Skip to content

Jak naplánovat celý domácí nebo víceprostorový hudební systém

12 de Červenec de 2021
GettyImages 552458243 587957ea5f9b584db38b3953

Vytváření hudebních systémů pro celý dům nebo více místností se může zdát zastrašující pro ty, kteří to nedělají každý den. Ale stejně jako u mnoha jiných věcí v životě lze zdánlivě obtížných úkolů snadno dosáhnout, pokud si člověk vše promyslí a nejprve si vytvoří plán. Stejně jako při dodržování kuchyňského receptu pomáhá připravit se předem na nezbytné přísady a nástroje. Než začnete měřit délky vodičů reproduktorů nebo přemisťovat nábytek, rozhodněte se o vlastnostech a připojeních zvuku, které chcete od systému požadovat. Porovnejte své potřeby s tím, co poskytuje vaše současné vybavení nebo nastavení. Pokud tak učiníte, pomůžete zjistit, jaké (pokud nějaké) nákupy by se měly uskutečnit, nebo zda může být vyžadován nábor dodavatele. Následující kontrolní seznam vám pomůže posoudit potřeby a určit nejlepší způsob, jak naplánovat celý dům nebo audiosystém pro více místností.

Kolik místností (nebo zón) v systému?

První věc, kterou byste měli zvážit, je, kolik pokojů nebo zón zahrnout do celého domácího systému. To vám rychle dá vědět, jaké vybavení byste mohli potřebovat, a také vám poskytne představu o rozsahu instalace. Mějte na paměti:

 • Pokud si chcete užít hudbu v Pět oddělené oblasti, ale pouze vlastní jeden sada reproduktorů, budete samozřejmě potřebovat další čtyři páry reproduktorů.
 • Před nákupem reproduktorů je třeba vzít v úvahu důležité faktory, proto si udělejte čas a vyberte si to nejlepší, co doplňuje každý jednotlivý prostor.

Budete se také chtít podívat na připojení, která máte k dispozici. Jednoduchý dvoupokojový systém lze nainstalovat pomocí přepínače Speaker B na vašem přijímači. Mnoho AV přijímačů má vícezónové funkce, které mohou podporovat další sady reproduktorů a zdrojů. Pokud váš přijímač nemá dostatek připojení, můžete zvážit použití cenově výhodného přepínače reproduktorů. Mějte také na paměti:

 • Pokud přijímač nemůže bezpečně dodávat dostatek energie do všech reproduktorů, může být čas na upgrade.
 • Nákup nového zvukového vybavení nemusí být strašně drahý, pokud nastavíte a budete dodržovat rozpočet. Vězte, že je to něco, co by mělo být provedeno předem, a ne když jste uprostřed vedení drátů po celém domě.

Kolik zdrojů?

Klíčovou otázkou, na kterou je třeba odpovědět, je také počet zdrojů zvuku. Chcete poslouchat stejný zdroj ve všech zónách? Nebo byste dali přednost možnosti současného streamování různých zdrojů do samostatných zón? Většina přijímačů nabízí vícezónové funkce, ale ne všechny přijímače jsou navrženy tak, aby podporovaly více než jeden zdroj najednou. Schopnosti vašeho přijímače jsou velmi důležité, pokud jde o práci s více zónami a více zdroji v systému. Pokud žijete v domácnosti, kde může chtít reproduktory používat více jednotlivců najednou (např. Někdo si může chtít vychutnat hudbu v zadní ložnici, zatímco vy sledujete DVD v obývacím pokoji), pak vícezdrojový systém zmírní napětí kdo získá kontrolu nad zvukem. Kolik zdrojů potřebujete, je jen na vás. Vytvořte seznam toho, co byste chtěli zahrnout, například:

 • Kabelová televize
 • Streamování mediálních zařízení
 • Přehrávač Blu-ray / DVD
 • Gramofon
 • Streamování hudebních služeb

Nezapomeňte, že další zdroje mohou zvýšit složitost a náklady systému.

Drátový nebo bezdrátový systém? Nebo oboje?

Bezdrátové hudební systémy pro více místností rychle dohánějí kabelové systémy, pokud jde o kvalitu a ovládání zvuku. Jednou z hlavních výhod používání bezdrátových reproduktorů a / nebo vybavení je flexibilita. Pokud se rozhodnete, že chcete změnit uspořádání místnosti nebo přemístit reproduktory, nemusíte si dělat starosti s veškerou prací spojenou s instalací a maskováním všech vodičů. K dispozici je spousta bezdrátových reproduktorů a vždy vycházejí novější modely. Mějte na paměti:

 • Bezdrátové připojení může být více než jen Sonos.
 • Typ bezdrátové zvukové technologie a celkové rozvržení domácnosti vám může pomoci rozhodnout, jaké bezdrátové reproduktory můžete použít.

