Skip to content

Jak opravit chybějící chyby NTLDR

16 de Září de 2021
ntldr missing error windows 5af0744d8e1b6e0039e76a88

Existuje několik možných příčin chyb NTLDR, včetně nejběžnějšího problému „chybí NTLDR“. Nejčastějším důvodem je, když se váš počítač pokouší spustit z pevného disku nebo flash disku, ze kterého není správně nakonfigurováno spuštění. Jinými slovy, pokouší se spustit z nespustitelný zdroj. To platí také pro média na optické jednotce nebo disketové jednotce, ze které se pokoušíte spustit. Mezi další možné příčiny patří poškozené a nesprávně nakonfigurované soubory, problémy s upgradem pevného disku a operačního systému, poškozené sektory pevného disku, zastaralý systém BIOS a poškozené nebo uvolněné kabely IDE.

Chyby NTLDR

Existuje několik různých způsobů, kterými se chyba může projevit, přičemž nejčastější je první položka níže:

 • NTLDR chybí
 • Restartujte stisknutím libovolné klávesy
 • NTLDR chybí
 • Restartujte stisknutím Ctrl Alt Del
 • Boot: Nelze najít NTLDR
 • Vložte prosím další disk

Chybová zpráva se zobrazí velmi krátce po prvním spuštění počítače, bezprostředně po dokončení testu POST (Power On Self Test), kdy se systém Windows XP začal načítat pouze zpočátku. Tento problém se týká operačního systému Windows XP, včetně Windows XP Professional a Windows XP Home Edition. Windows 10, Windows 8, Windows 7 a Windows Vista používají BOOTMGR, nikoli NTLDR. Pokud se vám v některém z těchto operačních systémů zobrazí chyba „NTLDR chybí“, zvláště na začátku procesu instalace, zkuste proces čisté instalace spustit znovu od začátku.

Jak opravit chyby „chybí NTLDR“

 1. Restartujte váš počítač. Chyba může být náhoda.

 2. Zkontrolujte, zda vaše disketová a optická jednotka (CD/DVD/BD) neobsahuje média, a odpojte všechny externí jednotky. Pokud se váš počítač pokouší spustit z diskety, které nelze spustit, z disku CD/DVD/BD, externího pevného disku nebo jednotky flash, často se zobrazí chyba „NTLDR chybí“. Pokud zjistíte, že to je příčina vašeho problému a že se toho hodně děje, můžete zvážit změnu pořadí zavádění v systému BIOS, aby byl nejprve uveden pevný disk s nainstalovaným systémem Windows.

 3. Zkontrolujte nastavení pevného disku a další jednotky v systému BIOS a ujistěte se, že jsou správné. Konfigurace systému BIOS říká počítači, jak používat jednotku, takže nesprávné nastavení může způsobit problémy, včetně těchto chyb. Obvykle existuje Auto nastavení pro konfigurace pevného disku a optické jednotky v systému BIOS, což je obvykle bezpečná sázka, pokud si nejste jisti, co dělat.

 4. Obnovte soubory NTLDR a ntdetect.com z disku CD systému Windows XP. Obnova těchto dvou důležitých systémových souborů z původního disku CD se systémem Windows XP může být užitečná.

 5. Opravte nebo nahraďte soubor boot.ini. To zabrání chybě NTLDR, pokud je příčinou problému soubor boot.ini, který není správně nakonfigurován pro instalaci systému Windows XP.

 6. Zapište nový zaváděcí sektor oddílu do systémového oddílu Windows XP. Pokud se zaváděcí sektor oddílu poškodil nebo není správně nakonfigurován, může se zobrazit chyba.

 7. Opravte hlavní spouštěcí záznam systému Windows XP. Pokud je hlavní spouštěcí záznam poškozen, mohou se také objevit chybové zprávy NTLDR.

 8. Znovu usaďte všechny interní datové a napájecí kabely. Chybové zprávy mohou být způsobeny uvolněnými nebo nefunkčními kabely IDE. Pokud máte podezření, že je vadný, zkuste vyměnit kabel IDE.

 9. Aktualizujte BIOS základní desky. Příležitostně může chybu způsobit zastaralá verze systému BIOS.

 10. Proveďte opravu instalace systému Windows XP. Tento typ instalace by měl nahradit všechny chybějící nebo poškozené soubory. Pokud to problém nevyřeší, pokračujte v řešení potíží.

 11. Proveďte čistou instalaci systému Windows XP. Tento typ instalace zcela odebere systém Windows XP z vašeho počítače a znovu jej nainstaluje od začátku. I když to téměř jistě vyřeší všechny chyby NTLDR, je to časově náročný proces, protože všechna vaše data musí být zálohována a později obnovena. Pokud nemůžete získat přístup k souborům, které chcete zálohovat, pochopte, že pokud budete pokračovat v čisté instalaci systému Windows XP, přijdete o všechny.

 12. Vyměňte pevný disk a proveďte novou instalaci systému Windows XP. Pokud vše ostatní selhalo, včetně čisté instalace z posledního kroku, pravděpodobně se potýkáte s hardwarovým problémem vašeho pevného disku.

Potřebujete další pomoc?

Pokud nemáte zájem tento problém vyřešit sami, přečtěte si článek Jak mohu opravit počítač? získáte úplný seznam možností podpory a pomoc se vším, jako je zjišťování nákladů na opravu, odstraňování souborů, výběr opravárenské služby a mnoho dalšího.