S routerem Wi-Fi můžete mít řadu problémů, od nemožnosti připojení k routeru, přes nízkou rychlost připojení, až po připojení k internetu vůbec. Pokud však víte, kde hledat a co dělat na základě konkrétních příznaků, obvykle není vůbec obtížné opravit směrovač Wi-Fi. Mnoho příznaků, které můžete mít, se může překrývat. Například problémy s přerušovaným připojením k internetu se mohou objevit jako pomalé připojení. Postupujte podle níže uvedených kroků shora dolů a nejprve zrušte pravděpodobnější problémy, než přejdete ke složitějším.
Příčina problémů se směrovačem Wi-Fi
S vaším routerem Wi-Fi může způsobit problémy několik věcí. Nejběžnějším scénářem je bezdrátový kanál přeplněný příliš mnoha zařízeními využívajícími příliš velkou šířku pásma. Nejméně pravděpodobným scénářem je selhání hardwaru samotného routeru. Existují také problémy, jako je malware ve vašem zařízení, napadený směrovač a další.
Jak opravit pomalé bezdrátové připojení
Nejjednodušší způsob, jak vyřešit problém s tím, zda problémy se směrovačem Wi-Fi nezpůsobuje příliš mnoho lidí využívajících síť, je blokování všech připojení (kromě vašeho) a následný test rychlosti. Test rychlosti odhalí, zda je problém na straně ISP nebo na vašem.
-
Připojte se k routeru jako správce. Po zablokování všech bezdrátových připojení se ujistěte, že používáte ethernetový kabel, abyste po přihlášení nepotřebovali připojení Wi-Fi.
-
Blokujte všechna zařízení v síti. To lze provést pomocí nastavení řízení přístupu v nabídce routeru. Nezapomeňte zablokovat připojení všech nových zařízení a poté vyberte a zablokujte všechna připojená zařízení. Protože jste připojeni pomocí síťového kabelu, nebude to mít na vaše připojení vliv.
-
Spusťte test rychlosti připojení k internetu. Ujistěte se, že víte, jakou rychlostí byste se měli dostat podle plánu, který jste zakoupili od svého ISP. Jelikož jste připojeni pouze vy, měla by vaše rychlost přesně odpovídat tomu, co říká váš plán. Pokud ne, budete muset kontaktovat svého ISP, aby vám pomohl s řešením problémů s účtem, protože to není váš router.
-
Zamkněte router. Mnoho lidí zapomene změnit svůj router z výchozího nastavení, aby byl zabezpečený a nikdo jiný nemohl používat váš internet. Pokud se k vaší síti připojují další lidé, používají vaši šířku pásma, což zpomalí vaše připojení k internetu.
-
Po dokončení všech testů a uzamčení routeru proveďte úplné restartování routeru. Znovu připojte a povolte Povolit připojení všech nových zařízení znovu.
V tomto okamžiku jste otestovali, že od svého ISP dosahujete správné rychlosti. Zajistili jste také svůj router, aby se k vaší síti nemohl připojit nikdo, kdo nemá vaše bezdrátové heslo. Pokud stále máte problémy s routerem Wi-Fi, pokračujte další částí.
Řešení napadeného směrovače Wi-Fi
Věřte tomu nebo ne, směrovače jsou malé účelové počítače, a proto mohou infikovat viry. To platí zejména v případě, že jste nikdy nezměnili heslo správce nebo jste zadali špatné přihlašovací heslo k síti. Jakmile hackeři přistupují k vašemu routeru, mohou změnit nastavení, otevřít porty a způsobit nejrůznější problémy. Naštěstí existují způsoby, jak tyto problémy vyřešit i po infikování routeru.
-
Obnovte výchozí nastavení routeru. Provedením tvrdého resetu se všechna důležitá nastavení vrátí na výchozí nastavení, která váš ISP původně nakonfiguroval pro router. Při provádění resetování routeru vždy dodržujte pravidlo 30-30-30 tvrdého resetu.
