Skip to content

Jak používat stereofonní reproduktory Bi-Wire a Bi-Amp

10 de Červenec de 2021
bi wire 02 57f6fe2b5f9b586c35a32004 5b43784bc9e77c0037550024

Co je třeba vědět

  • Bi-Wire: Odstraňte zkratovací lištu a poté připojte vodiče. Nezáleží na tom, který pár vodičů jde na kterou stranu křížení.
  • Zesílení: Nejprve připojte vysokou frekvenci a poté připojte nízkou frekvenci. Vyberte pasivní nebo aktivní bi-zesilovač.

Tento článek vysvětluje, jak získat ze zvukového hardwaru trochu dalšího výkonu pomocí bi-wiring a bi-zesilovacích stereofonních reproduktorů. Určitě se mohou sčítat malé přírůstky, které často přemění skvělý systém na vynikající.

Jak Bi-Wire

  1. Zkontrolujte správné svorky, protože ne každý reproduktor může být obousměrný. Reproduktor musí mít samostatné terminály (dva páry vázacích kolíků) pro basový reproduktor a středový / výškový reproduktor. Někdy jsou označeny označením „vysoký“ a „nízký“. Jindy nejsou vůbec označeny. Pokud si nejste jisti, je doporučeno si před pokusem o zapojení dvou reproduktorů přečíst další informace v uživatelské příručce.

  2. Odstraňte zkratovací lištu. Pokud jste reproduktory používali běžně (jeden vodič), možná jste si všimli malého příslušenství, které spojuje kladné a záporné svorky. Jakmile je vyjmete, reproduktory jsou připraveny k bi-wiring. Před připojením vodičů reproduktorů nejprve odpojte toto příslušenství, abyste zabránili možnému poškození reproduktorů nebo zesilovačů.

  3. Připojte vodiče zapojením každého páru kabelů od zesilovače / přijímače ke svorkám na reproduktorech. Vzhledem k tomu, že kabely jsou identické, nezáleží na tom, který pár vodičů jde na kterou stranu křížení. Pokud náhodou používáte banánové zástrčky, ujistěte se, že konektory umožňují připojení drátu ze strany, jinak vám zbydou konce, které nikam nevedou.

Bi-Wire detaily

Bi-wiring má určité potenciální výhody, i když to není zaručeno kvůli subjektivitě zvuku. Než však začnete, musíte se ujistit, že tato možnost vůbec existuje. Mnoho novějších, často špičkových reproduktorů nabízí připojení bi-wiring / zesilovač. Tyto modely jsou vybaveny dva páry vázacích sloupků na zadní straně každého z nich. Takže bi-wiring zahrnuje připojení dva délky reproduktorového drátu ke každému reproduktoru – jeden jde do sekce wooferu a druhý do sekce středního / výškového reproduktoru. Bi-zapojení reproduktoru může být relativně levným způsobem, jak zlepšit celkovou kvalitu zvuku. V ideálním případě by ke každému reproduktoru vedly dvě identické délky (a typ a rozchod) dvouvodičového drátu. Jeden vodič zvládá výškový reproduktor a druhý basový reproduktor pro každý reproduktor. Sady bi-wire kabelů reproduktorů lze zakoupit a použít se stejným efektem. To, co může bi-elektroinstalace udělat, je snížit negativní účinky rozdílů impedance mezi vysokými a nízkými frekvencemi procházejícími jedním vodičem. Bi-wiring reproduktory s oddělenými dráty mohou také pomoci snížit interakci mezi dvěma signály, a tím zlepšit celkovou kvalitu zvuku.

Jak Bi-Amplify

  1. Nejprve připojte vysokou frekvenci. Za předpokladu, že jste již reproduktory zapojili do dvou kabelů, odpojte konce kabelu, které jsou zapojeny do zdroje. Připojte je k zesilovači určenému pro zpracování všech vysokých frekvencí.

  2. Připojte nízkou frekvenci. Nyní opakujte výše uvedený krok, ale s kabely a zesilovačem určeným pro zpracování nízkých frekvencí.

  3. Vyberte pasivní nebo aktivní bi-zesilovač. Pokud používáte pasivní bi-zesilovač, připojte oba zesilovače ke zdrojovému výstupu. Pokud je vaším cílem aktivní bi-zesilování, oba zesilovače se nejprve připojí k aktivní crossover jednotce; poté připojte aktivní výhybku ke zdrojovému výstupu.

Bi-Amplify Podrobnosti

Pokud opravdu chcete jít o kilometr dál, mohou bi-zesilovací reproduktory nabídnout další úroveň přizpůsobení a ovládání kvality zvuku. To však může být nakonec dražší možnost, protože to často vyžaduje nákup samostatných zesilovačů. Některé vícekanálové přijímače mají více zesilovacích kanálů, čímž odpadá nutnost nákupu nového vybavení. Výhodou bi-zesilovacích reproduktorů je však to, že umožňuje systému dále izolovat frekvenční signály samostatnými zesilovacími kanály. Tímto způsobem lze splnit specifické požadavky, aniž byste museli přepracovávat hardware a případně vést ke zvýšenému zkreslení. Pro zřetelnější výsledky někteří doporučili použít aktivní nastavení výhybky místo pasivního výhybky zabudované do reproduktorů. První metoda rozděluje signál na vysoké a nízké frekvence, než je přivede do samostatných zesilovačů, které vedou k reproduktorům, zatímco druhá posílá nejprve signál v plném rozsahu do zesilovačů, které pak přinutí reproduktory použít vnitřní filtry k zablokování příslušných frekvence. Jednou z nevýhod bi-zesilování (kromě nákladů na zesilovače, výhybky a kabely) je zvýšení kabelového připojení a složitost systému.