Skip to content

Jak rozdělit pevný disk

12 de Červenec de 2021
new simple volume wizard windows 10 599754d3c412440011f5d01c

Co je třeba vědět

 • První věcí, kterou musíte udělat po instalaci pevného disku, je jeho rozdělení na oddíly.
 • Chcete-li rozdělit jednotku, otevřete Správa disků, vyberte jednotku, vytvořte svazek v požadované velikosti a vyberte písmeno jednotky.
 • Budete chtít disk naformátovat dále, pokud nemáte pokročilé plány oddílu, ale to není příliš běžné.

Tento článek popisuje, jak rozdělit pevný disk na Windows 10, Windows 8, 7, Vista a XP.

Co je rozdělení na oddíly?

Rozdělení pevného disku ve Windows znamená oddělení jeho části a zpřístupnění této části operačnímu systému. Jinými slovy, pevný disk není pro váš operační systém užitečný, dokud není rozdělen na oddíly. Navíc není k dispozici pro vy ukládat soubory, dokud je nenaformátujete (což je další, stejně jednoduchý proces). Většinou je touto „částí“ pevného disku celý využitelný prostor, ale vytvoření více oddílů na pevném disku je také možné, takže můžete ukládat záložní soubory do jednoho oddílu, filmy do jiného atd. Ruční rozdělení ( stejně jako formátování) pevný disk je ne nutné, pokud je vaším konečným cílem instalace systému Windows na jednotku. Oba tyto procesy jsou zahrnuty jako součást instalačního postupu, což znamená, že jednotku nemusíte připravovat sami. Další nápovědu najdete v části Jak čistit instalaci systému Windows.

Jak rozdělit pevný disk v systému Windows

Nebojte se, pokud tento proces zní trochu komplikovaněji, než jste si mysleli, protože tomu tak není. Rozdělení pevného disku v systému Windows není vůbec těžké a obvykle to trvá jen několik minut. Postup je následující: Tyto pokyny platí pro Windows 10, Windows 8, Windows 7, Windows Vista a Windows XP.

 1. Otevřete Správa disků, nástroj obsažený ve všech verzích systému Windows, který vám mimo jiné umožňuje rozdělit disky.

  Ve Windows 10 a Windows 8 / 8.1 je nabídka Power User nejjednodušší způsob, jak spustit správu disků. Správu disků můžete spustit také pomocí příkazového řádku v jakékoli verzi systému Windows, ale metoda Správa počítače je pro většinu lidí pravděpodobně nejlepší. Podívejte se, jakou verzi systému Windows mám? pokud si nejste jisti.

 2. Když se otevře Správa disků, měla by se zobrazit ikona Inicializovat disk okno se zprávou „Musíte disk inicializovat, než k němu bude mít přístup správce logických disků.“

  Tlačítko OK v dialogovém okně Inicializovat disk

  Ve Windows XP uvidíte Průvodce inicializací a převodem disku místo toho. Postupujte podle tohoto průvodce a nevybírejte možnost „převést“ disk, pokud si nejste jisti, že to potřebujete. Po dokončení přejděte ke kroku 4.Zrkadlovka na čiernom pozadí

  Pokud se toto okno neobjeví, nedělejte si starosti. Existují legitimní důvody, proč to možná nevidíte – brzy zjistíme, zda nastane problém nebo ne. Pokud to nevidíte, přejděte ke kroku 4.

 3. Na této obrazovce budete vyzváni k výběru stylu oddílu pro nový pevný disk. Vybrat GPT pokud má nový nainstalovaný pevný disk 2 TB nebo větší. Vybrat MBR pokud je menší než 2 TB. Vybrat OK po provedení výběru.

 4. Vyhledejte pevný disk, který chcete rozdělit, z mapy jednotky v dolní části okna Správa disků. Možná budete muset maximalizovat Správa disků nebo Počítačový management okno pro zobrazení všech jednotek ve spodní části. Jednotka bez oddílů se nezobrazí v seznamu jednotek v horní části okna. Pokud je pevný disk nový, bude pravděpodobně na vyhrazeném řádku označeném Disk 1 (nebo 2 atd.) A bude říkat Nepřidělené. Pokud je místo, které chcete rozdělit, součástí stávající jednotky, uvidíte Nepřidělené vedle stávajících oddílů na této jednotce. Pokud nevidíte jednotku, kterou chcete rozdělit, pravděpodobně jste ji nainstalovali nesprávně. Vypněte počítač a zkontrolujte, zda je pevný disk správně nainstalován.

 5. Jakmile najdete místo, které chcete rozdělit, klepněte a podržte nebo klikněte pravým tlačítkem kdekoli na něm a vyberte Nový jednoduchý svazek.

  Nová jednoduchá nabídka pravého tlačítka Hlasitost ve správě disků

  Ve Windows XP se tato možnost nazývá Nový oddíl.

 6. Vybrat Další> na Nový průvodce jednoduchým svazkem okno, které se objevilo.

  Tlačítko Další v Průvodci novým jednoduchým svazkem

  Ve Windows XP a Vyberte typ oddílu dále se zobrazí obrazovka, kde byste si měli vybrat Primární oddíl. The Rozšířený oddíl Tato možnost je užitečná, pouze pokud vytváříte pět nebo více oddílů na jednom fyzickém pevném disku. Vybrat Další> po provedení výběru.

