Skip to content

Jak nainstalovat banánové konektory, rýče nebo kolíkové konektory na drát reproduktoru

13 de Červenec de 2021
Bananaplug2 58dadbd83df78c5162067ddf

Co je třeba vědět

  • Zjistěte, zda vodiče reproduktorů používají banánkové konektory, rýčové konektory nebo kolíkové konektory.
  • K odizolování vodičů reproduktorů pro konektory použijte odizolovací zařízení.
  • Nainstalujte nový konektor podle potřeby pomocí krimpovacího, otevřeného šroubu nebo metody zajištění šroubu.

Tento článek vysvětluje, jak vybrat a nainstalovat různé typy konektorů vodičů reproduktorů: banánkové konektory, rýčové konektory a kolíkové konektory. Jedná se o snadný a levný upgrade vašeho domácího stereofonního systému.

Výběr správného konektoru drátu reproduktoru

U kabelů reproduktorů můžete použít tři typy drátových konektorů: banánkové konektory, rýčové konektory a kolíkové konektory. Každá se snadno instaluje a vyžaduje jen několik jednoduchých nástrojů. Abyste si mohli vybrat ten správný druh, musíte se nejprve podívat na terminály dostupné na vašem zařízení.

  • Banánové svíčky jsou navrženy pro práci s vázacími sloupky, které se vkládají přímo do otvorů na koncích (poznámka: ne všechny vázací sloupky to mají). Existují také duální banánkové zástrčky, které se používají pro bi-wiring / -amping reproduktory.
  • Rýčové konektory (typicky ve tvaru písmene U) také pracují s vázacími sloupky a udržují kontakt se základnou terminálu (stejně jako holý vodič reproduktoru), jakmile je šroub vázacího sloupku utažen.
  • Pin konektory pracujte s pružinovými svorkami (také známými jako pružinové svorky), ale můžete také pracovat s vázacími sloupky, které mají otvor na straně vnitřního konektoru (horní část musíte odšroubovat dostatečně daleko, abyste ji viděli).

Je docela možné, že na zadní straně stereofonního zařízení můžete mít různé typy připojení. Někdy můžete mít u každého více než jeden typ (např. Přijímače a zesilovače). Pokud má váš reproduktor například pružinové spony, budete potřebovat pár pinových konektorů. A pokud má váš přijímač / zesilovač vazební sloupky, pak byste si vybrali buď pár banánků nebo rýčové konektory. Před zakoupením jakéhokoli typu konektoru se seznamte s měřidly vodičů reproduktorů. Zatímco většina konektorů je navržena pro práci s nejběžnějšími velikostmi vodičů – 12 až 18 AWG (American Wire Gauge) – některé mohou být určeny pro větší nebo menší vodiče. Nejprve tedy zkontrolujte velikosti, abyste zajistili nejlepší kompatibilitu.

Příprava vodičů reproduktorů na konektory

Ruka držící nástroj na odizolování drátu a sejmutí vnějšího pláště z jednoho samostatného drátu

K přípravě vodičů reproduktorů na konektory budete potřebovat pár odizolovacích vodičů / kabelů. I když je možné nahradit nůžky nebo malý nůž, skutečné striptérky se z bezpečnostních důvodů velmi doporučují. Než přejdete na další, nezapomeňte spustit a dokončit každý konec drátu reproduktoru (tj. Instalaci konektorů). Zde jsou kroky pro přípravu:

  1. Odřízněte konec drátu reproduktoru, aby vám nevyčníval žádný odkrytý měděný vodič.
  2. Opatrně oddělte jednotlivé vodiče (kladný a záporný pól) od sebe asi o dva palce. To by mělo poskytnout dostatek prostoru pro práci.
  3. Vyberte jeden jednotlivý drát a nastavte ostří odizolovače drátu asi o půl palce výše od konce. Pokud je váš odizolovací stroj navržen / označen různými velikostmi stříhání, vyberte ten, který odpovídá kabelovému průřezu.
  4. Upnutí na odizolování drátu proříznutím pláště / izolace a poté otáčením nástroje kolem drátu zajistěte čistý řez.
  5. Odřízněte odříznutou část pláště – snadněji pomocí odizolovače drátu, ale dávejte pozor, abyste náhodně neodřízli měď pod ním – abyste odhalili holý drát.
  6. Palcem a ukazováčkem jemně jemně zatočte na měděný drát, aby jednotlivé prameny zůstaly všechny jako jeden celek.
  7. Opakujte postup s dalším samostatným drátem.

Nyní, když je kabel reproduktoru vidlicovitě odkrytý, můžete připojit konektory. Nezapomeňte určit a sladit správnou polaritu (kladných a záporných) vodičů a konektorů, aby bylo vaše zvukové zařízení správně zapojeno do fáze.