-
Opakováním výše uvedené části zajistíte nastavení routeru znovu, ale udělejte to o krok dále a nezapomeňte deaktivovat WPS (Wi-Fi Protected Setup), abyste přidali další zabezpečení.
-
Změňte adresu IP routeru. To je důležité, protože některé veřejné IP adresy se stávají hackery známými „měkkými“ cíli a jsou napadány častěji než jiné. Můžete však uvolnit a obnovit IP adresu routeru a získat novou. Pokud nemůžete dosáhnout změny adresy IP routeru, obraťte se na svého ISP a požádejte o novou pevnou adresu IP.
-
Kupte si sekundární, bezpečnější router. Některé bezdrátové směrovače, které poskytovatelé internetových služeb poskytují zákazníkům, jsou kombinací modemu a směrovače a zabezpečení není vždy nejlepší. Můžete vypnout funkci Wi-Fi na modemu a připojit bezpečnější směrovač Wi-Fi připojený k modemu. Poté nastavte domácí síť Wi-Fi s tímto bezpečnějším modemem.
-
Zabezpečte svou síť po hacknutí. Po infikování směrovače je pravděpodobné, že byla infikována další zařízení ve vaší síti. Jakmile svůj router vyčistíte a zajistíte, ujistěte se, že skenujete a odstraňujete viry z počítačů se systémem Windows 10, počítačů Mac a mobilních telefonů.
Opravte další problémy se směrovačem Wi-Fi
Pokud jste se dostali tak daleko a stále se nemůžete připojit k routeru nebo máte špatný výkon, může se jednat o celou řadu dalších problémů.
-
Změňte kanály Wi-Fi na různých zařízeních. Pokud všechna zařízení ve vaší domácnosti používají kanál 5 GHz, existuje možnost rušení. Zkuste změnit své chytré domácí zařízení a mobilní telefony tak, aby používaly pásmo 2,4 GHz, zatímco stolní a přenosné počítače nechte používat pásmo 5 GHz.
-
Odstraňování problémů s jednotlivými internetovými připojeními. Pokud jste se dostali tak daleko a zdá se, že váš směrovač funguje dobře, ale vaše připojení k internetu je stále špatné, může to být problém na jednotlivých zařízeních. V takovém případě se podívejte na problémy s připojením Wi-Fi specifické pro zařízení s Windows 10, macOS, Android nebo iOS.
-
Zvažte umístění routeru. Častou chybou je umístění routeru do rohu domu. To způsobuje oblasti v domě se slabým signálem Wi-Fi nebo nepravidelným připojením. Dalším řešením, pokud máte velký dům, je posílit váš signál Wi-Fi buď lepším umístěním, nebo zakoupením hardwarových zesilovačů Wi-Fi.
-
Zkontrolujte nastavení DHCP. Nesprávné nastavení DHCP nakonfigurované ve směrovači může způsobit přerušované nebo trvalé problémy s připojením. Rozsah DHCP by měl odpovídat adrese brány.
-
Zkontrolujte servery DNS na routeru. Váš router bude mít nakonfigurované IP adresy serveru DNS. Ujistěte se, že se to nezměnilo, a požádejte svého technika technické podpory ISP, co by to mělo být. Můžete také otestovat jejich nastavení na veřejné servery DNS, abyste zjistili, zda to vyřeší vaše problémy (což by mohlo znamenat, že existují problémy s vašimi servery DNS poskytovatelů internetových služeb).
Opravili jste svůj směrovač Wi-Fi?
Dokázali jste vyřešit problémy s routerem Wi-Fi, nebo vás problémy s připojením stále trápí? Nebojte se zařízení úplně vyměnit za nové. Zeptejte se, jaké modely modemů váš ISP podporuje, a kupte si nový kabelový modem. Pokud jde o kombinovaný modem a směrovač Wi-Fi, existuje na trhu mnoho kabelových modemů / směrovačů, které nabízejí prvotřídní zabezpečení a snadné použití.