Tento podrobný průvodce vysvětluje, jak nastavit širokopásmový směrovač pro domácí počítačové sítě. Přesné názvy nastavení konfigurace na těchto směrovačích se liší v závislosti na konkrétním modelu. Platí však stejný obecný postup:
Jak nastavit router domácí sítě
Vyberte vhodné umístění pro zahájení instalace routeru, například otevřený podlahový prostor nebo stůl. Umístění nemusí být trvalým umístěním zařízení, protože bezdrátové směrovače někdy vyžadují pečlivé umístění a rozmístění na obtížně dostupných místech. Na začátku je lepší zvolit umístění, kde je nejjednodušší pracovat s routerem a starat se o konečné umístění později.
-
Připojte elektrický zdroj routeru a poté router zapněte stisknutím tlačítka napájení.
-
Připojte internetový modem k routeru (volitelně). Mnoho síťových modemů se připojuje pomocí kabelu Ethernet, ale připojení USB jsou stále běžnější. Kabel se zapojuje do konektoru routeru s možnými štítky jako WAN, uplink nebo internet. Při připojování zařízení pomocí síťových kabelů se ujistěte, že jsou oba konce kabelu pevně spojeny. Uvolněné kabely jsou jedním z nejběžnějších zdrojů problémů s nastavením sítě. Po připojení kabelu nezapomeňte modem vypnout (vypnout a znovu zapnout), aby jej router rozpoznal.
-
Připojte jeden počítač k routeru. Připojte tento první počítač k routeru pomocí síťového kabelu. Upozorňujeme, že použití připojení Wi-Fi bezdrátového směrovače pro počáteční instalaci se nedoporučuje, protože jeho nastavení Wi-Fi ještě není nakonfigurováno. Dočasné použití kabelu pro instalaci routeru zabrání nestabilnímu nebo přerušenému připojení. Po dokončení instalace routeru lze počítač podle potřeby přepnout na bezdrátové připojení.
-
Otevřete administrační konzolu routeru. Na počítači připojeném k routeru otevřete webový prohlížeč. Poté zadejte adresu routeru pro správu sítě do pole webové adresy a stiskněte klávesu Enter pro návrat na domovskou stránku routeru. Mnoho routerů je dosažitelných buď webovou adresou http://192.168.1.1 nebo http://192.168.0.1. V dokumentaci k routeru zjistěte přesnou adresu vašeho modelu. Upozorňujeme, že pro tento krok nepotřebujete funkční připojení k internetu.
-
Přihlaste se k routeru. Domovská stránka routeru vyzve k zadání uživatelského jména a hesla. Oba jsou uvedeny v dokumentaci routeru. Heslo routeru byste měli změnit z bezpečnostních důvodů, ale proveďte to po dokončení instalace, abyste předešli zbytečným komplikacím během počátečního nastavení.
-
Zadejte informace o připojení k internetu. Pokud chcete, aby se váš router připojil k internetu, zadejte informace o připojení k internetu do této části konfigurace routeru (přesné umístění se liší). Například ti, kteří používají internet DSL, často potřebují do routeru zadat nastavení uživatelského jména a hesla PPPoE. Podobně, pokud jste požádali a byla vám vydána statická IP adresa z vašeho internetu, musí být v routeru také nastaveno statické nastavení IP (včetně masky sítě a adresy brány) poskytnuté poskytovatelem.
-
Aktualizujte adresu MAC routeru. Někteří poskytovatelé internetu ověřují své zákazníky pomocí adresy MAC. Pokud jste k připojení k internetu dříve používali starší síťový směrovač nebo jiné zařízení brány, může váš poskytovatel sledovat tuto adresu MAC a zabránit vám v připojení online s novým směrovačem. Pokud má vaše internetová služba toto omezení, můžete (prostřednictvím konzoly správce) aktualizujte adresu MAC směrovače o adresu MAC zařízení, které jste používali dříve, abyste nemuseli čekat, až poskytovatel aktualizuje své záznamy.
-
Zvažte změnu názvu sítě (jinak známé jako SSID). Směrovače pocházejí od výrobce se zvoleným výchozím názvem, ale místo toho má výhody použití jiného názvu. Můžete také změnit název Wi-Fi na síťovém routeru.
-
Ověřte připojení k místní síti. Ověřte, že připojení k místní síti mezi počítačem a routerem funguje. Chcete-li to provést, zkontrolujte, zda počítač obdržel od směrovače platné informace o adrese IP.
-
Ověřte, zda se váš počítač může správně připojit k internetu. Otevřete webový prohlížeč a navštivte několik internetových stránek.
-
Připojte k routeru další počítače. Při připojování z bezdrátového zařízení se ujistěte, že zvolený název sítě – nazývaný také identifikátor sady služeb (SSID) – odpovídá názvu routeru.
-
Nakonfigurujte funkce zabezpečení sítě. Podle potřeby nakonfigurujte další funkce zabezpečení sítě, abyste chránili své systémy před hackery. Tyto tipy pro zabezpečení domácí sítě Wi-Fi obsahují kontrolní seznam, který je třeba dodržet.
-
Konečně, umístěte router na optimálním místě.