Skip to content

Jak opravit chybu „Vaše připojení není bezpečné“

7 de Červenec de 2021
Firefox Insecure connection on CACert 5e485d89abc5433bb28cee215df06feb

Pokud jste někdy navštívili web a zobrazila se alarmující zpráva s textem „Tento web není zabezpečený“ nebo „Vaše připojení není zabezpečené“, existuje několik jednoduchých metod pro diagnostiku problému, měření úrovně rizika a zmírnění potenciální bezpečnostní rizika. Uživatelé se setkávají s chybovými zprávami s upozorněním na připojení, která nejsou zabezpečená ve všech prohlížečích, včetně Chrome, Firefox, Safari a dalších.

Co znamená „připojení není bezpečné“?

Prohlížeče vrátí chybu „připojení není zabezpečeno“, když nemohou ověřit certifikát SSL webu. SSL je bezpečná metoda šifrování, která udržuje přenášené údaje soukromé a bezpečné. Pokud prohlížeč zjistí problém s certifikátem SSL webu, nenačte jej, protože by mohl být nebezpečný. I když to vše může znít velmi alarmující, je pravděpodobné, že se nic neděje.

Co způsobuje tuto chybu?

Mnoho věcí může způsobit, že tyto chyby budou varovat před nezabezpečeným připojením, z nichž některé jsou problémy na konci webu. Web mohl mít certifikát SSL, jehož platnost vypršela, žádný certifikát SSL nebo ten, který nebyl správně nastaven. Nastavení certifikátů SSL je obtížné, zvláště pokud správci webu zakoupili certifikát vyšší třídy a ne každý jej vždy dostane správně. Je také možné, že důvěryhodná organizace certifikát nevydala. Chcete-li zjistit, zda platnost certifikátu SSL webu vypršela, vyberte Není bezpečné v horní části chybového okna a poté vyberte Osvědčení. Zkontrolovat Vyprší dne datum a zjistěte, zda platnost certifikátu vypršela. Pokud ano, nemůžete problém vyřešit, ale můžete o tom informovat vlastníka webu e-mailem.

Řešení potíží s nezabezpečenými chybami připojení

Pokud je problém na konci webové stránky, nemůžete nic dělat. Pokud však problém pochází z vašeho počítače nebo zařízení, můžete vyzkoušet několik snadných oprav.

Znovu načtěte stránku

Toto je rychlá a snadná možnost řešení potíží. Zavřete a znovu otevřete prohlížeč a zkuste stránku načíst znovu. Ve vašem prohlížeči možná něco nefunguje, nebo vlastník webu mohl znovu vydat svůj certifikát SSL.

Aktualizujte svůj prohlížeč

Zastaralé prohlížeče mohou mít bezpečnostní mezery, které aktualizace opraví. Na hlavní webové stránce prohlížeče zkontrolujte, zda používáte nejnovější verzi prohlížeče. Stáhněte si všechny dostupné aktualizace.

Vymažte mezipaměť prohlížeče a soubory cookie

Vymazání mezipaměti prohlížeče a souborů cookie je další rychlá a snadná metoda řešení problémů, která může problém vyřešit.

Použijte kontrolu certifikátu SSL

Kontroloři certifikátů SSL třetích stran, například Test serveru SSL, vám řeknou vše o označeném webu, od jeho adresy IP přes vydavatele certifikátu až po vypršení platnosti jeho certifikátu. To, co najdete, vám řekne, zda je problém se stránkami jednoduchý nebo složitější.

Používejte HTTPS všude

Pokud výše uvedená kontrola odhalí pouze malou chybu pro web, o kterém víte, že má obvykle platný certifikát, proveďte některá rychlá opatření, než budete pokračovat obvyklým způsobem. U stolních počítačů se systémem Firefox, Chrome nebo Opera si nainstalujte rozšíření HTTPS Everywhere a zkontrolujte, zda jsou všechna vaše připojení šifrována. Tímto způsobem, i když certifikát neodpovídá přesně, měli byste mít stále šifrované připojení.

Zkontrolujte svůj antivirový software

Jak se antivirový software vyvíjí, přidává nové funkce na ochranu před nejnovějšími hrozbami. Jednou z takových funkcí je brána firewall, která blokuje weby nezabezpečené protokolem SSL. I když je to obvykle dobré, může to někdy být v konfliktu s nastavením sítě a omylem blokovat některé certifikáty SSL a připojení. Chcete-li zjistit, zda se jedná o problém, zkuste dočasně deaktivovat funkci antivirového softwaru pro skenování SSL.

Zkontrolujte datum a čas svého počítače

Nesprávně nastavené datum a čas ve vašem zařízení může zabránit vašemu prohlížeči ověřit certifikát SSL navštíveného webu. Je to proto, že když prohlížeč zkontroluje datum vypršení platnosti certifikátu SSL, porovná jej s časem na hodinách vašeho počítače. Podívejte se na datum a čas svého počítače a ujistěte se, že je přesné. Zkontrolujte, zda jste správně zadali adresu URL webu. Jakýkoli malý překlep by mohl vést k pokusu o načtení nesprávného webu, což by mohlo vést k chybě „připojení není zabezpečeno“.

Měli byste chybu ignorovat?

Pokud se cítíte přesvědčeni, že chyba je na části webu, a že je web známý a důvěryhodný, a pokud web neobsahuje žádnou funkci, při které by citlivé osobní údaje procházely sem a tam, můžete tuto chybu ignorovat a postupujte jako obvykle. Pokud jste ale prošli všemi těmito kroky pro řešení potíží a stále se vyskytla chyba, uvědomte si, že web může mít vážný bezpečnostní problém, a měli byste být velmi opatrní. Pokud web není ten, který jste mít navštívit, nechoďte tam na chvíli. Správci možná potřebují čas na vyřešení vážných problémů.