Skip to content

Jak opravit počítač, který vydává vysoký zvuk

31 de Červenec de 2021
computer cpu electronics 5afad915a18d9e003c301d2f

Nové i staré počítače mohou zažít to, čemu se říká „kvílení cívek“, což je vysoký zvuk, který vychází z počítače. Je snadné dojít k závěru, že hluk je známkou velkého selhání počítače nebo že je něco rozbité, uvolněné nebo se chystá explodovat. Naštěstí je kňučení cívky normální chování. Když z počítače uslyšíte vysoký zvuk, není důvod předpokládat, že je váš počítač toastový, že váš pevný disk brzy zemře, nebo něco podobného. Ve skutečnosti tento vysoký hluk ve skutečnosti není nic jiného než nepříjemnost. Pokud ten hluk sneseš, tak ne potřeba udělat cokoli, aby se to napravilo. Existují však některé věci, které můžete udělat, abyste omezili nebo odstranili kvílení cívek, pokud je toho na vás příliš.

Co je Coil Whine?

Kvílení cívek je vysoký zvuk, který některá zařízení uvnitř skříně počítače mohou za určitých situací vytvářet. Toto syčení nebo kvílení připomíná tupý, vroucí zvuk konvice, jen obvykle mnohem tišší. Tyto cívky ve vašem počítači procházejí elektrickým proudem, který obvykle kolísá, k čemuž tam cívka je: pokusit se stabilizovat proud tak, aby poskytoval pravidelnější proud. Když se elektrický proud zvýší do určitého bodu, magnetické pole kolem cívky může způsobit jeho vibraci, která vydává kňučivý zvuk.

Cívky v počítači.
Tento vysoký kvílivý hluk neslyší vždy všichni stejným způsobem, protože frekvence se liší a ne každý slyší stejné frekvence. Ve skutečnosti většina komponent v počítači vydává zvuk, ale pro většinu je obvykle příliš tichý. Nejen, že je hlasitost kňučení závislá na tom, kdo to slyší, ale také na tom, kolik elektřiny se pohybuje kabeláží a samozřejmě na vzdálenosti počítače od vašich uší!

Co způsobuje vysoký zvuk?

Kvílet na cívce může téměř každé zařízení, ale je běžné, že grafické karty vytvářejí vysoký zvuk, protože se často používají pro úkoly s vysokou intenzitou-jako jsou videohry, úpravy grafiky a přehrávání videa-a obvykle se používají pro tyto karty. úkoly na hodiny v kuse. Jedním ze způsobů, jak ověřit, co hluk produkuje, abyste mohli lépe určit, jak jej opravit, je věnovat mu velkou pozornost když hluk se stane. Pokud je při hraní videoher hluk mnohem hlasitější než obvykle, můžete vinit svou grafickou kartu (stejně to pravděpodobně způsobuje vysoký zvuk). Dalším způsobem je použít srovnávací nástroj k testování konkrétního hardwaru a poté znovu poslouchat, kdy je hluk skutečně produkován. Pokud máte potíže, možná budete muset držet slámku u ucha vedle různých komponent v počítači, abyste izolovali zvuk. Jen buďte opatrní, když to děláte! Dávejte si však pozor, abyste nezaměňovali jiné zvuky-jako praskání, chrastítka nebo klikání-za zvuky s vysokým tónem a předpokládejte, že jde o kvílení cívky a odejděte, aniž byste to řešili. Například kvílivý zvuk se může zpočátku zdát jako kvílení cívky, ale ve skutečnosti to může být hluk z pevného disku směřující na vadný pevný disk a jiný zvuk může být přesněji známkou rychle se přehřívajícího napájecího zdroje. I když hluk není kvílením cívky, neznamená to, že cokoli způsobuje problém. Pokud například váš počítač vydává hluk pokaždé, když provádíte něco jako vypalování filmu na disk nebo kopírování hudby z disku CD, je to jen optická jednotka – je normální slyšet otáčení disku. Jinými slovy, je důležité poslouchat výrazné syčení, které s největší pravděpodobností znamená, že problém je v vibrační cívce, v takovém případě ji lze nazvat kvílení cívky a můžete to tak řešit. Když je počítač vypnutý, můžete dokonce zaznamenat vysoký hluk! To je s největší pravděpodobností problém s napájecím zdrojem. V této situaci můžete zkusit vyměnit napájecí kabel za ten, který obsahuje feritový korálek.

