Co je třeba vědět
- Zjistěte, zda vodiče reproduktorů používají banánkové konektory, rýčové konektory nebo kolíkové konektory.
- K odizolování vodičů reproduktorů pro konektory použijte odizolovací zařízení.
- Nainstalujte nový konektor podle potřeby pomocí krimpovacího, otevřeného šroubu nebo metody zajištění šroubu.
Tento článek vysvětluje, jak vybrat a nainstalovat různé typy konektorů vodičů reproduktorů: banánkové konektory, rýčové konektory a kolíkové konektory. Jedná se o snadný a levný upgrade vašeho domácího stereofonního systému.
Výběr správného konektoru drátu reproduktoru
- Banánové svíčky jsou navrženy pro práci s vázacími sloupky, které se vkládají přímo do otvorů na koncích (poznámka: ne všechny vázací sloupky to mají). Existují také duální banánkové zástrčky, které se používají pro bi-wiring / -amping reproduktory.
- Rýčové konektory (typicky ve tvaru písmene U) také pracují s vázacími sloupky a udržují kontakt se základnou terminálu (stejně jako holý vodič reproduktoru), jakmile je šroub vázacího sloupku utažen.
- Pin konektory pracujte s pružinovými svorkami (také známými jako pružinové svorky), ale můžete také pracovat s vázacími sloupky, které mají otvor na straně vnitřního konektoru (horní část musíte odšroubovat dostatečně daleko, abyste ji viděli).
Je docela možné, že na zadní straně stereofonního zařízení můžete mít různé typy připojení. Někdy můžete mít u každého více než jeden typ (např. Přijímače a zesilovače). Pokud má váš reproduktor například pružinové spony, budete potřebovat pár pinových konektorů. A pokud má váš přijímač / zesilovač vazební sloupky, pak byste si vybrali buď pár banánků nebo rýčové konektory. Před zakoupením jakéhokoli typu konektoru se seznamte s měřidly vodičů reproduktorů. Zatímco většina konektorů je navržena pro práci s nejběžnějšími velikostmi vodičů – 12 až 18 AWG (American Wire Gauge) – některé mohou být určeny pro větší nebo menší vodiče. Nejprve tedy zkontrolujte velikosti, abyste zajistili nejlepší kompatibilitu.
Příprava vodičů reproduktorů na konektory
- Odřízněte konec drátu reproduktoru, aby vám nevyčníval žádný odkrytý měděný vodič.
- Opatrně oddělte jednotlivé vodiče (kladný a záporný pól) od sebe asi o dva palce. To by mělo poskytnout dostatek prostoru pro práci.
- Vyberte jeden jednotlivý drát a nastavte ostří odizolovače drátu asi o půl palce výše od konce. Pokud je váš odizolovací stroj navržen / označen různými velikostmi stříhání, vyberte ten, který odpovídá kabelovému průřezu.
- Upnutí na odizolování drátu proříznutím pláště / izolace a poté otáčením nástroje kolem drátu zajistěte čistý řez.
- Odřízněte odříznutou část pláště – snadněji pomocí odizolovače drátu, ale dávejte pozor, abyste náhodně neodřízli měď pod ním – abyste odhalili holý drát.
- Palcem a ukazováčkem jemně jemně zatočte na měděný drát, aby jednotlivé prameny zůstaly všechny jako jeden celek.
- Opakujte postup s dalším samostatným drátem.
Nyní, když je kabel reproduktoru vidlicovitě odkrytý, můžete připojit konektory. Nezapomeňte určit a sladit správnou polaritu (kladných a záporných) vodičů a konektorů, aby bylo vaše zvukové zařízení správně zapojeno do fáze.
Instalace konektoru
- Základní drátový konektor reproduktoru se na několik otáček odšroubuje a poté zastaví (některé se mohou zcela oddělit). U tohoto typu zasuňte holý reproduktorový vodič do spodního konce až na doraz. Jakmile již nebudete moci vodič zatlačit, zašroubujte horní část konektoru zpět dolů. Jak jej zašroubujete, holý vodič reproduktoru se pevně zkroutí do zástrčky pro pevné připojení. Drát by měl zůstat na svém místě, když ho lehce zatáhnete.
- „Samonabíjecí“ kabelové konektory reproduktoru se zcela dělí na dvě (někdy tři) části. U tohoto typu zasuňte holý reproduktorový vodič do spodní poloviny konektoru do bodu, kde z horní strany vyčnívají měděné prameny. Nyní provětráte a ohnete prameny zpět přes špičku, dávejte pozor, abyste nezakryli žádné části závitů šroubu. Jakmile je hotovo, horní polovina konektoru se přišroubuje ke spodní části, která upne měděné vodiče na místo.
- Drátové konektory reproduktoru s „otevřeným šroubem“ mají mezeru v samotném konektoru. Kromě toho, že mohou drátu procházet dnem (jako u dříve zmíněných druhů), umožňují tyto typy také zasunutí drátu otvorem v boku. Jednoduše odšroubujte části konektoru, dokud neuvidíte, že je dostatek místa pro vložení holého měděného drátu do boční mezery. Zapojte vodič reproduktoru a poté jej utáhněte konektorem, aby jej zajistil na místě (můžete vidět, jak se části sendvičují k sobě). Tyto typy (pokud je vodič připojen z boku) jsou užitečné pro ty, kteří se zajímají o zapojení reproduktorů v řetězovém zapojení.
- Můžete také najít kabelové konektory reproduktoru, které jsou otevřené šrouby pouze. Ty mají tendenci být odpružené, kde stlačením konektoru mezi palcem a ukazováčkem se otevře mezera pro vložení drátu reproduktoru. Jakmile je uvolníte, konektor se sevře a pevně drží drát na místě.
- Některé drátové konektory reproduktorů, někdy známé jako „šroubové zajištění“, vyžadují pro instalaci malý plochý šroubovák. Tyto typy konektorů se skládají ze dvou částí – můžeme je označit jako „vnitřní“ a „vnější“. Vezměte vnitřní část konektoru a pomocí šroubováku uvolněte dva zapuštěné šrouby. Nyní zasuňte vodič reproduktoru na konec, dokud už nebude moci pokračovat. Utáhněte zapuštěné šrouby pomocí šroubováku, aby byl vodič zajištěn. Připevněte vnější část konektoru přes vnitřní část a sešroubujte (ručně) obě části dohromady.