Co je třeba vědět
- Clona: Představuje f-stop. Clona ovládá množství světla, které vstupuje do kamery přes clonu v objektivu.
- Rychlost závěrky: Řídí dobu, po kterou je závěrka otevřená. Používejte vysoké rychlosti k zastavení akce, nízké rychlosti za špatných světelných podmínek.
- ISO: Citlivost fotoaparátu na světlo. Vyšší nastavení umožňuje více světla do fotoaparátu s kompromisem se zavedením šumu a zrnitosti.
V manuálním režimu fotoaparát jako fotograf postoupí plnou kontrolu nad všemi nastaveními. Pokud jste cvičili v režimech priorita clony a priorita závěrky, zjistíte, že jde o přímý přechod k manuálnímu nastavení fotoaparátu. Podívejme se na tři klíčové komponenty režimu manuálního fotografování.
Co je nastavení clony?
Clona ovládá množství světla, které vstupuje do kamery přes clonu v objektivu. Tato množství jsou reprezentována „f-zarážkami“ a velká clona je představována menším počtem. Například f / 2 je velká clona a f / 22 je malá clona. Učení o cloně je důležitým aspektem pokročilé fotografie. Clona však také řídí hloubku ostrosti. Hloubka ostrosti označuje, jak velká část obrazu v okolí a za objektem je zaostřena. Malá hloubka ostrosti je představována malým počtem, takže f2 by fotografovi poskytlo malou hloubku ostrosti, zatímco f / 22 by dalo velkou hloubku ostrosti.
Co je rychlost závěrky?
Rychlost závěrky řídí množství světla vstupujícího do fotoaparátu přes jeho zrcadlo – tj. Skrz otvor ve fotoaparátu, na rozdíl od objektivu. Fotoaparáty DSLR umožňují uživatelům nastavit rychlost závěrky od nastavení přibližně 1/4 000 sekundy po přibližně 30 sekund a na některých modelech, žárovka, což umožňuje fotografovi držet závěrku otevřenou tak dlouho, jak si přeje. Fotografové používají k zablokování akce vysokou rychlost závěrky a nízkou rychlost závěrky v noci, aby do fotoaparátu vpustilo více světla. Pomalejší časy závěrky znamenají, že fotografové nebudou moci držet své fotoaparáty a budou muset použít stativ. Je všeobecně přijímáno, že 1/60 sekundy je nejpomalejší rychlost, jakou je možné jít do ruky. Vysoká rychlost závěrky tedy do fotoaparátu umožňuje pouze malé množství světla, zatímco nízká rychlost závěrky umožňuje do fotoaparátu dostatek světla.
Co je nastavení ISO?
ISO odkazuje na citlivost fotoaparátu na světlo a má svůj původ ve filmové fotografii, kde různé rychlosti filmu měly různou citlivost. Nastavení ISO u digitálních fotoaparátů se obvykle pohybuje od 100 do 6400. Vyšší nastavení ISO umožňuje více světla do fotoaparátu a umožňuje uživateli fotografovat za zhoršených světelných podmínek. Ale kompromisem je, že při vyšších hodnotách ISO začne obraz vykazovat znatelný šum a zrnitost. ISO by mělo být vždy to poslední, co změníte, protože šum není nikdy žádoucí. Výchozí nastavení ISO ponechte na nejnižším nastavení. Změňte jej, pouze pokud je to nezbytně nutné.
Dáme všechno dohromady
Když si pamatujeme všechny tyto věci, proč vůbec fotografovat v manuálním režimu? Obvykle je to ze všech výše zmíněných důvodů – chcete mít kontrolu nad svou hloubkou ostrosti, protože fotografujete krajinu, nebo chcete zastavit akci nebo nechcete, aby byl v obrazu šum. A to je jen několik příkladů. Jakmile se stanete pokročilejším fotografem, získáte větší kontrolu nad svým fotoaparátem. Digitální zrcadlovky jsou skvěle chytré, ale ne vždy vědí, co se snažíte vyfotografovat. Jejich primárním cílem je dostat do obrazu dostatek světla a ne vždy vědí, čeho se snažíte ze své fotografie dosáhnout. Pokud například do clony vpustíte do fotoaparátu hodně světla, budete potřebovat vyšší rychlost závěrky a nízké ISO, aby váš obraz nebyl přeexponovaný. Nebo pokud používáte nízkou rychlost závěrky, budete pravděpodobně potřebovat menší clonu, protože závěrka propouští do fotoaparátu dostatek světla. Jakmile budete mít obecnou představu, můžete snadno zjistit různá nastavení, která potřebujete použít. Jaká nastavení budete skutečně potřebovat, bude také záviset na množství dostupného světla.
Dosažení správné expozice
Vědět, zda máte správnou expozici, není zcela závislé na dohadech. Všechny digitální zrcadlovky mají měření a indikátor úrovně expozice. To bude zobrazeno jak v hledáčku, tak na LCD obrazovce fotoaparátu nebo na externí informační obrazovce (podle toho, jakou značku a model digitální zrcadlovky máte). Poznáte to jako čáru s čísly -2 (nebo -3) až +2 (nebo +3), která běží napříč. Čísla představují f-zastávky a na řádku nastaveném ve třetinách zastávky jsou odsazení. Pokud jste nastavili rychlost závěrky, clonu a ISO na požadovanou hodnotu, stiskněte tlačítko spouště do poloviny a podívejte se na tento řádek. Pokud čte záporné číslo, znamená to, že váš snímek bude podexponovaný a kladné číslo znamená přeexponování. Cílem je dosáhnout „nulového“ měření, i když si nemusíte dělat starosti, pokud je to jedna třetina zastávky nad nebo pod, protože fotografie je subjektivní pro vaše vlastní oko. Pokud bude váš snímek například značně podexponovaný, budete do něj muset vpustit trochu více světla. V závislosti na předmětu vašeho snímku se pak můžete rozhodnout, zda upravíte clonu nebo rychlost závěrky – nebo jako poslední možnost ISO. Postupujte podle všech těchto tipů a brzy budete mít pod kontrolou plně manuální režim.