Pokud se příliš často nevidíte přemisťovat reproduktory, kabelový systém vám může dokonale vyhovovat. Téměř vždy můžete záviset na kvalitě a konzistenci kabelového zvuku, zatímco bezdrátová síť může mít určitá omezení (v závislosti). Ale i když máte kabelový systém, stále se můžete rozhodnout, že ho budete mít bezdrátové ovládání. IR spouštěcí soupravy mohou připojit a ovládat více komponent současně. A moderní univerzální ovladače jsou navrženy tak, aby poskytovaly plnou kontrolu nad jakýmkoli zařízením podporujícím IR.

Máte již nainstalovanou počítačovou síť?

Počítačovou síť propojenou kabely CAT-5 lze použít k distribuci signálů na úrovni linky (bez zesílení) do více zón v domácnosti. To může potenciálně ušetřit spoustu času a úsilí při připojování reproduktorů – může to také stát více času a peněz. Ať tak či onak, tento aspekt je třeba vzít v úvahu. Pokud se rozhodnete použít kabeláž CAT-5 pro zvuk, vyžaduje to, abyste měli v každé zóně zesilovač (nebo zesílenou klávesnici) pro ovládání systému a pár reproduktorů. Může to být výkonný a flexibilní způsob připojení zvuku, s výjimkou jednoho potenciálního neúspěchu. Síť CAT-5 nelze použít pro počítačové sítě a zvuk ve stejnou dobu. K tomu by byly zapotřebí zcela oddělené sítě, což může být pro některé nákladné řešení problémů.

Vestavěné reproduktory, regály nebo stojací reproduktory?

Pokud chcete ocenit design interiéru, typ reproduktoru, který si vyberete, má obrovský dopad. Ne každého zajímá monolitická oční bulva, která narušuje tok obytných prostor. Na velikosti, stylu a umístění záleží, zejména proto, že tyto aspekty jdou ruku v ruce s výstupem. Společnosti, jako jsou Libratone a Thiel Audio, vytvářejí fantasticky znějící hardware v různých barvách, které doplňují osobní vkus. Mějte na paměti:

 • Reproduktory do zdi a do stropu jsou často upřednostňovány, protože prakticky mizí v pozadí, zvláště když lze mřížky natřít tak, aby ladily s dekorem místnosti. Tyto typy reproduktorů vyžadují při instalaci větší úsilí, proto je třeba pečlivě zvážit umístění a vedení vodičů reproduktorů za a skrz stěny.
 • Regál a stojací reproduktory nabízejí výhody snadného přesunu, výměny a upgradu. Zabírají však také prostor v místnostech, takže budete chtít zjistit umístění, než začnete měřit jakýkoli vodič reproduktoru.
 • Nezapomeňte na subwoofery! Pokud chcete ze svého subwooferu dosáhnout nejlepšího výkonu, stojí za to udělat ten pravý pro nejlepší reprodukci basů.

Jste připraveni na kutilství nebo potřebujete dodavatele?

Některé úkoly, jako je umístění reproduktorů a vedení vodičů mezi samostatnými místnostmi, mohou provádět majitelé domů. Jiné, jako je přizpůsobená instalace nástěnných / stropních reproduktorů, programování systému pro snadnou obsluhu nebo instalace ovládacích prvků klávesnice v každé místnosti, jsou práce pravděpodobně nejlépe ponechané profesionálovi se správnými nástroji a zkušenostmi. Než pochopíte rozsah celého domácího nebo víceprostorového audiosystému, který chcete, měli byste vědět, jestli je to něco, co můžete nebo máte čas udělat sami nebo ne. Někdy ale stojí za to nechat někoho jiného udělat veškerou práci, zvláště pokud je vaše vize jedinečná a / nebo složitá. Pokud to děláte sami, nebojte se testovat a přemístit, jak budete postupovat. Některé společnosti, například James Loudspeaker, jsou odborníky na zakázkový design zvukového hardwaru tak, aby vyhovoval konkrétním potřebám. Pokud výrobce reproduktorů neposkytuje instalační služby, můžete se vždy obrátit na CEDIA, sdružení pro návrh a instalaci vlastní elektroniky. Tato průmyslová obchodní skupina nabízí službu doporučení, která vám pomůže najít kvalifikované instalátory a systémové integrátory ve vaší oblasti.