Skip to content

Jak rychlý musí váš počítač skutečně být?

8 de Srpen de 2021
xxl desktop pc 98013994 5c4dcc47c9e77c0001380389

Co vědět

  • Pro používání internetu a sledování filmů na Blu-ray stačí procesor 1,3 GHz a 2 až 4 GB RAM.
  • Pro hraní náročné na CPU je doporučen procesor 3,5 GHz a alespoň 8 GB RAM.
  • Zkontrolujte individuální požadavky na RAM, procesor a rychlost internetu u programů, které chcete používat.

Jak rychlý procesor potřebujete, závisí na tom, jak hodláte používat počítač. Většina počítačů je vybavena tím, co průměrný uživatel potřebuje, takže pokud nehrajete mnoho online her náročných na CPU, pravděpodobně si vystačíte s cenově dostupným stolním počítačem nebo levným notebookem.

Jak rychlý musí být váš počítač?

Při přístupu k rychlosti počítače jsou dvě nejdůležitější součásti procesor (CPU) a RAM. RAM se obvykle měří v gigabajtech (GB) nebo terabajtech (TB), zatímco rychlost zpracování se měří v gigahertzech (GHz). Každodenní úkoly, které většina uživatelů provádí, jsou tak minimálně hardwarově náročné, že procesory nejnižší třídy v novějších počítačích jsou dostatečně rychlé. Například 2 až 4 GB RAM a 1,3 GHz procesor Intel Core i3 by byly zcela vhodné pro procházení webu, sledování filmů na discích Blu-ray a základní úkoly produktivity.

Využití internetu

Většina lidí používá počítače pouze pro věci související s internetem, jako je odesílání e-mailů, procházení webu, kontrola sítí sociálních médií a streamování mediálního obsahu. I když tyto úkoly mohou být omezeny rychlostí vašeho internetového připojení, nejsou omezeny výkonem zpracování.

Úkoly produktivity

Vytváření dokumentů, úpravy tabulek a sestavování prezentací pro školu nebo práci spadají do kategorie produktivity. S webovými nástroji, jako jsou Dokumenty Google, nemusíte spouštět software pro vytváření a úpravy dokumentů.

Přehrávání videa a zvuku

Mnoho lidí používá své počítače ke sledování filmů nebo poslechu hudby, která je uložena buď na fyzických médiích (CD nebo DVD), nebo lokálně jako digitální soubory (zvukové soubory MP3, videa MPEG a další). I u videa s vysokým rozlišením byl počítačový hardware (CPU, HDD a RAM) optimalizován tak, aby zvládal různé standardy, takže ke sledování videa v rozlišení 1080p HD je zapotřebí velmi malý výpočetní výkon. Pokud je váš počítač vybaven jednotkou Blu-ray, nebudete mít problém sledovat filmy na discích Blu-ray; kvalita obrazu je však omezena rozlišením obrazovky.

Kdy koupit rychlejší počítač

Pokud plánujete svůj počítač používat pro jakýkoli z níže uvedených účelů, měla by při vašem rozhodování hrát roli rychlost:

  • Editace videa
  • 3D animace
  • CAD software
  • Hraní

Před zakoupením počítače si zkontrolujte individuální požadavky na RAM a procesor programů, které chcete použít. Měli byste také vyzkoušet rychlost internetu, abyste se ujistili, že splňuje minimální požadavky pro online úkoly, jako je streamování videí a hraní online her.

Editace videa

Úpravy videa vyžadují, aby počítač vypočítal různé snímky jeden po druhém a poté je spojil dohromady se zvukovou stopou. To je něco, co počítač nižší třídy nemůže provádět včas. Na rychlejším stroji můžete při úpravách vidět živý náhled úprav.

3D animace

Vybudování 3D modelu z polygonů vyžaduje hodně výpočetního výkonu, ale vykreslování 3D modelů je ještě náročnější. Proto mají společnosti jako Disney obrovské banky počítačů na výrobu velkolepých animovaných filmů.

CAD software

Počítačem podporovaný design nebo CAD se používá k vytváření plánů pro výrobky a budovy. CAD je náročný, protože provádí řadu počítačů zabývajících se fyzickými a materiálovými aspekty, aby zajistil, že návrh bude fungovat, až bude konečně sestaven. To může zahrnovat velké množství matematiky na vysoké úrovni zahrnující počet a vědecké vzorce k zajištění přesnosti.

Hraní

Díky veškeré 3D grafice, zvuku HD a komplexní AI je hraní her na PC náročné na hardware. Pokud jste tvrdý hráč, možná budete chtít počítač postavený pro hraní her s více monitory, jako jsou displeje UltraHD (4k), abyste dosáhli lepšího zobrazení na obrazovce. Systém, který má minimálně 8 GB RAM a 3,5 GHz procesor, bohatě stačí na většinu videoher. Zkontrolujte požadavky na grafický hardware pro jednotlivé hry a ujistěte se, že je váš počítač dokáže hrát.

A co Chromebooky?

Chromebooky jsou oblíbenou alternativou k počítačům díky nízké ceně a přenosnosti. Tyto systémy mají méně možností a méně úložného prostoru než tradiční počítač. Chromebooky jsou primárně navrženy pro připojení k internetu, takže nepodporují stejné programy jako na zařízeních Windows nebo Mac. RAM a rychlost zpracování proto nejsou důvodem k obavám při nákupu Chromebooku, protože operační systém je omezený. Chromebooky mají také omezený potenciál pro upgrady. Přestože je možné na stolním počítači přidat více paměti RAM nebo upgradovat procesor, Chromebook takovou flexibilitu nenabízí.