Skip to content

Jak obnovit smazané soubory z koše

16 de Srpen de 2021
how to restore deleted files from the recycle bin 2624515 4c2bd16de37a483388ce0fdd4845b7d8

Existuje velmi důležitý důvod, proč Microsoft tento nástroj nazval Odpadkový koš a ne ten Shredder— Dokud jste jej nevyprázdnili, je snadné obnovit soubory z koše v systému Windows. Všichni jsme omylem smazali soubory nebo jsme si jednoduše rozmysleli nezbytnost konkrétního souboru nebo složky, takže na sebe nebuďte příliš tvrdí, pokud nyní hádáte tu poslední akci mazání. Tyto kroky by měly platit pro všechny operační systémy Windows, které používají Koš, včetně Windows 10, Windows 8, Windows 7, Windows Vista, Windows XP a dalších.

Jak obnovit smazané soubory z koše

0:52

Potřebný čas: Obnovení odstraněných souborů by mělo trvat jen několik minut, ale záleží hlavně na tom, jak rychle najdete soubory, které chcete obnovit, a na tom, jak jsou velké. Chcete -li obnovit smazané soubory z koše zpět do původního umístění ve vašem počítači, postupujte takto:

 1. Otevřete Koš poklepáním nebo poklepáním na její ikonu na ploše.

  Nemůžete to najít? Nápovědu najdete v dolní části stránky.

 2. Vyhledejte a vyberte libovolné soubory a/nebo složky, které potřebujete obnovit. Chcete -li vybrat více než jeden soubor nebo složku, podržte Ctrl při výběru. Chcete -li vybrat rozsah položek, použijte Posun.

  Snímek obrazovky pracovní plochy Windows 10 s otevřeným oknem Koš v zobrazení Podrobnosti

  Odpadkový koš nezobrazuje soubory obsažené ve všech odstraněných složkách, které byste mohli vidět. Mějte to na paměti, pokud nemůžete najít soubor, o kterém víte, že jste jej odstranili – může být ve formátu složku místo toho jste smazali. Obnovením složky se samozřejmě obnoví všechny soubory, které obsahovala. Chcete -li zjistit, které soubory jsou ve smazané složce, než ji obnovíte, podívejte se na kroky příkazového řádku níže. Neexistuje způsob poskytovaný systémem Windows pro obnovu souborů, které byly odstraněny vyprázdněním koše. Pokud jste skutečně odstranili soubor v systému Windows, může vám pomoci program pro obnovu souborů obnovit to. Podívejte se na Jak obnovit smazané soubory, kde najdete návod od začátku do konce, jak tento problém vyřešit.

 3. Všimněte si Původní umístění ze souborů, které obnovujete, abyste věděli, kde skončí.

  WIndows 10 Recyklujte snímek obrazovky se zvýrazněním Původní umístění v zobrazení Podrobnosti

  Toto místo uvidíte pouze v případě, že koš prohlížíte v zobrazení „podrobností“ (toto zobrazení můžete přepínat z Pohled Jídelní lístek).

 4. Klepněte pravým tlačítkem nebo klepněte a podržte výběr a vyberte Obnovit.

  Okno Koš v systému Windows 10 zobrazující možnost Obnovit z kontextové nabídky pravým tlačítkem myši

  Dalším způsobem, jak obnovit výběr, je přetáhnout jej z Odpadkový koš okno a do složky podle vašeho výběru. Díky tomu bude soubor obnoven, ať si vyberete kdekoli. Pokud použijete možnost Obnovit (a nevytáhnete je), všechny soubory budou obnoveny do jejich příslušných umístění. Jinými slovy, můžete obnovit všechny soubory najednou, ale to neznamená, že půjdou do stejné složky, pokud samozřejmě nebyly ze stejné složky odstraněny.

 5. Počkejte, než koš obnoví odstraněné soubory. Čas, který to zabere, závisí převážně na tom, kolik souborů obnovujete a jak velké jsou všechny dohromady, ale zde hraje roli také rychlost vašeho počítače.

 6. Zkontrolujte, zda jsou soubory a složky, které jste obnovili, v umístěních, která vám byla zobrazena v kroku 3, nebo zda se nacházejí kdekoli, kam jste je v kroku 4 přetáhli.

