Maximální teoretická rychlost sítě Wi-Fi je indikována standardem Wi-Fi. Stejně jako většina počítačových sítí podporuje Wi-Fi různé úrovně výkonu v závislosti na technologickém standardu. V současné době je nejrychlejším standardem standard 802.11ax, nazývaný také Wi-Fi 6, představený v roce 2019. Standard 802.11ac je běžnější, ale to se brzy změní, jakmile na trh vstoupí více zařízení Wi-Fi 6. Standardy Wi-Fi jsou certifikovány institutem elektrotechnických a elektronických inženýrů. Každý standard Wi-Fi je hodnocen podle své maximální teoretické šířky pásma sítě. Výkon sítí Wi-Fi však neodpovídá těmto teoretickým maximům. Skutečná rychlost připojení k bezdrátové síti Wi-Fi závisí na několika faktorech. Před zakoupením routeru se ujistěte, že běží na aktuální verzi standardu 802.11 spolu s několika předchozími iteracemi. Starší směrovače, které jsou v prodeji levně, protože jsou používány, nesmí mít vyšší hodnocení než 802.11n nebo starší.
Teoretické vs. skutečné rychlosti sítě
Současné sítě Wi-Fi podporují celou řadu standardů. Síť 802.11b obvykle nepracuje rychleji než přibližně 50 procent svého teoretického vrcholu, přibližně 5,5 Mb / s. Sítě 802.11a a 802.11g obvykle nepracují rychleji než 20 Mbps. I když je rychlost 802.11n 600 Mb / s ve srovnání s kabelovým Fast Ethernetem 100 Mb / s, ethernetové připojení může často překonat 802.11n v reálném světě. S každou novou generací této technologie se však výkon Wi-Fi stále zlepšuje. Zažijete velké rozdíly ve skutečné a teoretické rychlosti většiny současných sítí Wi-Fi:
Teoretický | Aktuální | |
802.11b | 11 Mb / s | 5,5 Mb / s |
802.11a | 54 Mb / s | 20 Mb / s |
802.11g | 54 Mb / s | 20 Mb / s |
802.11n | 600 Mb / s | 100 Mb / s |
802.11ac | 1300 Mb / s | 200 Mb / s |
802.11ax | 10 Gb / s | 2 Gb / s |
Co bude dál?
Dalším standardem bezdrátové komunikace bude 802.11be (Wi-Fi 7), který bude pravděpodobně dokončen IEEE v roce 2024. V praxi se však standard 802.11ax (Wi-Fi 6) stále prosazuje oproti standardu 802.11ac (Wi-Fi 5) .
Faktory omezující rychlosti připojení Wi-Fi
Rozdíl mezi teoretickým a praktickým výkonem Wi-Fi pochází z režie síťového protokolu, rádiového rušení, fyzických překážek v přímé viditelnosti mezi zařízeními a vzdálenosti mezi zařízeními. Vzhledem k tomu, že více zařízení současně komunikuje v síti, snižuje se výkon kvůli fungování šířky pásma a omezením síťového hardwaru. Připojení k síti Wi-Fi funguje na nejvyšší možné rychlosti, kterou obě zařízení často označují koncové body, Podpěra, podpora. Například notebook 802.11g připojený k routeru 802.11n, pracuje v sítích s nižší rychlostí než notebook 802.11g. Obě zařízení musí podporovat stejný standard, aby fungovala vyšší rychlostí.
Role poskytovatelů internetových služeb hrají rychlostí sítě
V domácích sítích je výkon připojení k internetu často limitujícím faktorem rychlosti sítě typu end-to-end. I když většina rezidenčních sítí podporuje sdílení souborů v domácnosti rychlostí 20 Mb / s nebo vyšší, klienti Wi-Fi se stále připojují k internetu obvykle nižšími rychlostmi podporovanými poskytovateli internetových služeb. Většina poskytovatelů internetových služeb nabízí několik úrovní internetových služeb. Čím rychlejší připojení, tím více zaplatíte.