Jak opravit kvílení cívky

Některá řešení „opravy cívky“ online vám řeknou, že nemůžete nic udělat, abyste opravili vysoký hluk vycházející z vašeho počítače, ale to prostě není pravda. Dočtete se také, že kvílení cívek je příznakem rozbitého počítače, a přestože je pravda, že by to mohlo znamenat, že součásti vytvářející hluk jsou levné nebo nejsou navrženy tak, aby chránily zvuk nebo vibrace, není to známka toho, že něco nefunguje. Existuje několik věcí, které můžete zkusit omezit účinky kvílení cívek, od řešení kabeláže přímo po nákup nebo stavbu počítače vyrobeného speciálně pro pohlcování hluku, ale to jsou ta drastičtější řešení. Projděte si tento seznam shora dolů; je to organizováno podle toho, jak snadné je každý úkol dokončit:

  1. Přesuňte počítač dále od sebe! Vím, že to ve skutečnosti nezní jako dobré řešení upevnění coil whine, ale rozhodně může snížit všechny ty zvuky vycházející z vašeho počítače a je to zdaleka nejjednodušší metoda, kterou můžete vyzkoušet. To bude zjevně prospěšné pouze pro lidi, kteří mají počítač na stole, pořád vedle sebe. Pokud jste to vy, odpojte vše a znovu zapojte monitor (y), klávesnici, myš atd., Aby se mohly přesunout přes zadní část stolu, a posaďte počítač na zem, abyste vše znovu připojili. Pokud váš počítač nemá žádné nohy a sedí přímo na tom, na co jste jej položili, je nejlepší se vyhnout tomu, aby seděl přímo na podlaze, zvláště pokud máte koberec. Položte ho na kus dřeva nebo na nižší polici na stole, pokud ji máte.

  2. Vyfoukněte počítač. Otevřete skříň a použijte konzervovaný vzduch k odstranění prachu a jiných nečistot z jakýchkoli ventilátorů a dalšího vybavení. Když tyto součásti, zejména ventilátory, nasbírají dostatek prachu, který zpomaluje jejich práci, může je to přinutit běžet rychleji, aby to vynahradily, což bude vyžadovat více energie, a tím vydávat více hluku jako kvílení cívek. Ve skutečnosti existuje mnoho způsobů, jak udržet počítač v pohodě. Čím více metod použijete, tím menší je pravděpodobnost, že se součásti vašeho počítače přehřejí a budou pracovat tvrději. To by se mělo převést na méně hlučný počítač.

  3. Znovu vložte do počítače vše, co můžete, a zkontrolujte, zda je vše zajištěno šrouby nebo jakýmkoli jiným utahovacím mechanismem. Když přemisťujete datové a napájecí kabely, nezapomeňte je svázat způsobem, který zmenší celkový prostor, který zabírají v pouzdře. To zajistí, že fanoušci budou mít dostatek prostoru pro přesun horkého vzduchu a prachu z počítače a zabrání hardwaru pracovat tvrději, než by měl. Pokud opětovné usazení opraví hluk, je možné, že to nebylo kvílení cívky, ale místo toho jen vibrace ze zařízení, které rachotí o vlastní rámeček nebo slot na základní desce nebo skříni. Něco, co byste mohli zvážit, pokud je ještě nemáte, jsou gumové průchodky. Mohou pomoci snížit hluk, pokud jsou nainstalovány na pevný disk nebo zařízení, která se často pohybují, například optická jednotka.

