Skip to content

Jak povolit vestavěný firewall vašeho bezdrátového routeru

14 de Srpen de 2021
GettyImages 99275904 59cee379685fbe0011ad1216

Firewall je silnou obranou proti hackerům a počítačovým zločincům. Překvapivě mnoho uživatelů má k dispozici robustní firewall a neuvědomují si to. Většina směrovačů bezdrátového internetu obsahuje vestavěný hardwarový firewall a pokud nebyl aktivován, leží ladem. Existuje spousta důvodů, proč byste jeden měli použít. Zde je návod, jak najít, povolit a konfigurovat vestavěnou bránu firewall bezdrátového směrovače. Informace v tomto článku platí pro většinu novějších modelů bezdrátových routerů.

O bránách firewall

Firewall je digitální ekvivalent dopravního policisty, který hlídá hranice vaší sítě. Lze jej použít k zamezení vstupu nebo výstupu provozu z vaší sítě. Existuje několik různých typů firewallů, hardwarových i softwarových. Operační systémy často obsahují softwarovou bránu firewall, zatímco brána firewall ve vašem routeru je hardwarová. Brány firewall pomáhají předcházet internetovým útokům založeným na portech. Brány firewall mohou také zabránit napadenému počítači ve vaší síti v útoku na jiné počítače tím, že zabrání škodlivému provozu opustit vaši síť.

Všechny směrovače nabízejí základní ochranu bránou firewall, ale mnohé mají propracovanější funkce brány firewall. Windows má od Windows XP vestavěnou softwarovou bránu firewall, zatímco počítače Mac mají bránu firewall, kterou lze povolit v Systémové preference > Zabezpečení a soukromí.

Zkontrolujte, zda váš router nemá integrovaný firewall

Chcete-li zjistit, zda má váš router vestavěnou bránu firewall, otevřete okno prohlížeče a přihlaste se do administrační konzoly routeru zadáním IP adresy routeru. Váš router pravděpodobně bude mít takzvanou interní adresu IP, kterou nelze směrovat, například 192.168.1.1 nebo 10.0.0.1. Níže jsou uvedeny standardní adresy administrátorského rozhraní používané některými běžnými výrobci bezdrátových routerů. Správnou adresu najdete v příručce konkrétního routeru.

  • Linksys: 192.168.1.1 nebo 192.168.0.1
  • DLink: 192.168.0.1 nebo 10.0.0.1
  • ASUS: 192.168.1.1
  • Buffalo: 192.168.11.1
  • Netgear: 192.168.0.1 nebo 192.168.0.227

Poté, co se přihlásíte do administrativní konzoly routeru, vyhledejte konfigurační stránku označenou Bezpečnostní nebo Firewall. To znamená, že váš router má jako jednu z funkcí integrovaný firewall.

Povolte a nakonfigurujte vestavěný firewall routeru

Směrovače se liší, ale obecný přístup k povolení a konfiguraci vestavěné brány firewall je následující:

  1. Přejděte na konfigurační stránku routeru.

  2. Vyhledejte položku označenou Firewall, SPI Firewall, nebo něco podobného.

  3. Vybrat Umožnit.

  4. Vybrat Uložit a pak Aplikovat.

  5. Poté, co vyberete Aplikovat, váš router pravděpodobně uvede, že se restartuje a použije nastavení.

  6. Nakonfigurujte si bránu firewall přidáním pravidel brány firewall a seznamů řízení přístupu, které splňují vaše požadavky na připojení a zabezpečení. Až dokončíte nastavení brány firewall tak, jak chcete, otestujte ji, abyste se ujistili, že splňuje to, co očekáváte.