V domácím kině je kladen důraz na digitální připojení, včetně HDMI, digitálního optického, digitálního koaxiálního a USB. Existuje však dlouhá tradice analogových zvukových připojení z doby vysoké věrnosti a stereofonního zvuku. Některé komponenty, které stále poskytují pouze analogové audio nebo digitální a analogové zvukové připojení, zahrnují:
- CD přehrávače
- Zvukové pásky
- Videorekordéry
- Starší přehrávače disků DVD a Blu-ray
Výsledkem je, že mnoho přijímačů domácího kina stále poskytuje některé možnosti připojení analogového zvuku – obvykle analogové stereofonní vstupy a výstupy, subwoofer a výstupy předzesilovače zóny 2. Někdy jsou k dispozici vícekanálové analogové vstupy a výstupy.
Co jsou vícekanálová analogová připojení?
Vícekanálové analogové připojení se skládá ze samostatného zvukového připojení pro každý zvukový kanál. Stejně jako existují levá a pravá analogová audio připojení pro stereo, jsou možná samostatná analogová audio připojení pro střední, levý a pravý prostorový zvuk a v některých případech i levý a pravý zadní zadní prostorový zvuk. Všechna tato připojení používají konektory a kabely RCA.
Vícekanálové výstupy předzesilovače: Přijímače domácího kina
Nejběžnějším vícekanálovým analogovým připojením na přijímačích domácího kina středního a vyššího řádu a AV předzesilovač / procesory jsou výstupy předzesilovače. Tyto výstupy připojují přijímač domácího kina nebo AV předzesilovač / procesor k externím zesilovačům. To umožňuje přístup ke všem zvukovým funkcím přijímače domácího kina. Pokud integrované zesilovače nejsou dostatečně silné pro nastavení, výstupy předzesilovače umožňují připojení k výkonnějším externím výkonovým zesilovačům pro jeden nebo více dostupných kanálů. Pokud jsou použity vícekanálové analogové výstupy předzesilovače, deaktivují interní zesilovače přijímače domácího kina, které jsou určeny pro odpovídající kanály. To znamená, že pro stejný kanál nelze kombinovat výstupní výkon interního zesilovače s externím zesilovačem. Některé přijímače domácího kina umožňují opětovné přiřazení interních zesilovačů jiným kanálům, které nejsou obcházeny. Možná budete moci použít kombinaci interních a externích zesilovačů k rozšíření počtu kanálů, které může přijímač domácího kina ovládat. V příručce k přijímači domácího kina si přečtěte, zda nabízí možnost opětovného přiřazení interního zesilovače.
Vícekanálové předzesilovače: AV procesory
Vícekanálové analogové výstupy předzesilovače jsou volitelné u přijímačů domácího kina, ale jsou vyžadovány u procesorů AV předzesilovače. Je to proto, že procesory AV předzesilovače nemají vestavěné zesilovače potřebné k napájení reproduktorů. K získání zvukových signálů do reproduktorů umožňují analogové výstupy předzesilovače připojení k externím výkonovým zesilovačům. Zesilovače zase napájí reproduktory. Vícekanálové výstupy předzesilovače najdete také na starších přehrávačích DVD a Blu-ray Disc, ale v dnešní době to zahrnuje pouze několik špičkových modelů.
Vícekanálové analogové předzesilovače: DVD a Blu-ray přehrávače
Před zavedením HDMI nabídly některé špičkové přehrávače DVD a několik přehrávačů disků Blu-ray možnost vícekanálového analogového výstupu předzesilovače. Někteří stále ano. Tato připojení podporují dvě funkce:
- Přehrávač může interně dekódovat zvukové formáty prostorového zvuku Dolby Digital a DTS. Signál poté přejde do staršího přijímače domácího kina, který postrádá vestavěné možnosti dekódování Dolby Digital / DTS a nemá žádné digitální optické / koaxiální nebo HDMI vstupy. Může také poskytovat sadu vícekanálových analogových zvukových vstupů. Při použití této možnosti se zobrazí přijímač domácího kina Přímo nebo PCM na předním panelu místo Dolby nebo DTS. Stále získáte výhody těchto formátů, protože byly dekódovány dříve, než dosáhly přijímače.
- Může podporovat SACD a DVD-Audio. Tyto zvukové formáty zavedené v letech 1999/2000 ovlivňují zvukovou konektivitu, i když má přijímač domácího kina zabudované dekódování Dolby / DTS a poskytuje digitální optické / koaxiální a HDMI vstupy.
Z důvodu požadavků na šířku pásma nemohou formáty SACD a DVD-Audio používat digitální optické nebo digitální koaxiální zvukové připojení. To znamenalo, že před HDMI byl jediným způsobem, jak přenášet tyto zvukové signály do přijímače domácího kina, možnost vícekanálového analogového zvuku. Chcete-li použít vícekanálové analogové výstupy předzesilovače na přehrávači DVD nebo Blu-ray Disc, který je má, potřebujete odpovídající sadu vstupů na přijímači domácího kina nebo AV předzesilovači / procesoru.
Vícekanálové analogové vstupy
Před příchodem HDMI byla vícekanálová analogová audio vstupní připojení běžná u přijímačů domácího kina a AV předzesilovačů / procesorů, ale nyní jsou vzácná. S přijímačem domácího kina nebo AV procesorem, který nabízí tuto možnost, máte flexibilitu k použití DVD, přehrávače disků Blu-ray nebo jiné zdrojové komponenty, která tuto možnost nabízí jako možnost výstupního připojení. Vícekanálové analogové vstupy jsou diskrétní připojení. Pokud připojujete dvoukanálový stereofonní analogový zdroj, například přehrávač CD, musíte použít pouze vstupy levého a pravého předního kanálu. Pro plný 5.1kanálový nebo 7.1kanálový prostorový zvuk musíte použít všechny vstupy a připojit odpovídající určené kanálové výstupy ze zdrojové komponenty ke správně označeným kanálovým vstupům. Pokud připojíte analogové přední levý / pravý předzesilovač výstupů zdrojového zařízení k prostorovým levým / pravým analogovým vstupům, zvuk vychází z prostorových reproduktorů namísto hlavních levých / pravých reproduktorů. Pokud má zdrojová komponenta výstup předzesilovače subwooferu, musí být připojen k vstupu předzesilovače subwooferu přijímače, aby mohl být směrován na výstup subwooferu přijímače. Tuto možnost můžete také obejít a připojit výstup subwooferu ze zdrojového zařízení přímo k subwooferu.
Poznejte možnosti svého zvukového připojení
Existuje několik možností připojení domácího kina. Byly zavedeny nové možnosti, jako je HDMI, zatímco staré možnosti jsou postupně vyřazovány. Byly sloučeny další, například sdílené analogové video vstupy na novějších televizorech. Lidé mají kombinaci starých a nových komponent, které je třeba připojit, a někdy mohou být k dispozici vícekanálové analogové zvukové připojení.