 7. Nyní můžete odejít Odpadkový koš pokud jste dokončili obnovu.

Jak obnovit konkrétní soubor z odstraněné složky

Většina lidí pravděpodobně obnovuje složku, aniž by věděla, které soubory v ní jsou, ale pokud vás zajímá, co se chystáte obnovit, nebo chcete z odstraněné složky obnovit pouze jeden nebo dva vybrané soubory, můžete to udělat s příkazovým řádkem.

 1. Otevřete příkazový řádek. Jedním z rychlých způsobů, jak to udělat, je spustit dialogové okno Spustit pomocí VYHRAJ+R a pak vstoupit cmd.

 2. Zadejte následující text a stiskněte Vstupte: cd

  type = „code“> Text nalevo od oblasti pro psaní by se nyní měl přečíst C: >.

 3. Zadejte následující řetězec a stiskněte Vstupte: cd $ Recycle.Bin

  zadejte = „kód“>

  Snímek obrazovky příkazového řádku se zvýrazněním příkazů cd/ a cd $ Recycle.Bin

  Pokud se zobrazí chyba, zkuste jiný příkaz jako: cd Recycled

  zadejte = „kód“> nebo cd Recycler

  type = „code“> Přesný příkaz se bohužel v různých verzích Windows liší.

 4. Zadejte následující další a poté Vstupte: dir /s

  type = „code“> Všechny odstraněné soubory jsou uvedeny v okně příkazového řádku. Pokud jsou v koši nějaké složky, zobrazí se také tyto soubory (a původní názvy souborů).

 5. Vyhledejte název složky. V příkazovém řádku není název složky stejný jako v koši. Složky obsahují „Chcete -li vyhledat správnou složku, procházejte příkazovým řádkem, dokud se ve složce, kterou chcete obnovit, zobrazí seznam podezřelých souborů. Název složky uvidíte v horní části této sekce vedle jejího adresáře“ z“ čára.

 6. Typ CD, udělejte mezeru a poté stiskněte Tab znovu a znovu procházejte všechny složky v koši. Jde zde o to najít ten, který uvádí adresář, který jste identifikovali v kroku 5. V našem příkladu (viz snímek obrazovky níže) adresář končí na „1002“ (úplně horní část), takže budeme bít dál Tab dokud to nenajdeme.

  Snímek obrazovky příkazového řádku zvýrazňující název Windows 10 složky, která má být obnovena

  Co zde děláte, je najít konkrétní složku, která obsahuje skutečnou složku, ke které chcete získat přístup. Jinými slovy, odstraněná složka, kterou odteď uvidíte o několik kroků, je ve skutečnosti podsložkou v Koši, ve složce Koš si toho prostě nevšimnete.

 7. lis Vstupte.

 8. Typ CD, vytvořte mezeru a poté použijte Tab klíč znovu, dokud nenajdete složku, která obsahuje odstraněné soubory, které chcete identifikovat. Na ukázkovém obrázku se nazývá naše složka $ R0035T3.

  Screenshot Windows 10 Command Prompt ukazující název souboru složky, která má být obnovena

 9. lis Vstupte. Nyní jste uvnitř složky, která obsahuje odstraněné soubory, na které se chcete podívat.

 10. Typ dir a stiskněte Vstupte. To odhalí odstraněné soubory uvnitř odstraněné složky.

 11. Pomocí příkazu kopírování zkopírujte odstraněný soubor z odstraněné složky do složky podle vašeho výběru. V našem příkladu bychom to zadali, protože chceme tento soubor BMP zkopírovat do složky Desktop: zkopírovat „Nový bitmapový obrázek – kopírovat (2) .bmp C: Users roblef Desktop

  zadejte = „kód“>

 12. lis Vstupte. Příkaz byl úspěšně dokončen, pokud vidíte „<#> zkopírovány soubory“zpráva.

