Skip to content

Jak postavit DIY projektor pro zatmění solární dírky

7 de Červenec de 2021
GettyImages 837557442 5c29efd646e0fb00014fb121

Zatmění je úžasná událost, kterou stojí za to vidět. Zatmění Slunce nastává, když Měsíc prochází mezi Zemí a Sluncem a částečně nebo úplně blokuje sluneční světlo. Sledování zatmění Slunce pouhým okem není bezpečné, ale můžete si koupit brýle na zatmění nebo, pokud máte o domě několik praktických věcí, můžete vytvořit snadnou a levnou alternativu zvanou dírkový projektor.

Jak funguje dírkový projektor

Dírková dírka funguje jako kamera. Světlo prochází dírkou (jako čočka ve fotoaparátu), aby promítlo zpětný obraz na povrch naproti dírce (jako film ve fotoaparátu). Protože dírka zaostřuje celé světlo malým otvorem, je obraz, který vidíte, malý, ale ostrý. Tento proces může znít technicky, ale projektor se snadno vyrábí. Zde je návod.

Vytvořte si svůj dírkový projektor

K výrobě dírkového projektoru potřebujete následující spotřební materiál:

 • Krabice cereálií
 • List bílého papíru
 • Hliníková fólie
 • Nůžky
 • Páska
 • Tužka nebo pero
 • Hřebík, špendlík nebo připínáček
 1. Nůžkami vyřízněte dva čtvercové otvory v horní části krabice s cereáliemi.

 2. Položte krabičku s cereáliemi na bílý papír.

 3. Pomocí pera nebo tužky obkreslete spodní část obilné krabičky na papíře.

  Výroba dírkového projektoru

 4. Pomocí nůžek vystřihněte z papíru tvar, který jste právě vysledovali.

 5. Vložte vystřižený papír dovnitř krabice a zatlačte jej dolů tak, aby ležel naplocho na dně krabice. V případě potřeby nalepte papír na vnitřní spodní část krabice.

  Výroba dírkového projektoru

 6. Odřízněte kousek hliníkové fólie tak, aby byl o něco větší než jeden ze čtverců, které vyříznete z krabice s cereáliemi. Poté položte fólii na tento čtverec a přilepte ji dolů, abyste ji připevnili ke krabici. Chcete-li dosáhnout nejostřejšího obrazu, snažte se udržovat fólii co nejhladší.

  Výroba dírkového projektoru

 7. Pomocí hřebíku, špendlíku nebo připínáčku vystrčte malý otvor do hliníkové fólie. Udělejte díru co nejkulatší a rovnoměrnější.

  Výroba dírkového projektoru

Pomocí projektoru zobrazte Eclipse

Máte svůj dírkový projektor. Nyní jste připraveni si toto zatmění prohlédnout. Během zatmění slunce se nikdy nedívejte přímo na slunce, i když máte sluneční brýle nebo díváte se skrz tónovaná skla. Mohlo by dojít k poškození očí nebo oslepnutí. Jediným způsobem, jak bezpečně sledovat zatmění slunce, je filtrovat sluneční paprsky nebo je promítat na povrch.

 1. Postavte se zády ke slunci.

 2. Držte projektor směrem dolů a položte oko na otevřený čtverec, který vyříznete v horní části krabice s cereáliemi.

  Výroba dírkového projektoru

 3. Upravte rámeček nebo svou polohu, dokud neuvidíte zatmění slunce promítané na bílý papír ve spodní části rámečku.

  Prohlížení světla projektorem s dírkovou dírkou

Když začne zatmění, uvidíte, jak se po kruhu pohybuje stín. To je měsíc pohybující se po tváři slunce. Měsíc je menší než slunce, takže jej nedokáže úplně zakrýt. Když tedy zatmění dosáhne svého vrcholu, stále uvidíte tenký kruh světla, který se nazývá penumbra, kolem stínu. Vždy se držte zády ke slunci. Zajímá vás, kdy bude příští zatmění slunce vidět tam, kde žijete? Podívejte se na webové stránky o zatmění Slunce v Národním úřadu pro letectví a vesmír (NASA).