Zvyšující se důležitost rychlosti sítě
Vysokorychlostní připojení se stalo důležitějším, protože streamované video získalo popularitu. Můžete mít předplatné Netflix, Hulu nebo jiné služby pro streamování videa, ale pokud vaše připojení k internetu a síť nemohou splňovat požadavky na minimální rychlost, nebudete sledovat mnoho filmů. Totéž lze říci o aplikacích pro streamování videa. Pokud sledujete televizi s Roku, Apple TV nebo jinou streamovací zábavní přílohou, strávíte většinu času sledováním televize v aplikacích pro komerční kanály a prémiové služby. Bez dostatečně rychlé sítě očekávejte nízkou kvalitu videa a časté pauzy do vyrovnávací paměti. Například Netflix doporučuje rychlost širokopásmového připojení 1,5 Mbps, ale doporučuje vyšší rychlosti pro vyšší kvalitu: 3,0 Mbps pro SD kvalitu, 5,0 Mbps pro HD kvalitu a 25 Mbps pro Ultra HD kvalitu.
Jak otestovat rychlost vaší sítě
Váš poskytovatel internetových služeb může poskytovat službu testování rychlosti online. Přihlaste se ke svému účtu, přejděte na stránku rychlosti připojení a proveďte ping na službu. Opakujte test v různé denní době, abyste dosáhli průměrné hodnoty. Pokud váš poskytovatel internetových služeb neposkytuje test rychlosti, může rychlost vaší sítě otestovat spousta bezplatných služeb rychlosti internetu. Více od Lifewire
-
Wi-Fi 802.11n v počítačových sítích
-
Jak rychlé je připojení k síti Wi-Fi 802.11g?
-
Metody testování rychlosti připojení k síti
-
Získáváte rychlost internetu, za kterou platíte?
-
Vysvětlení protokolů bezdrátové sítě
-
Jak rychlý je mobilní modem pro bezdrátový internet?
-
Jak rychlý je kabelový internet?
-
Jak rychlá je služba DSL Internet Service?
-
9 nejlepších bezdrátových routerů 802.11ac Wi-Fi z roku 2021
-
Stránky pro testování rychlosti internetu
-
Co je to Gigabit Ethernet?
-
9 nejlepších Wi-Fi 6 směrovačů z roku 2021
-
9 nejlepších dálkových routerů roku 2021
-
9 nejlepších routerů za méně než 50 $ v roce 2021
-
9 nejlepších bezdrátových směrovačů roku 2021
-
9 nejlepších kombinací kabelových modemů a směrovačů roku 2021
Vaše práva na soukromí
Lifewire a naši partneři třetích stran používají soubory cookie a zpracovávají osobní údaje, jako jsou jedinečné identifikátory, na základě vašeho souhlasu s ukládáním a / nebo přístupem k informacím v zařízení, zobrazováním personalizovaných reklam a pro měření obsahu, přehled publika a vývoj produktů. Chcete-li změnit nebo odvolat váš výběr souhlasu pro Lifewire.com, včetně vašeho práva vznést námitku, kde je použit oprávněný zájem, klikněte níže. Nastavení můžete kdykoli aktualizovat pomocí odkazu „Ochrana osobních údajů v EU“ v dolní části jakékoli stránky. Tyto volby budou globálně signalizovány našim partnerům a nebudou mít vliv na data procházení. Seznam partnerů (prodejců)
My a naši partneři zpracováváme údaje pro:
Aktivně pro identifikaci skenujte vlastnosti zařízení. Používejte přesná geolokační data. Ukládejte a / nebo přistupujte k informacím na zařízení. Vyberte přizpůsobený obsah. Vytvořte si osobní profil obsahu. Měření výkonu reklamy. Vyberte základní reklamy. Vytvořte si přizpůsobený profil reklam. Vyberte přizpůsobené reklamy. Aplikujte průzkum trhu a získejte přehled o publiku. Měření výkonu obsahu. Vyvíjejte a vylepšujte produkty. Seznam partnerů (prodejců)