Instalace konektoru

Pár pinových drátových konektorů reproduktorů, jeden rozebraný na samostatné části

Existuje několik různých technik pro instalaci vodičových konektorů reproduktorů, v závislosti na konkrétní konstrukci každého výrobce. Ačkoli přicházejí jako banánové zástrčky, rýče nebo kolíkové konektory, způsob instalace obecně spadá do jedné z následujících kategorií:

  • Základní drátový konektor reproduktoru se na několik otáček odšroubuje a poté zastaví (některé se mohou zcela oddělit). U tohoto typu zasuňte holý reproduktorový vodič do spodního konce až na doraz. Jakmile již nebudete moci vodič zatlačit, zašroubujte horní část konektoru zpět dolů. Jak jej zašroubujete, holý vodič reproduktoru se pevně zkroutí do zástrčky pro pevné připojení. Drát by měl zůstat na svém místě, když ho lehce zatáhnete.
  • „Samonabíjecí“ kabelové konektory reproduktoru se zcela dělí na dvě (někdy tři) části. U tohoto typu zasuňte holý reproduktorový vodič do spodní poloviny konektoru do bodu, kde z horní strany vyčnívají měděné prameny. Nyní provětráte a ohnete prameny zpět přes špičku, dávejte pozor, abyste nezakryli žádné části závitů šroubu. Jakmile je hotovo, horní polovina konektoru se přišroubuje ke spodní části, která upne měděné vodiče na místo.
  • Drátové konektory reproduktoru s „otevřeným šroubem“ mají mezeru v samotném konektoru. Kromě toho, že mohou drátu procházet dnem (jako u dříve zmíněných druhů), umožňují tyto typy také zasunutí drátu otvorem v boku. Jednoduše odšroubujte části konektoru, dokud neuvidíte, že je dostatek místa pro vložení holého měděného drátu do boční mezery. Zapojte vodič reproduktoru a poté jej utáhněte konektorem, aby jej zajistil na místě (můžete vidět, jak se části sendvičují k sobě). Tyto typy (pokud je vodič připojen z boku) jsou užitečné pro ty, kteří se zajímají o zapojení reproduktorů v řetězovém zapojení.
  • Můžete také najít kabelové konektory reproduktoru, které jsou otevřené šrouby pouze. Ty mají tendenci být odpružené, kde stlačením konektoru mezi palcem a ukazováčkem se otevře mezera pro vložení drátu reproduktoru. Jakmile je uvolníte, konektor se sevře a pevně drží drát na místě.
  • Některé drátové konektory reproduktorů, někdy známé jako „šroubové zajištění“, vyžadují pro instalaci malý plochý šroubovák. Tyto typy konektorů se skládají ze dvou částí – můžeme je označit jako „vnitřní“ a „vnější“. Vezměte vnitřní část konektoru a pomocí šroubováku uvolněte dva zapuštěné šrouby. Nyní zasuňte vodič reproduktoru na konec, dokud už nebude moci pokračovat. Utáhněte zapuštěné šrouby pomocí šroubováku, aby byl vodič zajištěn. Připevněte vnější část konektoru přes vnitřní část a sešroubujte (ručně) obě části dohromady.

Proč používat konektory reproduktorových drátů?

Dva páry kovových banánkových konektorů reproduktorových drátů

Zatímco svorky na reproduktorech a domácím audio zařízení jsou téměř vždy barevně odlišeny, aby indikovaly polaritu – kladný pól (+) je červený a záporný pól (-) černý – to samé nelze říci o vodičích reproduktorů. Ne všechny vodiče reproduktorů jsou vyrobeny s dvoutónovou izolací a / nebo zjevnými značkami (např. Text, přerušované čáry nebo pruhy obvykle označují kladný konec) pro snadnou identifikaci. Pokud si nejste jisti, můžete vždy rychle otestovat vodiče reproduktorů. Ale pomocí barevných konektorů už nikdy nebudete muset znovu zkoumat, dělat si starosti nebo hádat. Drátové konektory reproduktoru mohou ušetřit mnoho bolesti hlavy, zejména u těch, kteří mají vícekanálové domácí stereofonní systémy. Také to dělají konektory reproduktorových drátů mnohem jednodušší k připojení a odpojení reproduktorů od přijímačů a zesilovačů. U holého drátu musí být prameny jako jeden celek (obvykle jejich kroucením), než je vložíte do pružinové spony nebo vazebného sloupku. To může být obtížné, když je těžší vidět a / nebo jsou mezery mezi sloupky omezeny; pokud vynecháte a roztřepíte drát, budete jej muset znovu narovnat a začít znovu. Ale protože konektory vodičů reproduktoru obsahují a chrání holé vodiče, je zážitek z připojování / odpojování zvuku výrazně zjednodušený, na rozdíl od použití konektorů RCA. Kromě optimalizace zvukových kabelů pomáhají drátové konektory reproduktoru udržovat pevné spojení. Dokud budou špičky správně nainstalovány, bude u vašich stereofonních reproduktorů zachován vysoce kvalitní signál pro nejlepší možný zvuk. A pokud to vše nebylo dostatečným důvodem pro zvážení použití konektorů vodičů reproduktorů, také pomáhají propůjčit vašemu vybavení čistší, organizovanější a sofistikovanější vzhled. Jistě, zadní strana reproduktorů, přijímačů a zesilovačů nemusí být nejprovokativnější. Lidé, kteří by zapůsobili (včetně vás samotných), by však byli nadšenci, kteří dělat nahlédnout do toho, o co jdeš.