Skip to content

Jak odebrat strukturu podpory vytištěnou 3D

7 de Září de 2021
Removing Support 569fbe123df78cafda9e120b f5965d604204464aa58ac16e1f230121

Nakloňte se dostatečně daleko a spadnete. Je to zjevný fyzikální zákon, ale když začnete pracovat s 3D tiskárnou, možná na to nebudete myslet. Když se pokusíte vytisknout něco s převisem nebo vyčnívající částí, řekněme nataženou paží nebo okrajem velkého klobouku, nebo třeba jako mostní vzdálenost mezi dvěma body, znovu objevíte fyzikální zákony a gravitaci. 3D tisk často vyžaduje podporu. Jakýkoli předmět, který má převis nebo cokoli jiného než základní tvar – myšlenkový válec, blok nebo něco plochého – potřebuje podpůrný prvek, aby se nepřevrhl, neklesl nebo neroztékal.

Přidání podpory pro 3D tisk

Podpora může být přidána ručně v programu CAD, když je model navržen, ve fázi opravy specializovaným softwarem nebo ve fázi tisku pomocí softwaru pro krájení. Profesionálové 3D často zmiňují placený program Simplify3D jako efektivní možnost přidávání podpor. Freeware programy, jako jsou Meshmixer a Netfabb, jsou dobrou možností pro rozpočet.

Jak odebrat podporu při 3D tisku

Většina fandů 3D tisku odstraňuje podpůrný materiál jedním ze způsobů zde popsaných. Na obrázku doprovázejícím tento článek jsou dva objekty (oba s Voronoiho diagramem nebo vzorem) a dvě červené šipky ukazující na nejzjevnější podpůrné struktury. V takovém případě lze většinu podpůrného materiálu odlomit prsty. Poté pomocí kleští na špičce jehly nebo tmelového nože s nabroušenou hranou odstraňte zbytek podpěry. Tento proces vyžaduje pouze čas a pevnou ruku. Nejlepší způsob, jak snadno odstranit podpěru, je použít 3D tiskárnu vybavenou duálním extruderem, protože do primárního extruderu můžete vložit standardní materiál PLA nebo ABS a do druhého podpůrný materiál s nižší hustotou. Tento podpůrný materiál je obvykle rozpustný v chemické vodní lázni. 3D tiskárna Stratasys Mojo nabízí tento přístup, který je sladký, ale ne v rámci rozpočtu běžného spotřebitele. Pokud navrhujete svůj vlastní objekt nebo nakupujete hotový výrobek prostřednictvím kanceláře 3D tisku, můžete si vybrat úroveň povrchové úpravy, kterou upřednostňujete, nebo se rozhodnout, že veškeré dokončovací práce za vás provede někdo jiný.

Tipy pro odstranění podpory 3D

Při experimentování s nejlepšími metodami odstraňování podpěr z vašich 3D vytištěných modelů mějte na paměti tyto tipy:

  • Pokud používáte nůž nebo škrabku, zahřejte model nebo čepel, aby bylo krájení snazší. Malá butanová pochodeň může pomoci, ale buďte s ní opatrní kvůli svému modelu.
  • Brusný papír dělá zázraky. Mokré broušení brusným papírem s vysokou zrnitostí-220 až 1200-oba odstraní nosnou konstrukci a vyleští model.
  • S materiálem PLA můžete získat značky napětí tam, kde materiál podpory vychází z modelu. Pokud se vám to stane, použijte lak na nehty na opravu škrábanců a značek.
  • Pokud se chystáte provozovat svoji 3D tiskárnu jako zubař, pořiďte si malý vrtací nástroj s názvem Dremel. Tyto ruční brusky se dodávají s řadou nástavců a nástavců, které usnadňují vyjmutí podpůrného materiálu. Pokud nemáte stabilní ruce, buďte velmi opatrní při broušení svých snadno zničitelných plastových výtvorů.