Skip to content

Jak se animace používá ve filmu a animaci

10 de Říjen de 2021
GettyImages 905018618 5bcf6265c9e77c0051b7373a

Možná jste ten termín slyšeli animovaný dříve, nebo to možná právě teď slyšíte úplně poprvé. Animatic je předprodukční nástroj používaný ve filmu i v animaci, i když je v nastavení animace běžněji označován jako animatic. Dříve jsme hovořili o tom, co je scénář, a o krok dále se dostáváme k tomu, co je to animák. Storyboard je tedy série obrazů rozložených tak, aby ukazovaly směr a také vizuální reprezentaci vizuálu každé scény. Animatik pořizuje jednotlivé obrázky a vkládá je do filmového souboru a přidává zvuk. V podstatě proměňujete svůj scénář ve film. Porovnání Lvího krále mezi scénářem a závěrečnou animací je také příkladem animovaného filmu. Pořídili statické obrázky ze scénáře, načasovali je a proměnili je ve film, takže z něj byl animák.

Proměna scénáře v animaci

Jaký je tedy přínos převzetí scénáře a jeho přeměna na animovaného? Když to proměníme v animáka, odstraní to mnoho vysvětlování, které musí udělat pod scénářem nebo někdo, kdo je prezentuje. Animatik mluví mnohem více sám za sebe, protože se pohybuje a vede dialog. Je to také mnohem jasnější reprezentace toho, jak bude konečný produkt vypadat. Při práci v animaci často přistupujete k tomu, že ukazujete probíhající práce lidem, kteří nejsou obeznámeni s uměním, takže pro ně může být těžké si představit dokončený projekt z hrubé práce. Animatik je mnohem blíže hotovému produktu, takže si lidé snáze dokážou představit, jak se to vyvrbí. Když sledujete dobrodružný čas Adventure Time, můžete si představit, jak víte, že postavy vypadají ve scénách, kde kreslí jako skici, je to kratší skok pro představivost.

Výhoda zvířete

Největší výhodou animatika je, že pomáhá definovat načasování. Jako divák scénáře můžete určit, jak dlouhá je každá scéna, podle toho, jak dlouho se díváte na jeden obrázek. Podíváme-li se na první obrázek půl hodiny z nějakého podivného důvodu, znamená to, že první záběr je v naší interpretaci scénáře dlouhý půl hodiny. Animatik vám umožňuje super přesně sdělit, jak dlouho každý výstřel vydrží, a načasování celého dílu. Opravdu se setkáte s načasováním, kdy se akce stane, vs kdy se může stát pohyb kamery nebo kdy dojde k dialogu v souvislosti s akcí.

Animatic je užitečný při práci se skupinou

Když je tedy předáno animátorovi, přesně vědí, co nakreslit a jak to nakreslit ze scénáře, ale také přesně, jak dlouho by to mělo díky animatiku trvat. Stejně jako storyboardy jsou velmi užitečné, když pracujete ve skupině, nikoli jen sami. Když pracujete sami, možná pro něco neuděláte animáka, protože už to máte všechno v hlavě, ale někteří lidé to dělají, protože to pomáhá řídit jejich pracovní postup. Musíte jen vyzkoušet oba způsoby a zjistit, který z nich bude s vámi lépe! Stručně řečeno, animatik je scénář proměněný ve film, do kterého jsou přidány klíčové zvukové efekty, hudba nebo dialogy. Animatic poskytuje přesnou představu o tom, jak dlouho budou jednotlivé záběry a akce trvat, a to tak, že časový limit scénáře načasuje tak, aby představoval konečnou část animace.