního serveru kompatibilní s DLNA. Pro počítače Mac a PC, které neobsahují software pro mediální servery, má řada softwarových společností pro mediální servery jiných výrobců k dispozici produkty: TwonkyMedia Server, Yazsoft Playback, TVersity, Younity a další. Některý software je nabízen zdarma a jiný poskytuje základní možnosti sdílení médií zdarma, ale může vyžadovat poplatek za předplatné za další funkce, jako je interakce s mobilními zařízeními nebo funkce DVR.

Mediální servery a aplikace

U inteligentních televizorů, přehrávačů disků Blu-ray a streamovacích médií lze nainstalovat aplikace, které budou komunikovat se servery médií připojenými k síti. Někdy jsou požadované aplikace předinstalovány, ale pokud ne, zkontrolujte aplikace, jako je Plex nebo KODI. Mediální streamery Roku mají také k dispozici aplikaci Roku Media Player, která funguje s několika softwarovými platformami mediálních serverů.

Cloudové úložiště

Dalším typem úložiště, které se chová jako server médií, je Cloud Storage. Místo uložení všech svých souborů na fyzické zařízení, například na NAS, můžete místo toho nahrát všechny své soubory do možnosti internetového úložiště (odtud pochází i cloud). Odtud můžete přistupovat k libovolným svým souborům z libovolného kompatibilního přehrávacího zařízení, jako je smartphone, notebook nebo počítač, kdekoli na světě. Existuje několik poskytovatelů cloudového úložiště, včetně Amazon Drive, Google Drive, Apple iCloud a Dropbox. Úložný prostor však může být omezený a vyžaduje počáteční nebo pravidelnou platbu poplatků.

Sečteno a podtrženo

Fyzická média (Blu-ray, DVD, CD, USB) jsou populární způsoby přístupu a přehrávání médií v televizi. Většina z nás však má stovky fotografií, hudby a videí, které jsme pořídili nebo stáhli z internetu, uložené v počítači nebo jiném úložném zařízení. Se správnou kombinací hardwaru a softwaru můžete ze svých úložných zařízení udělat mediální servery. Navíc s doplňkovým softwarem, Smart TV, většinou přehrávačů disků Blu-ray a streamery médií mohou tyto soubory zpřístupnit a získat k nim přístup pro sledování televize nebo domácí kino.