Skip to content

Jak rychlý je mobilní modem pro bezdrátový internet?

13 de Září de 2021
GettyImages 549595187 57c703423df78c71b6d7ca8a

Pokud jsou smartphony správně připojeny k počítači, mohou fungovat jako obecné síťové modemy. Používání telefonu jako modemu poskytuje přenosný internet, když jiné možnosti, například hotspoty Wi-Fi, selhaly. Výkon těchto mobilních připojení však nemusí splňovat potřeby každého uživatele. Teoretická maximální rychlost přenosu dat v síti podporovaná mobilním modemem se liší v závislosti na komunikačních standardech, které vaše telefonní služba podporuje.

Výkon napříč generacemi mobilní technologie

Moderní technologie mobilní sítě spadají pod klasifikaci 3G, 3.5G, 4G a 5G. Patří mezi ně LTE, HSPA, EV-DO a EDGE. Technologie 3G nabízejí stahování od 0,5 Mb / s do 4 Mb / s. 3.5G a 4G nabízejí stahování až 10 Mb / s. Nové rychlosti 5G se pohybují od 50 Mb/s až po gigabit/s. Naproti tomu starší mobilní technologie jako GPRS, CDMA a GSM nabízejí nižší rychlosti kolem 100 Kbps nebo nižší-podobné výkonu analogového telefonního internetového modemu. Výkon mobilního připojení se u různých poskytovatelů služeb, geografických lokalit a zatížení (počet aktivních předplatitelů) v daném místě liší. Z těchto důvodů často neplatí průměrné nebo špičkové rychlosti sítě.

Teoretický vs. skutečný výkon modemu buňky

Stejně jako u mnoha síťových standardů by uživatelé mobilních modemů neměli očekávat, že v praxi dosáhnou tohoto teoretického maxima. Skutečná šířka pásma, kterou si užijete, závisí na několika faktorech:

  • Kvalita bezdrátového signálu telefonu (obvykle vzdálenost od nejbližší mobilní věže).
  • Konkurenční síťový provoz v síti poskytovatele mobilních telefonů.
  • Verze síťového komunikačního protokolu používaná poskytovatelem spolu s veškerými technickými omezeními nebo rozšířeními, která implementují.
  • Kombinace provozu proti proudu a po proudu, který generujete (mobilní modemy podporují menší šířku pásma pro nahrávání než pro stahování).

Vezměte v úvahu, že rychlost jakékoli sítě závisí na velikosti podporované šířky pásma a také na její latenci. Mobilní modem trpí vysokou latencí vzhledem k povaze komunikace pod širým nebem. Při používání mobilního telefonu jako modemu počítejte s pomalým zpožděním a dávkami přenosu dat, které ještě více snižují vnímanou rychlost vašeho připojení.