Měření rychlosti počítačové sítě může být komplikované, ale v konečném důsledku je pro většinu lidí důležité, jak dobře připojení reaguje při pokusu o splnění nějakého úkolu. To, jak rychlá nebo pomalá síť musí být, bude záviset na tom, jak ji používáte. Obecně platí, že čím více zařízení a lidí sdílí síť, tím lepší výkon (měřeno šířkou pásma a latencí) musí podporovat celkovou zátěž.
Rychlosti surfování po webu
Základní procházení webu lze provádět při jakékoli rychlosti připojení, včetně velmi pomalého telefonického připojení k internetu nebo telefonu. Čas potřebný k načtení webové stránky se však u nízkorychlostních připojení výrazně zvyšuje. Širokopásmové připojení k internetu rychlostí 512 Kb / s nebo vyšší adekvátně podporuje procházení webu, i když vysokorychlostní připojení pomáhá se stránkami s videem a dalším bohatým obsahem. Kromě šířky pásma sítě je surfování po webu také citlivé na latenci sítě. Webové procházení přes satelitní připojení k internetu například trvá déle než u kabelových širokopásmových internetových služeb, které nabízejí stejnou šířku pásma, kvůli vysoké latence satelitu.
Rychlosti e -mailu a rychlých zpráv
Odesílání textu přes počítačové sítě vyžaduje minimální šířku pásma. I stará pomalá vytáčená internetová připojení dostatečně podporují rychlé zasílání zpráv a webové e-maily. Velké přílohy odesílané e-mailem nebo rychlými zprávami se však přes připojení s nižší rychlostí přenášejí pomalu. Přenos jedné megabajtové (MB) přílohy přes vytáčené připojení může trvat 10 minut nebo déle, zatímco stejnou přílohu lze odeslat přes dobré širokopásmové připojení během několika sekund.
Rychlosti streamování televize a filmu
Video streamy využívají více či méně šířku pásma sítě na základě rozlišení a snímkové frekvence sledovaného obsahu spolu s technologií kodeku používanou ke kompresi a dekódování jednotlivých snímků. Například televize se standardním rozlišením vyžaduje v průměru 3,5 Mb / s, zatímco streamování filmů v kvalitě DVD vyžaduje až 9,8 Mb / s. Video televize s vysokým rozlišením obvykle vyžaduje 10–15 Mb / s a Blu-ray video až 40 Mb / s. Skutečná přenosová rychlost daného videa v čase kolísá nahoru a dolů na základě obsahu; filmy se složitými snímky a větším pohybem vyžadují relativně větší šířku pásma.
Rychlosti videokonferencí
Požadované rychlosti sítě pro videokonference jsou podobné jako v televizi, kromě toho, že produkty pro videokonference nabízejí nižší rozlišení a možnosti kvality, které mohou značně snížit požadavky na šířku pásma. Například produkty pro osobní konference, jako je Apple iChat, vyžadují pro relaci videa pro dvě osoby rychlost 900 Kbps (0,9 Mbps). Firemní videokonferenční produkty využívají větší šířku pásma až po požadavky na standardní rozlišení TV (3-4 Mb / s) a tří a čtyřcestné relace také dále zvyšují požadavky na rychlost.
Rychlost internetového rádia (streamování zvuku)
Ve srovnání s videem vyžaduje streamování zvuku mnohem menší šířku pásma sítě. Vysoce kvalitní internetové rádio obvykle vysílá rychlostí 128 kb / s, zatímco přehrávání podcastů nebo hudebních klipů nevyžaduje více než 320 kb / s.
Rychlosti online hraní
Online hry využívají široce se měnící množství šířky pásma sítě v závislosti na typu hry a jejím vývoji. Hry s rychlým pohybem (jako střílečky z pohledu první osoby a závodní tituly) obvykle vyžadují větší šířku pásma než simulační a arkádové hry využívající relativně jednodušší grafiku. Jakékoli moderní širokopásmové připojení nebo připojení k domácí síti nabízí dostatečnou šířku pásma pro online hraní. Online hraní obvykle kromě dostatečné šířky pásma vyžaduje síťové připojení s nízkou latencí. Interaktivní hry běžící v síti s latencí zpáteční cesty delší než asi 100 milisekund obvykle trpí výrazným zpožděním. Přesné množství zpoždění, které je přijatelné, závisí na vnímání jednotlivých hráčů a také na typu hry. Střílečky z pohledu první osoby obecně obecně vyžadují nejnižší latenci sítě.