Zastaralý nebo poškozený ovladač displeje obvykle způsobuje problémy s blikáním obrazovky v systému Windows 10, ale tento problém byl také vysledován u některých aplikací. Tento problém může způsobit také nesprávné nastavení obnovovací frekvence. Chcete-li opravit blikání obrazovky v systému Windows 10, musíte zúžit příčinu a poté buď aktualizovat nebo vyměnit ovladač nebo aplikaci, která vám dělá potíže, nebo nastavit správnou obnovovací frekvenci pro váš monitor.
Blikání obrazovky ve Windows 10
Když počítač se systémem Windows 10 trpí problémem s blikáním obrazovky, projeví se to rychlým blikáním nebo blikáním displeje. Celá obrazovka může blikat, jako by se displej rychle zapínal a vypínal, nebo by mohly blikat určité prvky systému Windows 10, jako je plocha, hlavní panel a okna aplikací.
Co způsobuje blikání obrazovky v systému Windows 10?
Problémy s blikáním obrazovky systému Windows 10 mohou být způsobeny několika různými věcmi, včetně špatného ovladače grafického adaptéru, problematické aplikace a nesprávného nastavení aktualizace displeje. Špatné grafické ovladače a nesprávné nastavení obnovy displeje mají za následek blikání celého displeje, zatímco problematické aplikace obvykle způsobují jen blikání konkrétních prvků. Když se zdá, že se celá obrazovka vypíná a rychle znovu zapíná, je to obvykle způsobeno špatným grafickým ovladačem. Grafický ovladač řídí činnost displeje, takže zastaralý nebo poškozený ovladač mu může bránit ve správném fungování. To se může projevit u některých grafických závad, včetně blikající obrazovky. Pokud je obnovovací frekvence monitoru nastavena na nesprávnou hodnotu, může to také způsobit blikání celého displeje. Obnovovací frekvence, uvedená v hertzích, odkazuje na to, kolikrát za sekundu se obrazovka obnoví novým obrázkem. Vyšší obnovovací frekvence se promítá do plynulejšího pohybu při sledování videí a hraní her, ale nemůžete jen nastavit libovolnou požadovanou obnovovací frekvenci. Každý displej má maximální obnovovací frekvenci, na kterou je navržen. Když blikají pouze určité prvky na obrazovce, je to obvykle způsobeno problematickou aplikací. To není příliš běžné, ale některé aplikace tento problém v minulosti způsobily. Chcete-li tento problém vyřešit, můžete problematickou aplikaci odinstalovat nebo ji aktualizovat, pokud je k dispozici aktualizace.
Jak opravit problémy s blikáním obrazovky v systému Windows 10
Vzhledem k tomu, že problémy s blikáním obrazovky v systému Windows 10 lze zúžit do dvou obecných kategorií, budete muset zkontrolovat počítač a zjistit, jak přesně vypadá, když obrazovka bliká. Jakmile to uděláte, postupujte podle těchto kroků pro řešení problémů v uvedeném pořadí:
-
Zkontrolujte, zda Správce úloh bliká. Zapněte počítač a počkejte, až se načte plocha. Poté stiskněte CTRL + POSUN + ESC otevřete Správce úloh. Pokud Správce úloh bliká spolu se zbytkem displeje, pokračujte dalším krokem. Pokud Správce úloh spolu se zbytkem displeje nebliká, přeskočte na další část.
-
Zkontrolujte obnovovací frekvenci monitoru. Toto není nejčastější příčina blikání obrazovky v systému Windows 10, ale je snadné jej zkontrolovat a opravit. Zkontrolujte nastavení obnovovací frekvence v počítači a ověřte, zda odpovídá obnovovací frekvenci monitoru. Pokud nemůžete najít obnovovací frekvenci monitoru, můžete zkusit různé obnovovací frekvence a zjistit, zda některý z nich problém s blikáním opravil. Pokud je obrazovka při změně nastavení displeje zcela prázdná, počkejte několik sekund. Nastavení se vrátí zpět a pokud nepotvrdíte změnu, displej se vrátí zpět.
-
Aktualizujte grafický ovladač. Zkontrolujte všechny dostupné aktualizace grafického ovladače a nainstalujte je. V závislosti na tom, jak závažný je váš problém, možná budete muset před aktualizací ovladače spustit nouzový režim.
-
Vraťte grafický ovladač zpět. Pokud nejsou k dispozici žádné aktualizace grafického ovladače, bude pravděpodobně nutné vrátit se k použití staršího ovladače. To je obzvláště pravděpodobné, pokud bude obrazovka po aktualizaci blikat. Až výrobce grafické karty příště vydá nový ovladač, můžete upgradovat bez problému s blikáním obrazovky.
Jak opravit blikání obrazovky způsobené problémovými aplikacemi v systému Windows 10
Pokud jste byli schopni určit, že Správce úloh nebliká spolu se zbytkem obrazovky, můžete mít problematickou aplikaci. Mezi nejčastější viníky patří antivirové aplikace a aplikace původně navržené pro práci se staršími verzemi systému Windows. Tady je postup, jak opravit blikání obrazovky způsobené aplikací:
-
Zkontrolujte známé problémové aplikace. V minulosti bylo známo, že tyto aplikace blikají na obrazovce: Norton Antivirus, iCloud a IDT Audio.
-
Aktualizujte problémové aplikace. Pokud máte nainstalované nějaké problémové aplikace, zkontrolujte aktualizace. Aktualizace aplikace může vyřešit problém s blikáním obrazovky.
-
Odinstalujte problémové aplikace. Pokud aktualizace aplikace problém nevyřeší, zkuste ji dočasně odinstalovat. Pokud to problém vyřeší, kontaktujte vývojáře aplikace a informujte ho o problému, který máte. Před instalací aplikace budete pravděpodobně muset počkat na opravu.
-
Zkontrolujte další problémové aplikace. Pokud nemáte nainstalovány žádné aplikace, o kterých je známo, že způsobují tento problém, budete mít potíže s jejich odstraněním. Začněte kontrolou naposledy nainstalovaných aplikací a deaktivujte nebo odinstalujte všechny aplikace nainstalované krátce předtím, než se objevil problém s blikáním obrazovky. Zvláštní pozornost věnujte antivirovým aplikacím a aplikacím, které nebyly navrženy speciálně pro Windows 10.
-
Pokuste se o obnovení systému. Přemýšlejte o tom, kdy jste si poprvé všimli blikání obrazovky, a poté zkontrolujte, zda máte bod obnovení systému z doby před tímto dnem. Pokud tak učiníte, použijte nástroj Obnovení systému v systému Windows 10 k vrácení počítače zpět do daného bodu v čase. To by mělo odinstalovat všechny aplikace, které jste nainstalovali po tomto datu, což může zahrnovat aplikaci, která způsobuje problém s blikáním obrazovky.