  4. Omezte, jak tvrdě může váš počítač fungovat. To může zahrnovat snížení maximálního počtu snímků za sekundu, které váš GPU smí zpracovat, nebo snížení rychlosti vašich fanoušků. Pokud GPU vykresluje příliš mnoho snímků příliš rychle, způsobí to, že váš GPU bude pracovat více, než potřebujete, což může být příčinou kvílení cívky. Podobně můžete slyšet zvuky od svého fanouška, pokud jsou přepracovaní. Některé videohry a softwarové programy mají vestavěné nastavení, ve kterém můžete změnit nastavení maximální snímkové frekvence. Dalším způsobem je nainstalovat MSI Afterburner a změnit nastavení „Limit snímkové frekvence“ v souboru Statistický server RivaTuner nástroj nebo možnost „Rychlost ventilátoru“. SpeedFan je dalším řešením pro snížení rychlosti ventilátoru. Pokud je váš počítač již obtížně chladný, nesnižujte rychlost žádného z ventilátorů. Ventilátory jsou opravdu důležité pro zabránění přístupu horkého vzduchu, takže rychlost ventilátoru měňte pouze v případě, že se váš počítač nepřehřívá, a pouze v případě, že jste ventilátory v určitém okamžiku zrychlili, a proto vydávají zvuky.

  5. Pouzdro počítače zajistěte jako zvukotěsné. Pokud je skříň vyrobena převážně z kovu, bez měkké, zvuk pohlcující izolace na skříni nebo kolem počítačového hardwaru, je mnohem snazší slyšet vše, co se v ní děje. Přidejte trochu pěny nebo silného textilního materiálu na dveře skříně nebo na část pouzdra, která je přímo proti vám, nebo na část stolu, která sedí mezi vámi a počítačem. Některé můžete získat na Amazonu nebo na místech, jako je Parts Express. Je mnohem jednodušší přidat do počítače zvukově ochrannou pěnu, než přesunout celý počítač do nového zvukotěsného pouzdra. S tímto pouzdrem Deep Silence od Nanoxia můžete vidět příklad zvukotěsné počítačové skříně. Všimněte si izolace na dveřích skříně.

  6. Izolační lak, nazývaný také cívkový lak, na konkrétních cívkách, u kterých máte podezření, že způsobují vysoký zvuk. Jakmile kapalina zaschne, vytvoří kolem cívek silnou ochrannou bariéru, která by měla pomoci omezit nebo dokonce úplně zastavit kvílení cívky. Pokud chcete, můžete také použít silikon nebo horké lepidlo. Zdá se, že tato technika je populární pro fixaci kvílení cívek, ale zjevně to není nejjednodušší metoda, a proto je v tomto seznamu tak daleko. Nejprve musíte vědět, co konkrétně způsobuje vysoký hluk, než vám lak udělá dobře.

  7. Vyměňte část, která vydává vysoký zvuk. Pokud je stále v záruce, vy mohl mít možnost získat bezplatnou výměnu kvůli nadměrnému hluku, ale většina výrobců nepokryje výměnu, pokud je problémem pouze vysoký zvuk. Realita zde je, že náhrada bude pravděpodobně také trpět kvílením cívek. Když kupujete nový počítačový díl k opravě kvílení cívky, zkuste se podívat na místa, která mají dobrou politiku vrácení, takže pokud vás po spuštění benchmarku na hardwaru příliš znepokojuje nebo se příliš snadno objevuje hluk, můžete to vrátit a hledat jinde. Můžete také hledat části počítače nebo celé počítačové systémy, které jsou speciálně navrženy tak, aby absorbovaly zvuk nebo minimalizovaly teplo, a to buď s jednotlivými částmi, které jsou izolovány, nebo počítačovou skříní, která je vyrobena za jediným účelem udržování hluku uvnitř a/nebo tepla venku. z toho. Tichý počítač může být dobrý začátek. Než se pustíte do nákupu jakékoli nové počítačové součásti, zkontrolujte si recenze a zjistěte, co ostatní uživatelé říkají o kvílení cívek. Pokud existuje mnoho stížností, bylo by moudré vyhnout se nákupu čehokoli, co by jen opakovalo problém, který se pokoušíte vyřešit.

  8. Pokud nechcete jít tak daleko, jak vyměnit hardware, a nic jiného nefungovalo k zastavení kvílení cívky, zbývá vám to prostě řešit. Vzhledem k tomu, že na počítači není nic špatného, ​​když jediným příznakem je vysoký hluk, můžete kdykoli použít sluchátka s potlačením hluku, kdykoli jste na počítači. To by mělo stačit k zablokování nebo přehlušení hluku.