Skip to content

Jak najít tiskárnu v síti v systému Windows 10

16 de Červen de 2021
writing man working person technology window 1382752 pxhere.com b4ed2ee4bb3b4ac9b9f3b310cfa0b1dd

K neschopnosti najít tiskárnu v síti obvykle dochází, když se pokoušíte nastavit připojení, ale také k tomu může dojít při pokusu o použití bezdrátové tiskárny, která již byla připojena. Tiskárna se při vyhledávání neobjeví v seznamu dostupných tiskáren a zařízení.

Příčiny nemožnosti najít tiskárnu v síti

Nejběžnějším a snadno vyřešitelným důvodem tohoto problému je offline tiskárna. Mohlo by to však být způsobeno také několika dalšími faktory, včetně následujících:

  • Zakázané nastavení systému Windows.
  • Tiskárna nebyla přidána do domácí skupiny.
  • Tiskárna není správně připojena k síti.
  • Aktualizace jsou nutné.
  • Problémy se sítí existují.

Jak opravit neschopnost najít tiskárnu v síti

Řešení tohoto problému může být stejně jednoduché jako restart. Pokud to neumožňuje připojení, jsou nejlepšími kroky kontrola nastavení, instalace aktualizací a kontrola problémů se sítí. Pokyny v tomto článku platí pro Windows 10, Windows 8 a Windows 7.

  1. Restartujte systém Windows. Někdy budete také muset počkat, až váš systém Windows nainstaluje aktualizace. Kombinace restartování tiskárny a systému Windows často vyřeší zvláštní problémy s připojením.

  2. Restartujte router a modem. To je další způsob, jak vyřešit jednoduché problémy s připojením k síti. Po restartování routeru přerušíte síťové připojení pro každé zařízení v síti, takže pokud jsou k síti připojeni další lidé, nezapomeňte je informovat o přerušení.

  3. Podle pokynů výrobce tiskárny se dozvíte, jak aktualizovat firmware tiskárny. Na tiskárně prohlédněte možnosti nabídky, jak aktualizovat zařízení. Stáhněte si jakoukoli novější verzi zjištěného firmwaru tiskárny a nainstalujte ji. Tento proces může vyžadovat restart tiskárny.

  4. Stáhněte a nainstalujte všechny dostupné aktualizace systému Windows. Pokud se zobrazí výzva, nechte systém restartovat. Opakujte postup, dokud se nezobrazí zpráva, že nejsou k dispozici žádné aktualizace. Poté otestujte tisk.

  5. Aktualizujte ovladače tiskárny v systému Windows. Ve většině případů najdete nejnovější ovladače pro vaše zařízení na webových stránkách výrobce. Například Brother, Canon, Epson a HP poskytují ovladače zařízení online. Někteří výrobci pravidelně vydávají aktualizace, které opravují problémy, zlepšují výkon nebo zvyšují zabezpečení. Software pro aktualizaci ovladačů může vyžadovat odstranění stávajících ovladačů, takže buďte připraveni na možné restartování systému jako součást tohoto procesu.

  6. Aktualizujte firmware routeru a opravte různé problémy s připojením ke konkrétním zařízením. V mnoha případech můžete přejít na stránku pro správu routeru zadáním síťové adresy routeru v prohlížeči. Pokud restartování a aktualizace zařízení problém se síťovou tiskárnou nevyřeší, bude pravděpodobně nutné upravit konkrétní nastavení, aby věci fungovaly znovu.

  7. V nastavení správy tiskárny vyberte alternativní metody síťového připojení. Pokud neustále máte potíže s připojením k tiskárně prostřednictvím sítě Wi-Fi, můžete místo toho zkusit navázat přímé připojení Bluetooth nebo Wi-Fi. Povolené způsoby připojení mohou kromě AirPrint společnosti Apple zahrnovat kabelové sítě (např. Ethernet), Bluetooth, Wi-Fi, Wi-Fi Direct. V nastavení tiskárny nezapomeňte povolit možnosti síťového tisku.

  8. Je-li to možné, nakonfigurujte směrovač tak, aby vaší tiskárně přidělil statickou adresu IP. Tím je zajištěno, že vaši tiskárnu lze vždy najít na konkrétní adrese. Bez této konfigurace je možné, že se adresa tiskárny po restartu může změnit. Ve většině případů najdete na stránce správce routeru svoji tiskárnu v seznamu zařízení aktuálně připojených k vaší síti a poté upravíte nastavení tak, aby zařízení vždy přiřadila konkrétní adresu IP.

  9. Ve směrovači můžete také povolit univerzální nastavení plug and play. Opět se bude jednat o nastavení v nastavení správy routeru. Nejčastěji se jedná o jednoduchou možnost zaškrtávacího políčka, která je buď povolena, nebo ne. Je-li povolena funkce Plug and Play, vaše tiskárna a systém Windows se mohou snadněji připojit přes vaši síť.

  10. V domácí síti se připojte k síti Wi-Fi a nakonfigurujte ji jako „soukromou“ síť v systému Windows. To usnadní zařízením v síti, jako je vaše tiskárna a systém Windows, vzájemné „vidění“.