 7. Vybrat Další> na Zadejte velikost svazku krok k potvrzení velikosti vytvářeného disku.

  Tlačítko Další v dialogovém okně Určit velikost svazku

  Výchozí velikost, kterou vidíte v Jednoduchá velikost svazku v MB: pole by se mělo rovnat částce zobrazené v souboru Maximální místo na disku v MB: pole. To znamená, že vytváříte oddíl, který se rovná celkovému dostupnému prostoru na fyzickém pevném disku. Můžete vytvořit více oddílů, které se nakonec stanou více samostatnými jednotkami v systému Windows. Chcete-li tak učinit, spočítejte, kolik a jak velké tyto jednotky chcete mít, a opakujte tyto kroky, abyste vytvořili tyto oddíly. Například pokud má jednotka 61437 MB a chcete ji rozdělit na oddíly, zadejte počáteční velikost 30718, aby se dělila pouze polovina jednotky, a potom rozdělení opakujte znovu pro zbytek Nepřidělené prostor.

 8. Vybrat Další> na Přiřaďte písmeno nebo cestu krok za předpokladu, že výchozí písmeno jednotky, které vidíte, je s vámi v pořádku.

  Tlačítko Další v dialogovém okně Přiřadit písmeno jednotky nebo cestu

  Windows automaticky přiřadí první dostupné písmeno jednotky, přičemž přeskočí A & B, což na většině počítačů bude D nebo E. Můžete nastavit Přiřaďte následující písmeno jednotky možnost čehokoli, co je k dispozici. Můžete také později změnit písmeno přidělené tomuto pevnému disku, pokud chcete. Podívejte se, jak změnit písmena jednotek v systému Windows.

 9. Vybrat Neformátujte tento svazek na Formátovat oddíl krok a poté vyberte Další>.

  Neformátujte tento přepínač hlasitosti a tlačítko Další v dialogovém okně Formátovat oddíl

  Pokud víte, co děláte, můžete v rámci tohoto procesu jednotku naformátovat. Protože se však tento výukový program zaměřuje na rozdělení pevný disk ve Windows, nechali jsme formátování na další výukový program, propojený v posledním kroku níže.

 10. Ověřte své možnosti na webu Dokončení Průvodce novým jednoduchým svazkem obrazovka, která by měla vypadat asi takto:

  Nová obrazovka Průvodce jednoduchým svazkem, která zobrazuje nové specifikace jednotky

  • Typ svazku: Jednoduchý svazek
  • Vybraný disk: Disk 1
  • Velikost svazku: 61437 MB
  • Písmeno jednotky nebo cesta: F:
  • Souborový systém: Žádný
  • Velikost alokační jednotky: Výchozí

  Protože váš počítač a pevný disk jsou nepravděpodobné přesně jako já, očekávejte svůj Disk vybrán, Velikost svazku, a Písmeno jednotky nebo cesta hodnoty se liší od toho, co vidíte zde. Systém souborů: Žádný znamená pouze to, že jste se rozhodli disk formátovat právě teď.

 11. Vybrat Dokončit a Windows rozdělí disk, což je proces, který u většiny počítačů zabere jen několik sekund. Během této doby si můžete všimnout, že je váš kurzor zaneprázdněn. Jakmile uvidíte nové písmeno jednotky (v našem příkladu F:) v seznamu v horní části Správa disků, pak víte, že proces dělení disku je dokončen.

 12. Poté se Windows pokusí automaticky otevřít novou jednotku. Protože však ještě není naformátovaný a nelze jej použít, zobrazí se místo toho tato zpráva: „Než budete disk používat, musíte jej naformátovat. Chceš to zformátovat?“

  K tomu dochází pouze v systémech Windows 10, Windows 8 a Windows 7. Toto se v systému Windows Vista nebo Windows XP neuvidí, a to je naprosto v pořádku. Pokud používáte některou z těchto verzí systému Windows, jednoduše přejděte na poslední krok níže.

 13. Vybrat zrušení a poté pokračujte krokem 14 níže.

  Tlačítko Storno v dialogovém okně formátování na obrazovce Správa disků

  Pokud jste obeznámeni s koncepty formátování pevného disku, můžete si vybrat Formátovat disk namísto. Náš výukový program propojený v dalším kroku můžete v případě potřeby použít jako obecný průvodce.Zrkadlovka na čiernom pozadí

 14. Pokračujte v našem tutoriálu Jak formátovat pevný disk v systému Windows, kde najdete pokyny k formátování této rozdělené jednotky, abyste ji mohli používat.

Advanced Partitioning

Windows po vytvoření neumožňují nic jiného než velmi základní správu oddílů, ale existuje řada softwarových programů, které vám mohou pomoci, pokud je potřebujete. V našem seznamu Software pro správu diskových oddílů zdarma pro Windows najdete aktualizované recenze těchto nástrojů a další informace o tom, co přesně s nimi můžete dělat.