  Snímek obrazovky příkazového řádku systému Windows zobrazující příkaz ke kopírování a výsledek souboru

 13. Chcete -li obnovit další soubory ze stejné složky, opakujte krok 11 a krok 12.

Jak zobrazit nebo „odkrýt“ program/ikonu koše

Koš není mít sedět po celou dobu na ploše Windows. I když je to určitě integrovaná součást operačního systému, a proto jej nelze odinstalovat, lze jej skrýt. Vy, nebo možná váš počítačový výrobce, jste to možná udělali jako způsob, jak udržet pracovní plochu o něco čistší. Je naprosto v pořádku, že je mimo provoz, ale samozřejmě ztěžuje použití. Zde je návod, jak znovu zobrazit Koš, pokud byl skryt: Pokud vidíte Ne ikony na ploše, musíte povolit všechny ikony na ploše. Udělejte to tak, že kliknete pravým tlačítkem na plochu a přejdete na Pohled > Zobrazit ikony na ploše.

Windows 10

Otevřeno Nastavení ikon na ploše přes Nastavení > Personalizace > Témata a pak Nastavení ikon na ploše (umístěný pod Související nastavení). Šek Odpadkový koš a pak vyberte OK.

Snímek obrazovky s oknem Nastavení ikon na ploše v systému Windows 10 se zaškrtávacím políčkem Koš a tlačítkem OK

Najděte nastavení ve Windows 10 kliknutím pravým tlačítkem nebo klepnutím a podržením tlačítka Start.

Windows 8

Otevřete Ovládací panely a vyhledejte zobrazit nebo skrýt běžné ikony na ploše. Vyberte tento odkaz z výsledků a zkontrolujte Odpadkový koša poté vyberte OK.

Windows 7 a Vista

Klepněte pravým tlačítkem kdekoli na ploše a vyberte Přizpůsobit. Vybrat Změňte ikony na ploše nalevo. Šek Odpadkový koš a pak vyberte OK.

Windows XP

V systému Windows XP není vestavěná schopnost skrýt koš, ale je to možné pomocí programu s názvem Tweak UI. Pokud používáte Windows XP, ale nevidíte Koš, je to pravděpodobně proto, že tento program byl použit ke skrytí, což můžete také použít k „odkrytí“. Pokud dáváte přednost tomu, aby se koš nedostal na plochu, je další přístup k němu pomocí vyhledávání odpadkový koš přes Cortanu (Windows 10) nebo vyhledávací lištu (většina ostatních verzí Windows) a poté otevření programu, když se objeví v seznamu výsledků. Recyklaci můžete také spustit spuštěním start shell: RecycleBinFolder z příkazového řádku, nebo shell: RecycleBinFolder z dialogového okna Spustit, ale tyto metody jsou pravděpodobně užitečné pouze ve vzácných případech. V některých verzích systému Windows desk.cpl, 5 funguje také.

Animovaná ilustrace kurzoru vytahujícího soubory z koše

Jak zastavit Windows z okamžitého mazání souborů

Pokud zjistíte, že obnovujete smazané soubory z koše častěji, než byste pravděpodobně měli, existuje šance, že je váš počítač nastaven na ne při mazání souborů vás vyzve k potvrzení. Pokud například odstraníte soubor v systému Windows 10 a ten okamžitě přejde do koše, aniž by se vás zeptal, zda jej opravdu chcete odstranit, možná byste to chtěli změnit, abyste dostali šanci říci Ne pokud omylem odstraníte soubor nebo složku. Chcete-li to provést, klepněte pravým tlačítkem nebo klepněte a podržte ikonu koše a vyberte Vlastnosti. Pokud existuje možnost, která se nazývá Zobrazit dialog pro potvrzení odstranění, ujistěte se, že má zaškrtávací políčko, takže budete dotázáni, zda jste si jisti, že chcete odstranit všechny soubory a složky, které odstraníte.

Snímek obrazovky zobrazující možnost zobrazit zprávy s potvrzením odstranění pro koš Windows 10

Možnost zobrazit dialog pro potvrzení odstranění (Windows 10).
Pokud systém Windows okamžitě odstraňuje soubory, i když je povolen potvrzovací dialog, zkontrolujte druhé nastavení těsně nad ním. Když povolíte Nepřesouvejte soubory do koše možnost, soubory zcela obejdou Koš. To znamená, že jej nikdy nemusíte vyprázdnit, abyste uvolnili místo na disku, ale také to znamená, že nemůžete něco obnovit z koše, pokud byste si to rozmysleli. Můžete také vzít na vědomí Vlastní velikost nastavení, aby se ujistil, že není příliš malý. Pokud je, pak Windows „trvale“ odstraní soubory, pokud v koši není místo.